Tekst alternatywny

99 Rocznica III Powstania Śląskiego

99 Rocznica III Powstania Śląskiego

2.05.2020. Gliwicki Klub Gazety Polskiej uczcił 99 Rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

W warunkach pandemii korona wirusa, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa w miejscach publicznych, trzeba było ograniczyć liczbę uczestników spotkania pod kaplicą Golgota Polska  z tablicą pamięci trzech Powstań Śląskich.  Przybyły delegacje klubów śląskich z Zabrza, Katowic, Lublińca i Gliwic. Nasza klubowiczka Teresa Plewa przedstawiła rys historyczny.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. Trwało do 25 czerwca 1921 roku. Była to próba wywalczenia sprawiedliwszego dla Polski podziału Śląska. Po przegranym w marcu 1921 roku plebiscycie, sympatyzujący z Niemcami Brytyjczycy i Włosi chcieli przydzielić Polsce tylko tereny rolnicze Górnego Śląska, zaś Niemcom pozostawić tereny uprzemysłowione.

    Wojciech Korfanty wezwał Ślązaków do walki. Zgłosiło się 60 tys. ochotników. W ciągu zaledwie kilku dni, wypierając bojówki niemieckie, Powstańcy stanęli już nad Odrą, za Górą św. Anny, pod Opolem      i Olesnem na linii, gdzie wg Powstańców powinna przebiegać granica. Tam dochodziło do krwawych walk.

Walki zakończyły się rozejmem i rozdzieleniem walczących stron.

Powstanie spowodowało, że do Polski przyłączono stosunkowo dużą część ziem górnośląskich z większością potencjału przemysłowego tego regionu.

 Powstania Śląskie, w szczególności trzecie powstanie, były najdonioślejszymi wydarzeniami w dziejach Śląska.

 Teresa Plewa