Węgrzy i Kluby „Gazety Polskiej” wspólnie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości
Ok. 300 Węgrów razem Polakami świętowało w sobotę w Krakowie 11 listopada. – Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami – powiedział jeden z organizatorów węgierskich obchodów w Krakowie Norbert Heizler.
Jak wyjaśnił, Węgrzy, którzy od kilku lat regularnie przyjeżdżają do Krakowa na obchody Święta Niepodległości, są członkami i sympatykami organizacji COF (Hungary’s Civil Unity Forum) – Forum Współpracy Obywatelskiej, postrzeganej jako organizacja popierająca węgierski rząd.
Heizler podkreślił, że węgierscy uczestnicy obchodów polskiego Święta Niepodległości prezentują różne środowiska, nie tylko te, które popierają konserwatywną partię Fidesz, tworzącą wraz z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową (KDNP) koalicję rządową na Węgrzech.
Węgrzy, z flagami swojego państwa i COF, symbolicznie przeszli z Rynku Głównego na pl. Ojca Adam Studzińskiego. Po drodze śpiewali tradycyjne węgierskie pieśni. Dołączyli do krakowian, władz wojewódzkich i samorządowych, które złożyły kwiaty przy krzyżu katyńskim.
– Przyjechaliśmy z różnych regionów Węgier. Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami
– powiedział Heizler, który przewodniczył węgierskiemu, symbolicznemu marszowi z Rynku Głównego na pl. Ojca Studzińskiego.
Później węgierska delegacja brała udział w okolicznościowych wydarzeniach na Rynku Głównym. Planują uczestniczyć w wieczornej mszy św. na Wawelu, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele polskiego rządu.
Węgrzy, którzy od kilku lat regularnie przyjeżdżają do Krakowa na 11 listopada, są członkami i sympatykami Klubu Gazety Polskiej.
– To obustronna współpraca, solidaryzujemy się i wspieramy
– powiedział Heizler.
Członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej wyjeżdżają do Węgier na 15 marca, by brać udział w Święcie Narodowym Węgier.
W Krakowie Węgrzy świętują z Polakami. „Traktujemy się poważnie – i oni nas, i my ich”
11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości oraz wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. W Krakowie w Katedrze Wawelskiej obyła się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. W uroczystościach uczestniczy kilkuset gości z Węgier, którzy tak jak co roku przyjeżdżają do Krakowa, żeby razem z Polakami obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.
101. rocznicę odzyskania niepodległości świętują w Krakowie członkowie Klubów Gazety Polskiej. Zaproszeni zostali przyjaciele z Węgier, którzy licznie przybyli do Polski.
– Od 2012 roku Węgrzy przyjeżdżają do Polski na Święto Niepodległości, my jeździmy 15 marca do nich na Święto Narodowe. W tym roku przyjechało ponad 300 Węgrów, którzy uczestniczą w obchodach w Krakowie. Są na mszy świętej w Katedrze Wawelskiej, będzie też wielki pochód na Plac Matejki, pod pomnik nieznanego żołnierza, gdzie delegacja węgierska złoży kwiaty
– powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl przewodniczący Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński.
– Jest bardzo uroczyście, są ministrowie ze strony Węgier. Zawsze te uroczystości były poważane przez Węgrów. Traktujemy się poważnie – i oni nas, i my ich
– dodał.
Tradycję wspólnego świętowania ważnych świąt narodowych zapoczątkował Wielki Wyjazd Klubów Gazety Polskiej na Węgry w 2012 roku z okazji węgierskiego święta narodowego.
„Pojechaliśmy, bo postliberalny i postsocjalistyczny establishment europejski zaciekle bronił układu międzynarodowych spekulantów, którzy doprowadzili Węgry na skraj bankructwa, a w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE José Barroso rozwodził się nad zagrożeniem demokracji na Węgrzech. I dlatego, że już nie mogliśmy słuchać, jak polskie media celowo powielały bzdury europejskich agencji prasowych”
– pisał w swoim felietonie Ryszard Kapuściński.
Okazało się, że przerodziło się to w wielką i wieloletnią przyjaźń.
Krakowskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10 odbyła się msza św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, skąd o godz. 12.15 ruszył pochód patriotyczny na pl. Jana Matejki, który zostanie zakończony złożeniem kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego. Na godz. 12.45 zaplanowano w Krakowie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, połączone z defiladą.
Foto.: Violetta Sasiak/Klub „GP” Wejherowo; niezalezna.pl