Tekst alternatywny

Spotkanie z księdzem Małkowskim i red. Sumlińskim w Paryżu

Spotkanie z księdzem Małkowskim i red. Sumlińskim w Paryżu

W dniu 21-23 czerwca w Paryżu na zaproszenie Paryskiego Klubu Gazety Polskiej oraz Klubu Myśli Patriotycznej gościł ks. Stanisław Małkowski, legendarny kapelan podziemnej Solidarności, wielki kaznodzieja, socjolog, publicysta, działacz opozycyjny w PRL, przyjaciel i współpracownik Jerzego Popiełuszki. Nękany, wielokrotnie zatrzymany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom przez SB. Nr 1 na liście „niewygodnych księży” sporządzonej przez Departament IV do walki z Kościołem, orędownik dekomunizacji i lustracji, krytyk umów „Okrągłego Stołu” i „Magdalenki”. Za zasługi dla niepodległości RP oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r.

Towarzyszył mu Wojciech Sumliński, pisarz, publicysta, absolwent psychologii ATK, dziennikarz „Życia”, „Gazety Polskiej”, „Wprost”. Autor książek o tajnych operacjach SB, WSI, autor scenariusza filmowego o zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Aresztowany w 2008 roku pod fałszywym zarzutem ujawnienia Aneksu do raportu komisji WSI. Uwolniony pod wpływem nacisku opinii publicznej. Wydane książki: „Kto naprawdę go zabił”2005, „Teresa, trawa, robot” 2009, „ Z mocy bezprawia”2011, „Z mocy nadziei”2014.

Pierwszego dnia spotkanie w Seminarium Polskim w Issy-les-Moulineaux rozpoczęło się Eucharystią, podczas której ksiądz Stanisław wygłosił bardzo przejmujące kazanie. Mówił o trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się europejska cywilizacja, a przede wszystkim Polska. Według  niego jednym z rozwiązań będzie społeczne zapanowanie Chrystusa Króla i przestrzeganie Jego praw. Wszyscy zostali też poproszeni o przyłączenie się do Ogólnopolskiej Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie z dyskusją. Mówiono o księdzu Popiełuszce, którego męczeństwo było o wiele dłuższe niż oficjalne śledztwo ujawniło. Na dodatek przed samem uprowadzeniem i zamordowaniem ksiądz Jerzy był bardzo długo nękany i torturowany psychicznie. Był w tym wszystkim bardzo osamotniony i opuszczony. Sprawa Jego śmierci do dzisiaj nie została do końca wyjaśniona.

W wypowiedziach prelegentów zostało wyraźnie podkreślone, że w dzisiejszych czasach wiele ważnych osób w państwie jest na usługach postkomunistycznych mafii, wobec których muszą być posłuszne albowiem w przeciwnym razie dojdzie do publicznego ujawnienia ich spraw z przeszłości. Ostatnia „afera taśmowa” została określona jako „wojna jednej bandy z drugą”. Redaktor Sumliński zwrócił uwagę również na to, że dzisiejsze społeczeństwo jest jakby uśpione i nie wie co się wokół niego dzieje. Według niego na Polakach przeprowadzono coś w rodzaju zabiegu zbiorowej lobotomii: „Jesteśmy pozbawienia możliwości i chęci do oglądania rzeczywistości takiej jaka ona jest”. Wprowadzono rodzaj nowomowy, którą wdraża się używając bełkotu i ogłupiających słów. Wiele osób nie chce wiedzieć i nie wie w jak realnie trudnej sytuacji jest nasz kraj…

Ks. Małkowski opowiedział także słuchaczom o Służebnicy Bożej Rozalii Celakównie, której Pan Jezus w objawieniach nakreślił, że ocalenie dla narodów przyjdzie poprzez Jego społeczne panowanie jako Króla, a będzie to miało miejsce kiedy prawo Chrystusa stanie się powszechne. Rewolucji francuska nie miałaby miejsca, gdyby Ludwik XIV posłuchał św. Małgorzaty z Paray-le-Monial, przez którą Pan Jezus poprosił króla o oddanie Jemu całego narodu i dworu. Z powodu swojej pychy nie uczynił on tego, i na Francję, a następnie Europę spadła straszna klęska w postaci rewolucji, która swoje żniwo zbiera do dzisiejszych czasów. Według księdza Malkowskiego jedynie różaniec jest dla nas ratunkiem; to dzięki Krucjatom Różańcowym osiągnięto zwycięstwo w 1517 roku pod Lepanto, w 1683 roku pod Wiedniem, czy w 1920 r w Warszawie w tzw. „cudzie nad Wisłą”. Nadzieją Polski i świata jest zawierzenie się Bogu i Maryi, która jest pośredniczką wszelkich łask potrzebnych dla narodów.

W niedzielę 22 czerwca ksiądz Małkowski uczestniczył w procesji Bożego Ciała oraz koncelebrował trzy Msze św. w kościele polskim p.w. Wniebowzięcia NMP przy pl. Concorde, a w „Krypcie” miało miejsce drugie spotkanie dyskusyjne z wiernymi.

Ostatni dzień pobytu ks. Małkowskiego i red. Sumlińskiego poświęcony był na odwiedzenie wielu wspaniałych obiektów sakralnych stolicy Francji.

Justyna Kamińska

foto: kjc

Paryz_Malkowski_Sumlinski