„…… przez szparę w drzwiach obserwowałem tę scenę mrożącą krew w żyłach. Na beczce leży człowiek. Naokoło stoją selbstschutze z wycelowanymi w niego lufami karabinów Czarny spec od torturowania wydaje komendę, a czterej oprawcy biją na zmianę. Biją metodycznie, wolno, jakby siekierą rąbał. Człowiek wije się z bólu jak robak…..i tak aż do utraty przytomności. Nauczyliśmy się rozróżniać rodzaje bicia. Określona liczba razów, to kara doraźna. Bicie bez liczb, to kara śmierci. „
Z fragmentu wspomnienie ks. St. Dulczewskiego więźnia katowni Selbstsuchutzu w Rypinie
Wczoraj 10.10.2014 r. w Rypinie i Rusinowie,a dziś 11.10.2014 r. w Skrwilnie, Raku w 75 rocznicę zbrodni Selbstsutzu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamordowane przez miejscowych i okolicznych Niemców(ówczesnych sąsiadów ) z Selbstschutzu. Mordu dokonali na swoich sąsiadach, polskich nauczycielach, księżach, policjantach, ziemianach, inteligencji na polskich patriotach za to. że byli Polakami za wiarę, za miłość do ojczyzny, którą ukochali i oddali za nią to co mieli najcenniejsze, swoje życie.
Klub „Gazety Polskiej ” z Rypina brał udział w tych uroczystych obchodach tak 10 października w Rusinowie i 11 października 2014 roku w Raku, w miejscu masowych grobów pomordowanych przez oprawców Niemieckich. Nasuwa się retoryczne pytanie, czy byłyby te masowe zbrodnie, gdyby nie pakt Ribbentrop- Mołotow? Pakt ten przypieczętował najokrutniejszą z wojen w dziejach ludzkości, a ofiary największe poniosła ludność Polski. Miejscem kaźni były piwnice gestapo przy ulicy Warszawskiej w Rypinie,a masowe mogiły w lasach skrwileńskich i Rusinowa koło Rypina i wielu miejscach naszego powiatu rypińskiego.
Dziś ponownie zbliżające się zagrożenie ze strony niedawnego okupanta Polski zza wschodniej granicy i cichym przyzwoleniu dawnego (dziś również) sojusznika z zachodu dokonuje się na oczach świata imperialna wojna z naszym wschodnim sąsiadem Ukrainą, którą znów jak w 1939 roku rozpętał Putin. Świat patrzy zastanawia się ,a światowy terrorysta dokonuje aneksji Krym i dużych części terytorium nie podległego państwa jakim jest Ukraina. Uroczystości upamiętniające dokonanie masowych aresztowań w 62 miejscowościach i dokonanej eksterminacji ludności, a żeby zatrzeć ślady pod koniec wojny sprowadzono przewoźne krematoria by zatrzeć dowody zbrodni niemieckich okupantów i ich wspólników zamieszkujących pośród swoich ofiar. Znali się ze szkół , pracy, sąsiedztwa, kościoła, żyli koło siebie zgodnie do czasu gdy obłąkańczy system Niemiecki i Rosji bolszewickiej nie sprzysięgły się przeciw naszemu państwu, narodowi.
Poniżej fotorelacje z uroczystości jakie odbyły się w obydwu miejscach kaźni i masowych grobach pomordowanych.
Kazimierz Mroczyński
Klub „Gazety Polskiej Rypin