Klub „Gazety Polskiej” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych świętował 10. rocznicę założenia, który powstał jako 324. Klub „Gazety Polskiej” a założycielami byli Stanisław Żak, Vitek Skonieczny oraz dr Ryszard Adams-Dzierzba, który jest obecnie Przewodniczącym.
Uroczystościom które miały miejsce w tamtejszym Konsulacie RP towarzyszyła wystawa przygotowana przez byłego przewodniczącego Witolda Skoniecznego. W tym ważnym dniu obecni byli m.in.: Konsul Generalna RP w Sydney dr Monika Kończyk, Marta Giec-Gubala, Agata Utnicka, Chargé d’Affaires ad interim z Ambasady RP w Canberra. Klub „GP” w Sydney jest jednym z dwóch (obok Melbourne) australijskich Klubów. Jak pisali w liście skierowanym do jubilatów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, prezes klubów „GP” Ryszard Kapuściński, a także prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik i koordynator zagranicznych klubów Paweł Piekarczyk: „Kluby „Gazety Polskiej” tworzą patrioci, osoby przeważnie niezwiązane z żadną partią, identyfikujący się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, którzy nie znajdując w swoim środowisku odpowiedniego forum do dyskusji dotyczących najważniejszych problemów nurtujących ich najbliższe otoczenie, tworzą to forum, zakładając klub (…). Chcemy podziękować za Waszą dotychczasową ciężką pracę dla dobra wolnej, suwerennej i bogatej Polski. Za Waszą pracę dla dobra swojej Małej Ojczyzny. Za budowanie społeczeństwa obywatelskiego”
Kraków, 01.12.2022 r.
Podziękowanie dla Członków Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych
Szanowni Państwo, Drodzy Klubowicze
Z okazji 10 lat działalności Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych chcemy Państwu podziękować za Waszą dotychczasową ciężką pracę dla dobra wolnej, suwerennej i bogatej Polski. Za Waszą pracę dla dobra swojej Małej Ojczyzny. Za budowanie Społeczeństwa Obywatelskiego.
W Polsce po wojnie wytworzył się system autorytarny w którym starano się podporządkować państwu i PZPR wszystkie dziedziny życia, całą inicjatywę obywateli. Pierwszą historyczną próbą odejścia od tego systemu w powojennej historii Polski było powstanie Solidarności. Ruchu społecznego, działającego obok komunistycznej władzy w którym trwała niekończąca się społeczna debata o najważniejszych problemach dotyczących nas Polaków. Dopiero w 1989 roku znalazło to odzwierciedlenie w zmianach w Konstytucji jeszcze PRL-owskiej, wprowadzające po raz pierwszy termin Społeczeństwa Obywatelskiego. Jednak, co brzmi dosyć dziwnie, po 44. latach promowania idei sprawiedliwości społecznej i socjalizmu w swojej czystej formie, nie wyjaśniono Polakom co to pojęcie tak naprawdę oznacza.
Niezwykle doniosłą rolę w powojennej historii Polski odegrał Kościół Katolicki, który w swojej mądrości wciąż wyznaczał kierunki ludzkiej inicjatywy, w ten sposób bezustannie inspirując budowę Społeczeństwa Obywatelskiego.
W ostatnich siedemnastu latach w budowie Społeczeństwa Obywatelskiego niepoślednią rolę zaczęły odgrywać Kluby „Gazety Polskiej”. Kiedy pod koniec 2005 roku powstał pierwszy Klub „Gazety Polskiej”, w swoich założeniach miał spełniać: „rolę integracyjną w swoich środowiskach lokalnych – skupiać wokół siebie czytelników i pozyskiwać nowych” – jak napisał w swoim przesłaniu do przyszłych założycieli Klubów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W przeciągu siedemnastu lat od tamtych słów powstało w Polsce i na świecie około 500. Klubów „Gazety Polskiej”, które swoim codziennym funkcjonowaniem wykreowały indywidualne zasady działalności.
Kluby „Gazety Polskiej” zakładane są nie dla kariery, obecnych czy przyszłych profitów. Tworzą je patrioci, osoby przeważnie nie związane z żadną partią, identyfikujący się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, którzy nie znajdując w swoim środowisku odpowiedniego forum do dyskusji dotyczących najważniejszych problemów nurtujących ich najbliższe otoczenie, tworzą to forum zakładając klub. To jest działanie oddolne, czyste w swojej genezie, spontaniczne, tak jak było na początku „Solidarności”. To jest budowa Społeczeństwa Obywatelskiego, bez polityków, lobbystów, czy odgórnych nacisków.
Wyznając idee, które są tak ważne dla Środowiska Strefy Wolnego Słowa, 12 grudnia 2012 roku grupa patriotów postanowiła założyć 324 Klub „Gazety Polskiej” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych. Dziękujemy założycielom klubu, którymi byli: dr Ryszard Adams-Dzierzba, Stanisław Żak oraz Vitek Skonieczny.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy przez ostatnie 10 lat uczestniczyli we wspaniałych, patriotycznych działaniach Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych. Dziękujemy!
Redaktor Naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”
Tomasz Sakiewicz
Prezes Klubów „Gazety Polskiej”
Ryszard Kapuściński
Prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”
Ewa Wójcik
Koordynator zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej”
Paweł Piekarczyk
Australia \ W tym miesiącu Klub „Gazety Polskiej im. ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH” w Sydney świętował 10. rocznicę założenia. [kliknij i przeczytaj więcej]
Gazeta Polska z dnia 12 grudnia 2012 roku
Historia Klubu