10.04.2010: PAMIĘTAMY – Essen
W X rocznicę Tragedii nad Smoleńskiem, delegacja Klubu Gazety Polskiej w Essen udała się do Ośrodka Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
Z racji zaistniałej sytuacji związanej z pandemią coronawirusa, mogliśmy się tam udać tylko w parę osób. Na terenie wspomnianego Ośrodka przed 5 laty z inicjatywy Klubu GP w Essen, odbył się Zjazd Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej podczas którego odsłonięta została tablica pamiątkowa w hołdzie poległym nad Smoleńskiem.
Tablica ta jest kopią tablicy ufundowanej przez Rodziny Katyńskie, która pierwotnie znalazła się na miejscu tragedii, a obecnie znajduje się jako fragment Epitafium Smoleńskiego na Jasnej Górze.
W imieniu Konsulatu Generalnego RP w Kolonii przedstawiciele Klubu GP w Essen złożyli wieniec i zapali znicze, by w ten sposób uczcić X rocznicę Tragedii. Modlitwę przed Tablicą poprowadził dyrektor ośrodka, ks. Marcin Maślak.
Doba pandemii wymusiła na wszystkich obecnych specjalne środki ostrożności, które musieliśmy przedsięwziąć, by móc bezpiecznie uczcić ważną dla Polaków rocznicę.
(Klub GP Essen)