Tekst alternatywny

15 marca 2013 – II Szczeciński Marsz Solidarności z Węgrami

Klub Gazety Polskiej w Szczecinie w ramach DNI PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ zorganizował II Szczeciński Marsz Solidarności z Węgrami.

Spotkaliśmy się o godz. 17.00 na Placu Grunwaldzkim. Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Marek Chabior przywitał uczestników marszu oraz przedstawił jego cel.15 marca Święto Narodowe Węgier świętowane jest na Węgrzech jako Rocznica Wiosny Ludów oraz narodzin nowoczesnego parlamentaryzmu. Celem Wiosny Ludów na Węgrzech było uniezależnienie się od panowania Habsburgów. Na pamiątkę wywalczonej na krótko niepodległości Węgrzy przypinają do ubrania kokardki w narodowych barwach – czerwono-biało-zielone. Kilkadziesiąt wstążek w barwach narodowych Węgier, które wykonała Pani Jadwiga Skrzyszewska rozdali członkowie Klubu Gazety Polskiej w Szczecinie.

Członek Klubu Gazety Polskiej Tadeusz Juchniewicz odczytał regulamin marszu i wiecu przy Pomniku Adama Mickiewicza, a Andrzej Lindecki opowiedział o związkach Szczecina z Węgrami w związku z Powstaniem węgierskim w 1956 roku. Na zakończenie Marek Chabior wspomniał o drugim wielkim wyjeździe Klubów Gazety Polskiej na Węgry i problemach związanych z ostrym atakiem zimy w Budapeszcie, a zakończył znanym powiedzeniem: „Polak, Węgier dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”.

Po wystąpieniach został sformowany pochód, który przeszedł do Pomnika Adama Mickiewicza. Podczas marszu wznoszone były hasła dotyczące Węgier i przyjaźni polsko-węgierskiej.

Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Adama Mickiewicza. Zostały rozpoczęte odegraniem hejnału Miasta Szczecina i wciągnięciem przez harcerzy z ZHR na maszt flagi Miasta Szczecina. Następnie wciągnięte zostały flagi Polski i Węgier. Odegrany i odśpiewany został hymn Polski i odegrany hymn Węgier.

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Marek Chabior po przywitaniu zaproszonych gości i mieszkańców Szczecina odczytał list od Ambasady Węgierskiej z gorącymi podziękowaniami za wszystkie wyrazy solidarności Polaków z Węgrami. Ambasada ze słowami: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie!”, przekazała życzenia wszystkiego najlepszego i błogosławieństwa Bożego dla każdego obywatela Polski.

Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina Mariusz Kądziołka, który w swoim wystąpieniu wspomniał ubiegłoroczny – I Marsz Solidarności z Węgrami. Poinformował również, o nowo powstałym w Szczecinie Konsulacie Honorowym Węgier. Konsulem Honorowym Węgier został Pan Artur Balazs, były Minister Rolnictwa. Prezydent wyraził chęć udziału w kolejnym III marszu w przyszłym roku – 2014. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński w swoim wystąpieniu podkreślił rozwijającą się oddolnie przyjaźń dwóch narodów bez konieczności udziału polityków czy przywódców.

Członek Klubu Gazety Polskiej w Szczecinie Andrzej Lindecki przedstawił historię przyjaźni i współpracy Polski i Węgier na przestrzeni dziejów.

W części artystycznej odczytane zostały wiersze Armia Siedmiogrodzka S. Petofiego (Bartosz Ilcewicz), Pieśń Żołnierza A. Mickiewicza (Krzysztof Romianowski), O, Europo cisza wszędzie S. Petofiego (Agnieszka Kurzawa) oraz Pieśń Legionu Polskiego S. Petofiego (Tadeusz Juchniewicz). Wiersze przyjęte były gromkimi oklaskami.

Tadeusz Juchniewicz odśpiewał po węgiersku z podkładem z CD pieśń „Legiony to”. Wykonanie to tak się spodobało, że na życzenie uczestników na zakończenie uroczystości zostało powtórzone.

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Marek Chabior zaprosił na spotkania w dniu 22 i 23 marca i zakończył zgromadzenie.Współorganizatorami uroczystości byli: Forum Młodych PiS, Stowarzyszenie Eko-Spol, Frakcja Młodych Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.Szczególne podziękowania kierujemy do Panów: Pawła Bendkowskiego, Aleksego Panufnika i Zenona Szpruty za pomoc w organizacji tych uroczystości, Pani Jadwigi Skrzyszewskiej za przygotowanie wstążek w barwach narodowych Węgier. Dziękujemy harcerzom ZHR z szczecińskiego Hufca „Rój” – instruktor Piotr Kabata oraz harcerze: Przemysław Kabata, Miłosz Kuwik, Krzysztof Granoszewski oraz Piotr Błaszczyk. Dziękujemy za liczny udział członków Forum Młodych PiS. Dziękujemy obecnym na uroczystości członkom Klubu Gazety Polskiej oraz mieszkańcowm Szczecina, którzy wzięli udział w tych uroczystościach.Nasze uroczystości odbywały się w zimowej aurze co wpłynęło na frekwencję. W Szczecinie w marszu i wiecu wzięło udział ok. 100 osób. W Budapeszcie, ze względu na surową zimę, większość wiecy została odwołana lub przeniesiona do pomieszczeń zamkniętych.

Zdjęcia: Mariusz Brzostek.