Tydzień w Klubach „GP” – 08.10.2014 r.
Pomnik hańby w Nowym Sączu
Tuż po zakończeniu II wojny światowej z rozkazu dowództwa czwartego zarządu frontu ukraińskiego postawiono w Nowym Sączu Pomnik Armii Czerwonej – ku czci i chwale sowieckiego oręża. Już w następnym roku pomnik został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Jednak zalecenie Bolesława Osóbki Morawskiego z 1947 roku: „żeby opiekować się takimi monumentami” spowodowało błyskawiczne odbudowanie przez komunistów pomnika krasnoarmiejców, który do dnia dzisiejszego stoi w centrum Nowego Sącza przy Alejach Wolności, vis a vis sądeckiej Piety.
Środowiska niepodległościowe od wielu lat domagają się zburzenia pomnika symbolizującego sowiecką okupację. Jak mówi Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego oddziału Towarzystwa Historycznego: „Nieprzerwanie od 2009 roku domagamy się demontażu pomnika chwały Armii Czerwonej, sławiącego ruskie oręże i przeniesienie ewentualne, jeśli są tu pochowani ludzie, do kwatery wojskowej na cmentarzu komunalnym. Staramy się to wykonać poprzez nacisk administracyjny, korespondencję z odpowiednimi urzędami, działalność wydawniczą, artykuły prasowe, w których staramy się zobrazować i wyprostować wszystkie dotychczasowe błędy w rozumowaniu i zakłamaniu, jakie się w ciągu wielu lat wokół tego pomnika namnożyły(…)”
Już 25 lutego 1992 roku uchwałą Rady Miasta postanowiono pomnik rozebrać, a ewentualne szczątki krasnoarmiejców przenieść do zbiorowej mogiły na cmentarzu komunalnym, jednak pomimo upływu kilkunastu lat ani wojewoda Stanisław Kracik, ani obecny wojewoda Jerzy Miller, czy prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak nie wykonali uchwały Rady Miasta Nowego Sącza. Pomnik jak stał, tak stoi.
Ta opieszałość władzy spowodowała, że po raz kolejny środowiska niepodległościowe zorganizowały protest, żądając usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej Nowego Sącza. Ponad sto osób, wśród nich członkowie nowosądeckiego i krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej”, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Konfederaci Polski Niepodległej 1979-89 wzywały władze do likwidacji pomnika.
Pomnik Armii Czerwonej chroniły wzmocnione siły policji. Efekt był taki, że monument obrzucono słoikami i wydmuszkami jajek, w których znajdowała się biała i czerwona farba. Zatrzymane zostały trzy osoby: 61-letni Zygmunt Miernik, działacz Ruchu Byłych Więźniów Politycznych „Niezłomni”, dwukrotnie internowany w stanie wojennym, oraz 39-letni i 16-letni mieszkańcy podsądeckiej miejscowości.
Jak mówi Antonina Węglarz, przewodnicząca nowosądeckiego klubu „Gazety Polskiej”: „Manifestacja była pokojowa, ludzie wyrażali tylko swoje myśli bez prób wzniecenia zamieszek. A że ktoś pomalował pomnik czerwoną farbą to tylko dołożył kropkę nad i, przecież to jest czerwony pomnik. Zorganizowaliśmy ten protest by usunąć pomnik z Nowego Sącza, pomnik chwały Armii Radzieckiej. Wśród uczestników protestu panuje wielkie oburzenie na sposób w jaki interweniowała policja. Nie jestem w stanie zrozumieć działań policji. Zygmunt Miernik po interwencji policji leży w szpitalu na oddziale wewnętrznym, jest poturbowany. Nie wolno było nie stanąć w obronie starszego człowieka. Będziemy się organizować dalej, będziemy dalej walczyć żeby pomnik został usunięty.”
Demonstranci zapowiedzieli, że jeżeli do miesiąca pomnik nie zostanie zdemontowany, to przyjadą jeszcze raz do Nowego Sącza, tym razem „uzbrojeni” w młoty i kilofy… Relacja wideo Stefana Budziaszka: www. klubygp.pl
W Bydgoszczy odbyło się spotkanie z piosenkarzem Andrzejem Rosiewiczem. Na zakończenie radny Marek Gralik wręczył gościowi album ze zdjęciami Bydgoszczy, a przewodniczący Klubu „GP” K. Frelichowski ofiarował mu książkę swojego autorstwa „Czas Próby”.
W Toronto odbyło się spotkanie z Ks. Stanisławem Małkowskim i z red. Wojciechem Sumlińskim, w którym uczestniczyły miejscowe Kluby „GP” (Toronto i GTA).
Klub „GP” z Aarhus gościł red. Dorotę Kanię, dzięki współpracy z www.niepoprawneradio.pl transmisja ze spotkania odbyła się na żywo.
W miejscowości Barut zwanej „Śląskim Katyniem” odbyły się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę mordu dokonanego przez komunistów na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania Henryka Flamego ps. Bartek”, w których wzięli udział także przedstawiciele Klubu „GP” w Opolu, Gliwic, Katowic Koszutki. Wideo: www.klubygp.pl
W Księgarni GP w Krakowie odbyło się spotkanie nt. ” Jak wygrać wybory”. Gośćmi Księgarni byli Artur Dmochowski i Grzegorz Wierzchołowski. Wideo: www.klubygp.pl
Na spotkaniu Klubu „GP” w Berlinie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego: „ Defilada zwycięzców“. Po projekcji odbyła się dyskusja o Polsce z reż. Grzegorzem Braunem. Organizatorem spotkania był: Klub GP w Berlinie, rockinberlin.pl – Marek Szlachcic, niepoprawneradio.pl – Renata Rejniak. Wideo: www.klubygp.pl
Gliwice – zmiana adresu e-mail: martaswiecicka@gmail.com
Ryszard Kapuściński
Foto z Nowego Sącza – Józef Wieczorek
BYDGOSZCZ
TORONTO
AARHUS
BARUT
KRAKÓW
BERLIN