17 września br. z inicjatywy opolskich środowisk patriotyczno – niepodległościowych odbyły się uroczystości upamiętnienia Ofiar napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, które miły miejsce dokładnie 75 lat temu.
W tej też intencji w Katedrze Opolskiej o godz. 17:00 została odprawiona uroczysta msza św., której przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Słocki. Po mszy na placu katedralnym ukształtował się poczet delegacji, oraz uczestników, który przeszedł w Marszu Pamięci ulicami miasta pod opolski pomnik Żołnierzy Niezłomnych na Placu Wolności.
Te szczególne obchody najtragiczniejszej daty w naszej historii zorganizowane zostały przez opolski Klubu „Gazety Polskiej” we współpracy z opolską strukturą Prawa i Sprawiedliwości, Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, NSSZ „Solidarność” Uniwersytetu Opolskiego, Klubu Historycznego „Grot”, Ligi Obrony Suwerenności, redakcji „Historia Lokalna”, Prawicy RP, portalu Biało-Czerwone Opole,, Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego „Polski Śląsk” i in. Pośród zaproszonych Gości znaleźli się także przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z Gliwic, Raciborza, Rybnika i Tarnowskich Gór.
„Szanowni Państwo, są w dziejach naszej Ojczyzny daty, których rocznice możemy obchodzić z radością i dumą, ale są też daty, które wspominamy z bolesnym skurczem serca – wydarzenia, które przyniosły naszemu narodowi ból, cierpienia i upokorzenia. Do tych ostatnich dat należy dzień 17 września 1939 roku. Jest to data, której bynajmniej nie czcimy, lecz zgromadziliśmy się tu po to, by nie zapomnieć, by prawdę historyczną, o której przez wiele lat nie można nam było głośno mówić, przekazać młodym pokoleniom…
-po odśpiewaniu hymnu państwowego tymi właśnie słowami prowadzący tę manifestację przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Opolu pan Ryszard Szram rozpoczął oficjalne uroczystości przed pomnikiem Bóg Honor Ojczyzna.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Randy Rady Miasta Opola pan dr Marek Kawa, który m.in. nawiązał do demonstracji sprzeciwu wobec obecności wojsk radzieckich w Polsce pod hasłem „Sowieci do domu”, której był uczestnikiem 25 lat temu, w 1989 roku, będąc wtedy zaledwie 12 letnim chłopcem. Pan Marek Kawa poruszył w swoim wystąpieniu także inne wątki w kontekście analogii historycznych jak i obecnej, skomplikowanej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Swoje wystąpienie zakończył konkluzją … Obyśmy już nigdy, my ani nasze dzieci, wnuki czy przyszłe pokolenia nie musieli przeżywać kiedyś kolejnego 17 września, który niewątpliwie obok daty III rozbioru Polski w 1795 r., należy do najczarniejszych i najtragiczniejszych momentów ponad 1000-letniej historii naszej państwowości.
Obchody 75. rocznicy napaści bolszewików na Polskę uświetnił świadek i uczestnik tamtych tragicznych wydarzeń Pan Zdzisław Kuhl, porucznik AK we Lwowie i obrońca tego polskiego wtedy miasta, honorowy prezes Opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, malarz i poeta polski. 31 marca 2008 roku odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i działalność na rzecz środowisk kombatanckich.
Na prośbę naszego Gościa pani Magdalena Kalicka odczytała wiersz Jego autorstwa pt. „17 września 1939 roku”.
Pan Andrzej Zacharski, przedstawiciel gliwickiego Klubu „Gazety Polskiej” w krótkim wystąpieniu podziękował organizatorom tych uroczystości za zaproszenie do Opola i wspomniał o pomyślnej współpracy między klubami nie tylko przy takich okazjach, jak ta, ale też i wspólnych patriotycznych wyjazdach np. na Kresy Wschodnie.
W takt werbla i melodii zagranej na trąbce przez p. Sławomira Koenigsberga „Jak to na wojence ładnie” delegacje organizacji patriotyczno – niepodległościowych, stowarzyszeń Kresowian, Klubów „Gazety Polskiej” , jak i osoby prywatne złożyły wiązanki kwiatów i znicze u stóp Pomnika Żołnierzy Niezłomnych „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
Prowadzący uroczystości upamiętniające Ofiary napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w dniu 17.09.1039r. pan Ryszard Szram podziękował wszystkim uczestnikom tej manifestacji za udział i uświetnienie jej, w szczególności zaś:
• Panu Zdzisławowi Kuhlowi,
• Przedstawicielom organizacji kresowych i wszystkim Kresowiakom,
• Klubom „Gazety Polskiej” z Gliwic, Raciborza, Rybnika i Tarnowskich Gór,
• Stowarzyszeniu „Ułani gen. Henryka Dąbrowskiego” z Nysy i dowódcy legionu płk. Grup rekonstrukcji historycznych p. Markowi Szczerskiemu,
• Związkowi Strzeleckiemu Rzeczypospolitej – Jednostce Strzeleckiej z Gliwic i p. Anecie Bieczewskiej,
• Harcerzom z I-ej Opolskiej Drużyny ZHR „Braterstwo, Upór, Rozwaga” i p. Mirkowi Zawadzkiemu,
• Innym organizacjom i stowarzyszeniom, a także wszystkim uczestnikom , a wśród nich też tym, którzy nie zostali wymienieni z imienia i nazwiska, lub przynależności organizacyjnej, lub partyjnej.
Po odśpiewaniu hymnu „Boże, coś Polskę” przewodniczący zgromadzenia zamknął oficjalnie manifestację i poprosił zebranych o rozejście się.
Klub „Gazety Polskiej” w Opolu
wideo:paffcio99