Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Pamiętamy o bohaterach!

Tydzień w Klubach „GP” –16.03.2016 r.

Pamiętamy o bohaterach!

1 marca obchodziliśmy po raz szósty Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Liczbę żołnierzy wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, umierali z okrzykiem na ustach: „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Chciano ich na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak pamięć o nich żyła i żyje w sercach Polaków. To ich pamięć uczczono, organizując w dziesiątkach miejscowości w Polsce i na świecie uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. Kluby „GP”, tak jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych:

W Będzinie Teatr Dzieci Zagłębia przedstawił sztukę teatralną poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Klub w Brzozowie zorganizował przejazd do Malinówki, miejsca w którym z rąk Vaulina został zastrzelony Antoni Żubryt i jego żona Janina. W Busku – Zdroju odbył się spektakl „Chwała Niezłomnym” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Pegaz”, oraz prelekcja dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego. W Częstochowie odbyło się spotkanie z Tadeuszem Płużańskim. W Elblągu uczestniczono w I Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Essen prof. Piotr Niwiński wygłosił wykład pt. „Żołnierze Wyklęci – bohaterowie autentyczni czy kontrowersyjni?”. W Gdyni zaproszono na spotkanie Luizę Łuniewską, autorką książki „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”. W Gliwicach odbył się koncert galowy „Gloria Bohaterom” w wykonaniu zespołu „The Wellness Sound”. Delegacja klubu pojechała do Londynu, gdzie wzięła udział w polowej mszy św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych w polskim ośrodku Gryf w Slough pod Londynem, oraz w biegu „Wilczym Tropem” z udziałem ponad 300 osób.

W Głownie zaprezentowano film pt. ”Losy niepokornych” w reż. Wincentego Ronisza, zaś prelekcję wygłosił Artur Ossowski. W Gnieźnie obchody trwały kilka dni; m.in. odbyła się prelekcja dr Agnieszki Łuczak i pokaz filmu “Z archiwum IPN”. Rozegrano III Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy objął Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz. W Górze Śl. zorganizowano Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Członkowie klubu z Białegostoku uczestniczyli w I Hajnowskim Marszu Żołnierzy Wyklętych. W Katowicach odbył się m.in. koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak – Myrczek; zaprezentowano też spektakl „Okruchy Pamięci – wędrówka śladami rtm. Witolda Pileckiego”, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Kętach zaprezentowano film pt.” WIN. Ostatnia nadzieja” oraz spotkanie z autorem Sławomirem Górskim. Klub w Kobyłce zorganizował III Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce i na Kresach. W Krajence zaprezentowano wystawę „Antykomunistyczne Podziemie w Północnej Wielkopolsce”, zaś z koncertem „Żołnierze Wyklęci – Podziemna Armia Powraca” wystąpili Jerzy Zelnik i Paweł Piekarczyk W Krakowie odsłonięto pomniki: Hieronima Dekutowskiego  ps. „Zapora” i Józefa Franczaka ps. „Lalek”. W Lęborku odbyło się uroczyste nadanie nazwy ,,Danuty Siedzikówny ,,Inki” dla nowego ronda, otwarto wystawę pani Agnieszki Marszk – wnuczki Heleny Mikołajewskiej, w której mieszkaniu doszło do aresztowania ,,Inki”.

W Łowiczu odbyły się uroczystości pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej. W Newark, NJ po mszy św. zorganizowano Apel Pamięci. Otwarto wystawę IPN-u o Kwaterze „Ł” pt. „Milcząc, Wołają”, przedstawiono projekt Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie. W Opolu odbył się Marsz Pamięci pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych. W Olecku wykład wygłosił Paweł Kurowski. W Ostrowie Wlkp. zorganizowano Bieg Wilczym Tropem, oraz zaprezentowano wystawę „Milcząc – Wołają”. W Piotrkowie Tryb. Tadeusz Płużański spotkał się z mieszkańcami w ramach prelekcji pt. „Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy”. W Poznaniu złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą Stanisława Kasznicy. W Raciborzu odbył się koncert pt. „Podziemna Armia powraca”. Wykonawcami byli Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk; można było również spotkać się z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta”. W Rypinie odbył się III Rypiński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.

W Sydney (Australia) odbył się pokaz koncertu zarejestrowanego w Katowicach z udziałem Piekarczyka, Zelnika i Czajkowskiego, pt. ”Podziemna armia powraca”. W Świnoujściu zaprezentowano Wystawę Okolicznościową – „Namioty Wyklętych”. Miała również miejsce specjalna projekcja filmu „Historia Roja” w reż. Jerzego Zalewskiego. W Tarnobrzegu zorganizowano Bieg Tropem Wilczym. W Toronto, Mississauga zaprezentowano wystawę pt. „Tropem Wilczym”. W Toronto GTA odbył się cykl imprez upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, m.in. projekcje filmów, wystawa fotografii ‘Sylwetki Żołnierzy Wyklętych”. W Wadowicach odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Waśką. We Wrocławiu m.in. spotkano się z Agatą Thannhäuser; dużo emocji wzbudziła Wrocławska Retrospektywa VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, Przystanek Historia”. W Wyszkowie odbył się wykład Jacka Karczewskiego pt. „Żołnierze Niezłomni na północnym Mazowszu”. W Zgierzu odbył się koncert Bartłomieja Kurowskiego pt.” Przywróćmy Ich Pamięć”. W Legnicy uroczystości odbyły się na placu Słowiańskim.

Szczecinek – zawieszenie działalności. Panu Leszkowi Grzeszczykowi dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

1 marca