W 1997 r., w 19. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, na krakowskich Błoniach stanął 26-tonowy granitowy "papieski" głaz. Teraz, dokładnie w tym samym miejscu, władze Krakowa na czele z prezydentem Jackiem Majchrowskim postanowiły zorganizować "Selector Festival", czyli wielki koncert muzyki elektronicznej.
Mija dokładnie 30 lat od I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, wśród wielu miast odwiedzanych przez Papieża był Kraków. Msze święte z Jego udziałem odprawiane były na Błoniach w latach: 1979, 1983, 1987, 1997 i 2002. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w miejscu, gdzie zwykle budowany był ołtarz, w 1997 r, w 19. rocznicę pontyfikatu, na Błoniach stanął 26-tonowy granitowy głaz. Przywieziono go z ukochanych przez Papieża Tatr. "Tu es Petrus" (Ty jesteś Skałą) - taki napis umieszczono na olbrzymim głazie. Dwa dni po śmierci Jana Pawła II z krakowskiego Rynku na Błonia przyszło ok. miliona ludzi w "Białym Marszu Wdzięczności". Dzisiaj, po śmierci Jana Pawła II każdego dnia gromadzą się w tym miejscu setki osób, które palą znicze, składają kwiaty i modlą się.
Dokładnie w tym samym miejscu w którym wylądował papieski śmigłowiec z Janem Pawłem II , 30 lat od I pielgrzymki Papieża Jana Pawła II w Polsce, władze Krakowa na czele z prezydentem J. Majchrowskim postanowiły zorganizować "Selector Festival", czyli wielki koncert muzyki elektronicznej. Wybudowano olbrzymie namioty o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. - w jednym takim namiocie mieści się ok. 12 tys. osób. Wśród wielu zespołów które wystąpiły podczas festiwalu były takie jak np. pochodzący z Sao Paulo: CSS, nazwa tej brazylijskiej grupy wywodzi się od skrótu "cansei de ser sexy", co z portugalskiego można przetłumaczyć jako "zmęczona od bycia sexy", nie przeszkadza to liderce grupy posługiwać się pseudonimem Lovefoxxx. W najbliższym sąsiedztwie Głazu umieszczono dziesiątki szaletów i znakomicie zaopatrzoną wielką piwiarnię.
Vis a vis, kilkadziesiąt metrów dalej, znajduje się główne wejście do założonego w 1889 roku, na powierzchni 22 ha, Parku Miejskiego dr. Henryka Jordana, popularnego wśród krakowian miejsca rodzinnych spotkań.
Należy zadać sobie pytanie, dlaczego władze Krakowa postanowiły zorganizować tę kontrowersyjną imprezę w tym miejscu? Dlaczego termin festiwalu wyznaczono dokładnie w rocznicę I Mszy Świętej Jana Pawła II na Błoniach? Komu zależy na zbezczeszczeniu tego świętego dla wielu Polaków miejsca?
Na krakowskich Błoniach Jan Paweł II w homilii skierowanej do ok. 2 mln wiernych powiedział: "Musicie być mocni! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!".
W sobotę, 6 czerwca, gdzie zwykle stał ołtarz a dzisiaj leży symboliczny Głaz, dokładnie 30 lat, kiedy Papież Jan Paweł II po raz pierwszy dotknął stopą krakowskich Błoń, zapłonęło dziesiątki zniczy. Mieszkańcy Krakowa złożyli kwiaty i pod transparentem "Solidarności", biało-czerwonymi i biało-żółtymi flagami, pomimo ogłuszającego dudnienia wydobywającego się z otaczających to miejsce namiotów, zwieńczonych czerwonymi chorągwiami, pomodlili się i zaśpiewali Jego ukochaną "Barkę".
Ryszard Kapuściński
505 038 217, (12) 422 03 08;
e-mail klubygp@gazetapolska.pl
ul. Jagiellońska 11/7 31-011 Kraków
Layout i wykonanie: Wójcik A.E.