(Felieton ukazał się 6 maja 2014 r.)
Skandal w Krakowie
Jak co roku w całej Polsce Kluby „GP” uczestniczyły w uroczystościach związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Do niebywałego skandalu doszło w Krakowie: podobnie jak przed rokiem, a więc po raz drugi od 1989 roku, decyzją Jerzego Millera – wojewody małopolskiego – odwołano oficjalne uroczystości 3 maja w Krakowie. Decyzja wojewody spotkała się z oburzeniem mieszkańców Krakowa. Tajemnicą poliszynela jest, że niechęć Jerzego Millera wobec organizowania uroczystości patriotycznych wynika z faktu regularnego wygwizdywania go. W taki to bowiem sposób krakowianie przypominają o niechlubnym kierowaniu komisją badającą przyczyny tragedii nad Smoleńskiem, której przewodniczył tenże Jerzy Miller, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.
– Mamy do czynienia z sytuacją oburzającą, że ani władze miasta, ani województwa nie poczuwają się do obowiązku zorganizowania pochodu, który odbywał się 3 maja i 11 listopada nawet za czasów komunistycznych, gdy nie wolno było organizować zgromadzeń. Wynika to, jak podejrzewamy, z obaw władz przed wygwizdaniem. Wobec tego sami organizujemy przemarsz – poinformował na konferencji prasowej prof. Ryszard Terlecki. Przypomniał, że marsz w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowany przez studentów w 1946 r. został zaatakowany przez UB i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Padły wówczas strzały. – Choćby dlatego jest to bardzo symboliczny przemarsz. Od tego czasu datują się próby uczczenia tej rocznicy w 1956 r., 1976 r. i późniejsze – dodał Terlecki.
Cały ciężar organizacyjny obchodów święta uchwalenia Konstytucji z 1791 roku wzięło na siebie Prawo i Sprawiedliwość i krakowskie organizacje patriotyczne, w tym klub krakowski „GP”. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie odbyło się jak zawsze. Po Mszy Św. w Archikatedrze Wawelskiej wielotysięczny pochód wyruszył z Wawelu pod Krzyż Katyński, gdzie złożono kwiaty, a następnie ulicami miasta przemaszerowano na Plac Matejki. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza krakowski Klub „GP” i przedstawiciele organizacji patriotycznych złożyli wieńce; uroczystości zakończyły się okolicznościowymi przemówieniami.
Ryszard Kapuściński