Tydzień w Klubach „GP” – 10.09.2014 r.
Pamięć o 1 września
1 września minęła 75. rocznica barbarzyńskiej napaści Niemiec na Polskę. Od wielu lat niemiecka propaganda usiłuje zbrodniami popełnionymi przez Niemców podczas II wojny światowej obciążyć inne narody, zwłaszcza Polaków. Coraz częściej sprzeciwiamy się więc kłamstwom mającym przedstawiać nas światu jako współwinnych niemieckich zbrodni.
W tym roku Fundacja Reduty Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom zorganizowała protesty pod ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, pod Konsulatem Generalnym RFN w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, a także pod Ambasadą RFN w Londynie. Wydano specjalne oświadczenie, podpisane przez prezesa Fundacji pana Macieja Świrskiego i odczytano je podczas protestów. Padły między innymi takie słowa: „(…) żądamy od Niemców aby przestali nas pouczać, co jest dobre, a co złe w polskiej historii i jak mamy postępować dziś. Niemcy nie mają do tego żadnego prawa, a rachunek za zburzenie stolicy i straty Polski spowodowane przez Niemców cały czas nie jest spłacony.”
We wszystkich protestach uczestniczyły kluby „Gazety Polskiej”. Podczas demonstracji w Warszawie uczestnicy trzymali tabliczki z nazwami miejscowości, w których niemieccy zbrodniarze stworzyli obozy zagłady: Sobibór, Auschwitz, Treblinka, Stutthof, Bełżec i wiele innych. Pan Jerzy Zelnik odczytał nazwy kilkuset z 1700 niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, w których ginęli obywatele Rzeczypospolitej Polskiej; uczestniczący w demonstracji red. Tomasz Sakiewicz powiedział: „Dziś walka o wolność rozgrywa się na dwóch frontach: militarnym, tym na Ukrainie, oraz walki o świadomość i pamięć. Kiedy przegramy walkę o pamięć o odpowiedzialności, może przyjść ta druga wojna. Dlatego musimy pamiętać, że za II wojnę światową, która była wynikiem paktu Ribbentrop – Mołotow, za który odpowiadają Berlin i Moskwa.”
W Krakowie listę niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady odczytał p. Jan Piotr Jarosz, przewodniczący lokalnego POKiN-u, przemawiał między innymi Marek Michno przewodniczący krakowskiego klubu „GP”, okolicznościowe wiersze przeczytały pp. Sława Bednarczyk i Alicja Kondraciuk.
Podczas pikiety we Wrocławiu przemawiał prof. Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, który powiedział: „(…) Niemcy próbują zrzucić swoje winy na jakiś twór, który nazywają nazizmem, chcą tą winą podzielić się z innymi narodami, szczególnie z Polakami.”
W Niemczech przed berlińskim Pomnikiem Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty odbyła się uroczystość 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej w której wzięli udział licznie przybyli dyplomaci m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a także środowiska polonijne. Ze strony społeczności polskiej zamieszkałej w Berlinie przybyli między innymi przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech i Klubu „Gazety Polskiej”.
W 75. rocznicę napaści Niemiec na Polskę Klub „GP” i mieszkańcy Nowego Sącza złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.
Klub „GP” w Pabianicach wraz z samorządowcami , weteranami , członkami PiS, ONR-u, uczcił poległych bohaterów modląc się i składając kwiaty na cmentarzu przy dwu Pomnikach – „Obrońców w 1939” oraz „Szarych Szeregów i AK”.
Wraz z kibicami GKS-u Jastrzębie, członkowie Klubu „GP” uczcili 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej spotykając się na cmentarzu parafialnym kościoła pw. Świętej Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju aby uczcić pamięć poległym Obrońcom Bożej Góry, gdzie rozegrała się jedna z pierwszych bitew kampanii wrześniowej. Na grobie bohaterskich ułanów Antoniego Kumora i Paweł Sterniczuka zapalili znicze i odmówili modlitwę.
Ponad 100 osób uczestniczyło w spotkaniu z red. Tomaszem Sakiewiczem zorganizowanym przez Klub „GP” z Wejherowa.
Na spotkaniu w Klubie „GP” w Krakowie gościł dziennikarz śledczy Witold Gadowski. Z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe główna część wystąpienia gościa i dyskusji jaka się później wywiązała dotyczyła działalności prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.
W Hamburgu odbyło się bardzo interesujące spotkanie na temat Powstania Warszawskiego. Gościem spotkania był historyk, redaktor Piotr Szubarczyk.
Członkowie Klubu „GP” uczestniczyli w uroczystościach nazwania głównego skrzyżowania Dąbrowy Górniczej „Rondem Żołnierzy Wyklętych”.
Z przykrością informuję, że Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Kałków – Godów 2014 z przyczyn niezależnych od organizatorów został odwołany.
Rabka-Zdrój – działalność klubu została zawieszona. Panu Jackowi Kalinowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński