Polska młodzież z Białorusi w Myślęcinku
W czwartek 31. lipca 2014 roku, polska młodzież z Białorusi przyjechała do bydgoskiego Ogrodu Fauny i Flory Polskiej, Parku Rozrywki i Muzeum Wodociągów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku.
Dzięki władzom LPKiW w Myślęcinku, które udostępniły darmowe zwiedzanie i wejście na teren Ogrodu Fauny i Flory Polskiej oraz Parku Rozrywki, polska młodzież z Białorusi w Ogrodzie Fauny i Flory Polskiej, mogła m.in. dowiedzieć się o zachowaniu zwierząt takich jak chociażby wilki. Przewodnik tłumaczył o czym świadczą poszczególne postawienia uszu tych czteronożnych zwierząt. Na przykład wilk, który ma uszy położone pośrednio, wyraża minę przyjazną i nie trzeba się go bać. Tak więc młodzież zapoznała się z zachowaniem zwierząt a to może być przydatne przy następnej wycieczce, którą odbędą, gdy pojadą w góry. Młodzież widziała także zwierzęta, które żyją na terenie Polski, m.in. żubry, niedźwiedzie, lisy, sowy, kozy czy też króliki.
Kolejnym punktem czwartkowego programu było zwiedzanie Parku Rozrywki, w którym młodzież dowiedziała się różnych ciekawych rzeczy na temat dinozaurów i owadów, które żyły zanim człowiek zaczął podporządkowywać sobie ziemię a także mogła skorzystać z przejażdżek na kolejkach i karuzelach. Największym zainteresowaniem cieszyła się kolejka Rolcastel. Po przejażdżkach przyszedł czas na obiad, który wszyscy zjedli ze smakiem.
Ostatnim akcentem czwartkowej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wodociągów, które także udostępniło darmowy wstęp na teren muzeum. Tam uczestnicy wyprawy zobaczyli starą studnię, która zaopatrywała Bydgoszcz w wodę i hydranty, które są w poszczególnych miastach, a jest ich bardzo dużo. Każde miasto ma inny rodzaj, kształt i wysokość hydrantu.
Jak powiedziała jedna z uczestniczek bardzo podobał się jej dzień spędzony w Myślęcinku a najbardziej kolejka Rolcastel.
Atmosfera była bardzo radosna, wakacyjna i rodzinna. Wszyscy z ciekawością słuchali przewodników a gdy, któryś temat zainteresował kogoś bardziej, nie bali się pytać. Było dużo śmiechu, radości i żartów bo przecież każdy wakacyjny wyjazd służy nie tylko nauce, ale i dobrej zabawie.
W czasie całego pobytu polskiej młodzieży z Białorusi opiekę sprawują: Krystian Frelichowski z bydgoskiego oddziału Klubu Gazety Polskiej i Marcin Pieńkowski ze Szkolnego Koła PTSM w Złejwsi Wielkiej.
Tekst i foto.: Adrianna Katarzyna Piekarska
Goście z Białorusi
Pierwszego dnia pobytu młodzi Polacy z Białorusi zwiedzili Zespół Parkowo Pałacowy w Skłudzewie, zapoznali się z pracami podopieczny działającej tam Fundacji Piękniejszego Świata. Kolejnym celem wędrówki, był zamek Krzyżacki w Bierzgłowie po którym oprowadzili gości, opiekujący się nim księża na koniec częstując zupą. Następnie udali się do Zespołu Parkowo Pałacowego w Przysieku. Poznali jego historie, pomodlili się kaplicy. Zostali poczęstowani obiadem i zaopatrzeni w drobne podarunki przez Caritas opiekujący się tym miejscem. Po powrocie do Złejwsi Wielkiej lekarze ochotnicy z Bydgoszczy dokonali badań słuchu. Późnym popołudniem udali się o Zespołu – Parkowo Pałacowego w Ostromecku. Tam też po zwiedzeniu parki pod wodzą Macieja Różyckiego doskonalili umiejętność śpiewania polskich pieśni. Kolejny dzień był równie aktywny. Rankiem pojechali do Inowrocławia, gdzie zaszyli z kąpieli na basenie, odwiedzili solanki, i sprawdzali swe umiejętność na Parku Linowym. Następnie udali się o Kruszwicy. Opłynęli statkiem Gopło, po czym wspięli się na Mysią Wieże, by potem zajęć to niedawno odkopanych lochów. Władze miasta wręczyły przybyłym upominki. Nad całością czuwał radny Inowrocławia, członek komitetu założycielskiego Powiatowego KGP Gustaw Nowicki Wieczorem na wyraźną prośbę gości odbyła się dyskoteka. W czasie całego pobytu w Polsce opiekę nad grupą sprawują: Krystian Frelichowski i Marcin Pieńkowski
Białorusini już w Polsce
W poniedziałek, 28 lipca 2014 roku do Bydgoszczy przyjechała z ks. Wincentym Siewrukiem grupa młodzieży z Białorusi na swoje wakacje letnie.
Młodzież wraz z opiekunami przybyli na bydgoski dworzec z lekkim opóźnieniem, ale bez przeszkód kontynuowali podróż dalej busem do Złejwsi Wielkiej, w której mają bazę noclegową.
Celem przyjazdu młodych Polaków jest wypoczynek w Polsce i bliższe zapoznanie się z krajem pochodzenia, kulturą i językiem rodziców, dziadków i pradziadków.
Siedemnastoosobowa grupa spędzi prawie dwa tygodnie w Polsce zwiedzając m.in. okolice Złejwsi Wielkiej, Bydgoszcz, Toruń, Kraków i Wieliczkę oraz Chojnice i Gdańsk.
Oprócz zwiedzania młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych i grach zespołowych. Przewidziana jest także projekcja filmu „Ogniem i Mieczem”.
Natomiast we wtorek, 5 sierpnia będzie możliwość spotkania się z gośćmi z Białorusi, zadania pytań i krótkiej rozmowy. Spotkanie będzie miało miejsce o godz. 18.30 w Oratorium Jana Pawła II w kościele oo. Jezuitów w Bydgoszczy. Przed spotkaniem o godz. 18.00 będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. Wincentego Siewruka – gościa z parafii w Narowli.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Krystian Frelichowski z Klubu Gazety Polskiej Oddział w Bydgoszczy.
Tekst, Foto.: Adrianna Katarzyna Piekarska