-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---- ARCHIWUM STAREJ STRONY - ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ: www.klubygazetypolskiej.pl -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kontakt: Przewodniczący: Tadeusz Jaskulski, tel. 0043 6643406969, e-mail: kgp_wieden_2@hotmail.com Poprzednie artykuły - archiwum
Jak podaje austriacka agencja prasowa (APA) w dniu 07. maja, w jednej z wiedeńskich szkól podstawowych zostały usunięte krzyże ze wszystkich pomieszczeń szkoły. Powodem tego jest interwencja matki jednego z uczniów tej szkoły która twierdzi, iż obecność krzyża w klasie ogranicza wolność wyznania jej dziecka. Wspierana przez w Austrii powszechnie znane Stowarzyszenie laickie "Religia jest sprawą prywatną" ("Religion ist Privatsache") matka, powołuję się na ustawe szkolnictwa wiedeńskiego ("Wiener Schulgesetz"). Ustawa ta nakazuje wieszanie krzyży w klasach tylko wtedy gdy większość uczniów szkoły jest wyznania chrześcijańskiego (Art.42 Abs.7 Wiener Schulgesetz). Ponieważ we wspomnianej szkole uczniowie wyznania chrześcijańskiego są mniejszością (większość stanowią uczniowie innych wyznań religijnych lub ateiści) dyrektorka szkoły nakazała usunąć krzyże z wszystkich pomieszczeń. Przedstawiciele stowarzyszenia ("Religion ist Privatsache") chcąc umocnić decyzję pani dyrektor twierdzą, iż obecność krzyży w tym wypadku nie byłaby zgodna z prawem.
Otóż wyjaśnijmy, iż w tym wypadku, niewątpliwie precedensowym w Austrii, mamy do czynienia z tzw. luką prawną. Owa luka prawna jest wynikiem "świętych" reguł Prawa Rzymskiego: Nie ma kary bez ustawy, Nie ma przestępstwa bez ustawy ("nulla poena sine lege" oraz "nullum crimen sine lege") ,które z kolei stanowią fundament wszystkich dzisiejszych , europejskich kodeksów karnych.W języku potocznym oznacza to ,że wszystko co nie jest zabronione jest dozwolone. Wracając zatem do wspomnianej pani dyrektor nie była ona wcale zmuszona do podjęcia decyzji na skutek której krzyże ze szkoły zostały usunięte. Odpowiednia (cytowana powyżej) ustawa szkolnictwa wiedeńskiego nakazuje bowiem jak postępować w przypadku kiedy większość uczniów jest wyznania chrzescijańskiego ale nie precyzuje jak postępować w sytuacji odwrotnej,pozostawiając tą decyzję w gestii dyrektorów szkól. Wypowiedzi osób związanych z ruchami zwalczającymi symbole chrześcijańskie w instytucjach państwowych i propagujących idee o rzekomej niezgodności z Prawem ich obecności w miejscach publicznych świadczą więc wyłącznie o zwykłej nieuczciwości i braku kompetencji tych osób.
W Wiedniu, który na dodatek jest twierdzą austriackich socjalistów, grozi teraz fala kolejnych ataków rodziców innych wyznań lub ateistów wspieranych przez organizacje lewicowe vel antyklerykalne przeciw katolikom. Miejmy nadzieję, iż dyrektorzy innych szkół wiedeńskich wykażą się większą odwagą w obronie naszych symboli chrześcijańskich.
Biuro Klubów "Gazety Polskiej"505 038 217, (12) 422 03 08;
|