Tekst alternatywny

NIECODZIENNA „GAZETA POLSKA” – 4-6.04.2025 r. #Budujemy społeczeństwo obywatelskie


#KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
BUDUJEMY SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

Miniony miesiąc był okresem intensywnych działań i spotkań organizowanych przez kluby „Gazety Polskiej”. Wydarzenia patriotyczne, Bieg Tropem Wilczym, spotkania z wybitnymi postaciami życia publicznego i wsparcie dla kandydatury Karola Nawrockiego na prezydenta RP to tylko niektóre z inicjatyw, które zgromadziły setki uczestników. Poniżej przedstawiamy relację z najważniejszych wydarzeń.

NAGRODA CZŁOWIEK ROKU KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ” DLA KAROLA NAWROCKIEGO

Podczas Gali „Człowiek Roku 2024” nagrodę klubów „Gazety Polskiej” otrzymał prezes IPN i kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki. Nagrodę klubów „Gazety Polskiej” wręczyli Ewa Wypych, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie, i Karol Karpierz, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” z Nowego Targu. Karol Nawrocki, odbierając nagrodę, powiedział: – „Zawsze czułem się bardzo dobrze wśród klubowiczów »Gazety Polskiej«. Przez wiele lat miałem tę wielką przyjemność spędzać czas tak bardzo efektywnie właśnie z tymi ludźmi, którzy są istotą polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jest to najbardziej demokratyczna nagroda, bo to 533 kluby wybierały swojego przedstawiciela, swojego laureata, więc serdecznie za to dziękuję”. Klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w zbieraniu podpisów dla Karola Nawrockiego i licznie uczestniczą w spotkaniach z kandydatem na prezydenta RP. Karol Nawrocki chętnie fotografuje się z klubowiczami „Gazety Polskiej” w wielu miastach, a jego spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

SPOTKANIA KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ”

W minionych miesiącach odbyło się wiele spotkań, które organizowały kluby „Gazety Polskiej”, poniżej przedstawiamy tylko kilka wydarzeń:

MILANÓWEK
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Milanówku zgromadzili się na comiesięcznym spotkaniu, w którym uczestniczyli redaktorzy TV Republika Adrian Stankowski i Piotr Lisiewicz. Młodzież z Fundacji Patriotycznej im. Kazimierza Wielkiego zaprezentowała satyryczną inscenizację nawiązującą do czasów Milicji Obywatelskiej. Dyskutowano także o sytuacji politycznej i trudnościach, z jakimi zmaga się TV Republika.

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI
Na zaproszenie klubu „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki odwiedził europoseł Dominik Tarczyński, który omówił kwestie związane z bezpieczeństwem Polski na arenie międzynarodowej.

WROCŁAW
Klub „Gazety Polskiej” we Wrocławiu gościł legendę Solidarności Adama Borowskiego. Spotkanie zgromadziło wielu uczestników, a rozmowy dotyczyły nadchodzących wyborów.

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
Spotkanie z posłem Przemysławem Czarnkiem skupiło się na nadchodzących wyborach i znaczeniu Ruchu Ochrony Wyborów. W spotkaniu uczestniczył również Adam Borowski.

BEŁCHATÓW
W Bełchatowie klub „Gazety Polskiej” zorganizował spotkanie z Adamem Borowskim i Adrianem Stankowskim. Dyskusja dotyczyła przyszłości Polski i roli niezależnych mediów.

BIAŁYSTOK CENTRUM
W Białymstoku przy pełnej sali odbyło się spotkanie z prof. Przemysławem Czarnkiem i Adamem Borowskim tworzącym obecnie Ruch Kontroli Wyborów. Spotkanie zostało zorganizowane z powodu konieczności „budzenia ducha narodu” w trosce o suwerenny i demokratyczny byt państwa polskiego.


BIEG TROPEM WILCZYM – PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

W 2011 r. 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – świętem, które ma na celu upamiętnienie bohaterów i oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy działali w latach 1944–1963 na terenach przedwojennej Polski. Z kolei w 2013 r. z inicjatywy grupy pasjonatów i działaczy społecznych zorganizowano pierwszy Bieg Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Początkowo wydarzenie miało charakter survivalowy, a udział wzięło w nim tylko kilkadziesiąt osób. W 2014 r., dzięki zaangażowaniu Fundacji Tropem Wilczym, która organizuje bieg do dziś, wydarzenie przeniosło się do Warszawy i wzięło w nim udział już 1,5 tys. osób. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych, będąc jednocześnie największym biegiem pamięci na świecie.

DZIERŻONIÓW II
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Dobrocinie w tym roku okazał się rekordowy! Na starcie stanęło aż 315 osób, w tym również Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II, który był jednym z organizatorów wydarzenia. W przedstartowej ceremonii wzięli udział liczni goście, w tym wiceprzewodniczący rady miejskiej Jarosław Kresa, który odczytał specjalny list od prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników biegu. „Cześć i chwała bohaterom!” – te słowa towarzyszyły całemu wydarzeniu.

PABIANICE
W Pabianicach po raz 13. odbył się Bieg Tropem Wilczym, który gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Bieg ten jest doskonałą okazją do oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym oraz do przypomnienia o ich niezłomnej walce o wolność Polski. W wydarzeniu, które zorganizował m.in. Klub „Gazety Polskiej” w Pabianicach, uczestniczyły setki mieszkańców. Bieg Tropem Wilczym miał miejsce w parku Wolności, na dwóch dystansach: 1963 i 5000 m. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne medale.

INOWROCŁAW
Delegacja Klubu „Gazety Polskiej” w Inowrocławiu wzięła udział w Biegu Tropem Wilczym, który odbył się w tym mieście. Członkowie klubu „GP” uczestniczyli zarówno jako zawodnicy, jak i kibice, wspierając uczestników wydarzenia, które miało na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Udział w biegu był wyrazem hołdu dla bohaterów walczących o wolną Polskę i okazją do integracji lokalnej społeczności w duchu patriotyzmu.

ZGORZELEC
W Zgorzelcu odbył się Bieg Tropem Wilczym, który okazał się pięknym wydarzeniem o charakterze patriotycznym. Klub „Gazety Polskiej” w Zgorzelcu był współorganizatorem tej imprezy, a uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym, plenerowym wydarzeniu, które połączyło sport i pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Było to wydarzenie pełne emocji, w którym upamiętnienie bohaterów przeplatało się z aktywnością fizyczną. Relacja z tego wydarzenia, pełna emocji i patriotyzmu, zostanie na długo w pamięci uczestników.

LONDYN
W Londynie, a dokładniej w Slough, odbyła się 13. edycja Biegu Tropem Wilczym. W tym roku wydarzenie rozpoczęło się mszą św., po której ok. 500 osób wzięło udział w biegu na dystansie 1963 m. Na zakończenie wydarzenia wręczono medale i nagrody, a uczestnicy mieli okazję wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych oraz kursie pierwszej pomocy. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historyczna przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To kolejny przykład na to, jak Polacy za granicą pielęgnują pamięć o swoich bohaterach narodowych.

MYSZKÓW
Klub „Gazety Polskiej” w Myszkowie był licznie reprezentowany w Biegu Tropem Wilczym. Udział w wydarzeniu stał się kolejną okazją do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych i przypomnienia o ich niezłomnej walce o niepodległą Polskę.


PROTESTY W CAŁYM KRAJU

Kluby „Gazety Polskiej” aktywnie uczestniczą w licznych protestach na terenie całego kraju, wyrażając swoje stanowisko w kluczowych dla Polski sprawach.

ZGORZELEC
W Zgorzelcu odbył się protest pod hasłem „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, który zgromadził liczne grono obywateli sprzeciwiających się napływowi nielegalnych imigrantów przywożonych z Niemiec. W manifestacji aktywnie uczestniczyli członkowie klubów „Gazety Polskiej” m.in. z Częstochowy, Hamburga, Zgorzelca, Gorzowa Wielkopolskiego, Obornik Śląskich, Poznania, Sulęcina, Lubina, Świdnicy, Wrocławia, Dzierżoniowa II, Żar, Lądka-Zdroju, Kłodzka, Lubomierza, Głogowa i Warszawy. – Jako Klub „Gazety Polskiej” z Wrocławia koordynujemy działalność klubów z Dolnego Śląska. Jestem dumny, że tak dużo klubów dziś widziałem. Jestem bardzo dumny, że państwo dotarli w takiej liczbie – mówił Sławomir Śmigielski, przewodniczący wrocławskiego klubu.

KATOWICE
Kilkaset osób z klubów „Gazety Polskiej” m.in. z Tychów, Bielska-Białej, Bytomia, Sosnowca i Jaworzna protestowało w Katowicach przeciwko nielegalnej migracji i nielegalnym imigrantom oraz przeciwko likwidacji państwa polskiego.

KRAKÓW
Na pl. Matejki w Krakowie odbył się protest przeciwko likwidacji państwa polskiego, w którym udział wzięły kluby „Gazety Polskiej” z całego kraju. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie ze względu na niedawne wtargnięcie policji do domu działacza opozycji antykomunistycznej Ryszarda Majdzika. Manifestacja była jednocześnie wyrazem solidarności i sprzeciwu wobec takich działań.

RADOM
W Radomiu przed aresztem śledczym odbył się wiec poparcia dla posła Dariusza Mateckiego. Klubowicze „Gazety Polskiej” byli tam licznie obecni, solidaryzując się z posłem i manifestując swoje wsparcie.

WARSZAWA
Warszawski klub „Gazety Polskiej” aktywnie uczestniczył w proteście przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie, domagając się sprawiedliwości i wyrażając sprzeciw wobec działań prokuratury.

SŁUBICE
W Słubicach odbył się protest, który doprowadził do czasowej blokady granicy polsko-niemieckiej. Demonstranci sprzeciwiali się przyjmowaniu nielegalnych migrantów, pokazując jednocześnie swoje zdecydowane stanowisko w obronie suwerenności Polski. Protest wsparła swoim uczestnictwem reprezentacja klubów „Gazety Polskiej” z całego kraju.

WEJHEROWO
W Wejherowie odbył się Marsz dla Polski, dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpoczęło się na pl. Jakuba Wejhera, gdzie zgromadzili się uczestnicy, w tym przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z Rumi, Wejherowa i Gdyni. Marsz otworzył swoim przemówieniem pan Tomasz Czupryński z Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń Solidarności. Po odmówieniu wspólnie „Koronki do miłosierdzia Bożego” uczestnicy wyruszyli ulicami miasta, niosąc biało-czerwone flagi i śpiewając pieśni religijne oraz patriotyczne. Wydarzenie zakończyło się uroczystą mszą św. za ojczyznę w klasztorze Franciszkanów. Podczas licznych protestów członkowie klubów „Gazety Polskiej” zapalili znicze i złożyli kwiaty, oddając hołd zmarłej Barbarze Skrzypek oraz wyrażając swój sprzeciw wobec działań prokuratury. Dziękujemy wszystkim klubom „Gazety Polskiej” za zaangażowanie i patriotyczną postawę!


NOWE KLUBY „GP”, ZMIANY I REAKTYWACJE

OSTRÓDA – zmiana przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej”, nowym przewodniczącym został Kamil Prusinowski, tel: +48 505 301 482, e-mail: klubgp.ostroda@gmail.com (bez zmian). Panu Marianowi Napieralskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.

ŁUKÓW – zmiana przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej”. Nowym przewodniczącym został Robert Sokołowski, tel.: +48 502 231 600, e-mail: klubgp.lukow@gmail.com. Panu Michałowi Celińskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.

NYSA – zmiana przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej”, nowym przewodniczącym został Ryszard Jamiński, tel.: +48 600 426 192, e-mail: klubgpnysa@wp.pl. Panu Grzegorzowi Kwaśniakowi dziękujemy za dotychczasową współpracę.

BYTOM II – reaktywacja klubu „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Adam Wiatrek, tel: +48 729 888 389, e-mail: klubgp.bytom2@gmail.com.
KIELCE – zmiana przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej”, nowym przewodniczącym został Przemysław Durlej, tel.: +48 792 600 483, e-mail: kielce.klubgp@gmail.com. Panu Józefowi Kuleszyńskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach i inicjatywach w „Gazecie Polskiej Codziennie”.
Zachęcamy do śledzenia naszych relacji i dołączania do naszej społeczności!
Kontakt dla osób, które chcą założyć klub „Gazety Polskiej”:
Napisz do nas e-mail: klubygp@gazetapolska.pl


KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
Źródło: Gazeta Polska Codziennie – dodatek „Niecodzienna Gazeta Polska” | gpcodziennie.pl