Wizyta red. Anity Gargas w Winnipegu

W dniach 23-25 sierpnia 2011 roku w Winnipegu gościliśmy panią Anitę Gargas. Redaktor Anita Gargas specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym i aktualnie odwiedza kluby "Gazety Polskiej" na terenie Ameryki Północnej, prezentując swój film "10.04.10". Film ten jest pierwszym, który relacjonuje przebieg niezależnego śledztwa o tragedii smoleńskiej.
Przyjazd dziennikarki wypadł w Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych w Europie, znanym także jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki. 23 sierpnia w całej Kanadzie obchodzony jest jako dzień upamiętniający niesławny pakt Ribbentrop-Mołotow, podpisany w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku. Z tej okazji pani Anita, wraz z delegacją Klubu "GP", uczestniczyła w nabożeństwie ekumenicznym w kościele Św. Władimira i Olgi. Redaktorka "Gazety Polskiej" została przedstawiona zgromadzonym w kościele. Wśród osób biorących udział w nabożeństwie znajdowali się przedstawiciele parlamentu Kanady, jak również organizacji polonijnych.
Po nabożeństwie pani Anita obejrzała północną część miasta - rejon gdzie tradycyjnie osiedlali się imigranci z Europy Wschodniej, w tym również kombatanci z Polski po drugiej wojnie światowej. Wstąpiła także do siedziby Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Winnipegu.
24 sierpnia o godzinie 18 w kościele Św. Ducha w Winnipegu odbył się główny punkt programu wizyty - prezentacja filmu "10.04.10" oraz spotkanie z jego autorką. Film spotkał się z dużym zainteresowaniem, na jego projekcję przybyło około 200 osób. Po ciekawej, wzbogacającej film prelekcji autorki, nastąpiła wielogodzinna dyskusja. Większość dyskutantów przedstawiała oburzenie brakiem prawidłowego, oficjalnego śledztwa w sprawie tragedii pod Smoleńskiem. Pani Anita otrzymała kwiaty oraz pamiątkową książkę od Klubu "Gazety Polskiej" w Winnipegu, a klubowiczom przekazała "Białą Księgę Smoleńskiej Tragedii".
Na zakończenie wizyty, 25 sierpnia, prelegentka złożyła kwiaty przy kamieniu pamiątkowym ku czci poległych w katastrofie smoleńskiej. Następnie delegacja klubu pożegnała Anitę Gargas, która udawała się do Chicago.
Klub "Gazety Polskiej" w Winnipegu.



Relacja ze spotkania z redaktor Anitą Gargas w kościele Świętego Ducha w Wnnipegu.


Na zaproszenie Klubu "Gazety Polskiej" w Winnipegu przyjechała autorka filmu "10.04.10" redaktor Anita Gargas. Kanada to daleki kraj dla przeciętnego mieszkańca Polski, ale zamieszkuje tu duża liczba Polaków, którym nie są obce sprawy Ojczyzny. 24 sierpnia 2011 roku w kościele Św. Ducha w Winnipegu odbyła się projekcja filmu i spotkanie z jego autorką, na które przybyło blisko 200 osób. Po filmie nastąpiła prezentacja autorki, w której naświetliła sytuację polityczną w Polsce, kulisy powstania filmu oraz trudności związane z jego realizacją. Prezentacja była niezwykle ciekawa, pani Anita Gargas jest osobą doskonale zorientowaną w temacie. Zainteresowanie publiczności było ogromne i po prezentacji nastąpiła wielogodzinna dyskusja. Zebrani wyraźnie twierdzili, że są bardzo zawiedzeni brakiem prawidłowego śledztwa w sprawie tragedii pod Smoleńskiem.

Oto kilka wypowiedzi uczestników spotkania:
Helena N. "Jestem zachwycona postawą patriotyczną pani Gargas, jej doskonałym kontaktem z publicznością, błyskotliwością, profesjonalizmem i precyzją odpowiedzi oraz niezmordowaną energią".
Stanisław K. lotnik ll-ej Wojny Światowej: "Widziałem wiele zniszczonych samolotów w czasie ll Wojny Światowej, ale to co podają oficjalne media i raporty komisji śledczych to jest fałszywe. Tak nie może wyglądać samolot który spada, wystarczy np. porównać jak wyglądał samolot, który wielkością zbliżony do TU-154 niedawno rozbił się w Kolumbii".
Jan B. "Była to lekcja patriotyzmu i prawdziwej historii Polski".
Pani X "My Polacy uchroniliśmy Europę przed zalewem muzułmańskim i czerwonym, możemy i jesteśmy dumni z naszej historii"
Zdzisław K. "Wszyscy Polacy muszą podjąć nieustanną Modlitwę Różańcową w intencji naszej Ojczyzny".
Zdzisława K. " Film bardzo dobry, autorka i jej współpracownicy włożyli ogromny wysiłek w realizację tego filmu. Należy to naprawdę docenić".
Zofia S. " Co z tego, ale czy oni nas słuchają? Przecież i tak zrobią swoje - mam na myśli obecny rząd".

Wydaje nam się jednak - czy słuchają, czy nie, mamy prawo i obowiązek wołać uparcie i domagać się prawdy oraz rzetelnego śledztwa i w tym nie ustaniemy.

Klub "Gazety Polskiej" w Winnipegu, na podstawie opracowania M.Kuraszko.

Biuro Klubów "Gazety Polskiej"



505 038 217, (12) 422 03 08;
e-mail klubygp@gazetapolska.pl
ul. Jagiellońska 11/7 31-011 Kraków

Layout i wykonanie: Wójcik A.E.