W dniach 8 - 10 maja w Kościerzynie, pięknej miejscowości położonej w samym sercu Kaszub, wśród uroczych jezior Gałęźne, Wierzysko, Kapliczne, odbył się IV Zjazd Klubów Gazety Polskiej.
Na Zjazd przyjechali przedstawiciele kilkudziesięciu klubów z całego kraju oraz reprezentacja klubu wiedeńskiego. Pierwszy dzień Zjazdu zdominowała informacja o próbie odwołania redaktora Tomasza Sakiewicza z funkcji redaktora naczelnego Gazety Polskiej, dlatego cała dyskusja koncentrowała się na sposobach zademonstrowania poparcia klubów dla redaktora Sakiewicza i przyjęcia strategii działania klubów na przyszłość. Owocem parogodzinnej dyskusji była Uchwała Zjazdu mówiąca o całkowitym poparciu dla redaktora Sakiewicza, nie zaprzestaniu dotychczasowej działalności przez kluby, a w razie likwidacji Gazety Polskiej postanowiono, że kluby przyjmą nazwę gazety redagowanej przez dotychczasowe kierownictwo Gazety Polskiej.
Sobota, już w zdecydowanie lepszych humorach, obfitowała w spotkania i panele dyskusyjne w której uczestniczyli goście Zjazdu, przyjaciele klubów GP.
W pierwszym panelu w którym udział wzięli Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Jadwiga Chmielowska, Ewa Kubasiewicz - Houee i Piotr Zarębski, szukano związków dla historycznych dat 4 czerwca ’89 roku i 4 czerwca ’92 w kontekście przeniesionych do Krakowa przez rząd Donalda Tuska obchodów dwudziestej rocznicy tzw. "wolnych wyborów".
Po gorącej dyskusji nastroje uspokoiła dyrektor Instytutu Stefczyka Aleksandra Jankowska która przybliżyła idee spółdzielczości i wskazała nie znane sposoby walki z kryzysem gospodarczym i społecznym, okazuje się na przykład, że zakładanie spółdzielni pracowniczych może być jedynym rozwiązaniem dla pracowników likwidowanych zakładów pracy.
Duże wrażenie na słuchaczach wywarła pani senator Dorota Arciszewska - Mielewczyk, prezes Powiernictwa Polskiego, która w swoim wystąpieniu wyjaśniła zagrożenia jakie niesie dla Polski działalność Eriki Steinbach i jej Związku Wypędzonych, jej wystąpienie sprowokował uczestników Zjazdu do bardzo emocjonalnych wypowiedzi i na długo zapadnie w ich pamięci. Po spotkaniu można było zauważyć wielu przewodniczących klubów którzy umawiali się z panią senator na spotkania w swoich klubach.
Jednak wszyscy czekali na najważniejsze spotkanie, a emocje wśród uczestników Zjazdu wzrastały wraz ze zbliżaniem się do Kościerzyny redaktora Sakiewicza, który prosto z Włoch postanowił przyjechać na Zjazd żeby osobiście poinformować o aktualnej sytuacji w Gazecie. Gorące powitanie i niebywałe oznaki sympatii ze strony klubowiczów towarzyszyły całemu spotkaniu z redaktorem Sakiewiczem, który wyjaśnił sytuację w jakiej znalazła się Gazeta Polska i nakreślił możliwe rozwiązania tego niesłychanego, kolejnego ataku na niego osobiście i niezależność Gazety Polskiej.
Później odbyła się sympatyczna uroczystość wręczenia nagrody "Człowieka Roku" przyznana przez Gazetę Polską Sławomirowi Cenckiewiczowi, który nie mógł odebrać nagrody podczas uroczystości w Warszawie. Laureat dziękując za nagrodę powiedział, że - zarówno tygodnik, jak i afiliowane przy nim Kluby Gazety Polskiej, tworzą wyjątkowe w skali kraju środowisko "spiskowców wolności", żeby odwołać się do słów wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza "17 września". Warto mieć takich przyjaciół."
Spotkania z zaproszonymi gośćmi zakończył panel polityczny z udziałem pani poseł Jolanty Szczypińskiej, Krzysztofa Wyszkowskiego i Sławomira Cenckiewicza.
W trakcie rozmów pojawiło się wiele cennych pomysłów i inicjatyw, jedną z nich jest pomysł młodych członków klubu opolskiego zorganizowania młodzieżowych klubów Gazety Polskiej. Pomysł ze wszech miar godny poparcia w sytuacji agresywnej walki o rząd młodych dusz prowadzonej przez ludzi mających tylko do zaproponowania głupawe hasła typu "Róbta co chceta", zaszczepiając w młodych umysłach absolutny nihilizm.
Wieczorem, przy ognisku, słuchając koncertu Pawła Piekarczyka, wierszy Tadeusza Rawy, wszyscy uświadomili sobie, że środowisko klubów jest siłą, którą żadne podłe działania nie są w stanie skonfliktować i zniszczyć. Próba zniweczenia dotychczasowych osiągnięć klubów GP i całego środowiska czytelników Gazety Polskiej odwróciła się przeciwko tym ludziom, wzmocniła kluby.
Zjazd okazał się dużym sukcesem organizacyjnym klubu w Kościerzynie i jego przewodniczącego Janusza Borgosza, demonstracją przyjaźni, szacunku wobec siebie i wierności dla idei wyznawanych przez klubowiczów.
Od III Zjazdu w Krakowie ilość klubów zwiększyła się o 50 procent. Do zobaczenia za rok na Śląsku, na pewno będzie nas o kolejne 50 procent więcej.
Ryszard Kapuściński