Kluby „Gazety Polskiej” na Święcie Niepodległości w Krakowie – FOTORELACJA I WIDEO
Foto. Anna Loch
Foto.: Tomasz Kowalczyk
wideo: Stefan Budziaszek
Główne uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada organizowane przez Kluby „Gazety Polskiej” odbywają się w Krakowie. Tłumy przybyły na organizowany przez Kluby „GP” Wiec Patriotyczny. Bierze w nim udział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, szef Klubów „GP” Ryszard Kapuściński oraz środowiska patriotyczne z Ukrainy i Węgier.
18.59
Wiec w Krakowie organizowany przez Kluby Gazety Polskiej zgromadził tysiące osób
18.30
Rozpoczął się koncert. Występują Paweł Piekarczyk, Stanisław Markowski, Andrzej Kołakowski.
18.23
– Pamiętajmy czym jest testament I RP. Są dwa przesłania. Pierwsze, że kiedy jesteśmy razem jesteśmy niepokonani, kiedy się dzielimy to przegrywamy i łatwo dajemy się podporządkować rosyjskiemu imperializmowi – powiedział T. Sakiewicz. – Niech więc 11 Listopada będzie świętem republiki wolnych narodów – podkreśla Sakiewicz.
18.22
– Nie daliśmy się sprowokować władzom. To może być wspaniała tradycja by 11 listopada czcić naszych królów i przywódców. Od świętej Jadwigi po prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział Tomasz Sakiewicz.
Podkreśla znaczenie współpracy bratnich narodów Europy Środkowej. – Kiedy potrafiliśmy być razem nigdy nikt nas pokona. Tak jak I Rzeczpospolitej – mówił Tomasz Sakiewicz. Przypomniał jak rok temu namawialiśmy do tego, aby Święto Niepodległości stało się świętem niepodległych narodów.
– To dobrze, że dzisiaj jesteśmy razem i chcemy być razem. Każdy kto próbuje skłócić Polską i Ukrainę służy Moskwie – podkreślił Sakiewicz.
18.15
Podczas uroczystości w Krakowie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz został uhonorowany medalem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. To podziękowanie za zaangażowanie w walkę o wolność Ukraińców. (CZYTAJ WIĘCEJ)
17.46
Joanna Urbańska, szefowa klubu GP w Budapeszcie, opowiedziała anegdotę o prawdzie i fałszu wzbudzając oklaski tłumu. – Kocham cię Polsko – zakończyła Urbańska.
Z kolei Zuzanna Kurtyka stwierdziła: 11 listopada to wyjątkowe święto, szczególne dla Polaków. Wyraża ponad 100-letnią walkę o suwerenne państwo. Podkreśliła, że niepodległość to efekt wysiłku wielu pokoleń Polaków i bohaterów ginących w powstaniach i wojnach. – Nie byłoby w końcu Polski bez katolicyzmu – podkreśliła Kurtyka.
17.20
– Pomyślmy dzisiaj o wszystkich tych którzy polegli za Ojczyznę. Polećmy Bogu nasze dzieje i prośmy o opiekę. Niech Piotr Skarga będzie dla nas wzorem, który tak jak kardynał Wyszyński, potrafił nam wytknąć błędy, tak abyśmy mogli je naprawić – powiedział ks. Piwowarski.
17.16
Obok wiecu Klubów Gazety Polskiej przechodził głośny marsz narodowców, którzy prowokowali uczestników naszego wiecu. „Cześć i chwała bohaterom” – usłyszeli w odpowiedzi. Po chwili doszło do pojednania. „- Precz z komuną – śpiewamy razem” informuje reporter niezalezna.pl. Narodowcy ostatecznie żegnani oklaskami.
17.08
Złożono wieńce pod krzyżem katyńskim. W imieniu klubów GP wieniec złożył Tomasz Sakiewicz. Trwa homilia i modlitwa ks. Ignacy Piwowarski kapelana Solidarności, zwanego Popiełuszką Beskidów, u którego ukrywali się tacy opozycjoniści jak Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz.
17.04
Wszystkich zebranych, przed kościołem św. Idziego w Krakowie przy Krzyżu Katyńskim, powitał Ryszard Kapuściński, prezes Klubów Gazety Polskiej. – Witam naszych przyjaciół z Węgier i Ukrainy – powiedział Kapuściński. – Witam szczególnie tych wszystkich dla których to święto jest największym w roku – powiedział Kapuściński.
16.55
Tłum ludzi zebrał się pod Wawelem, wśród nich są członkowie dziesiątek Klubów Gazety Polskiej, z którymi solidaryzują się Ukraińcy i Węgrzy. Widać setki polskich flag.
15.30
Na pl. św. Idziego w Krakowie już zbierają się uczestnicy pikiety w tym przede wszystkim przedstawiciele klubów Gazety Polskiej m.in. Tychy, Tarnowskie Góry, Piotrków Trybunalski, Gdańsk II, Wejcherowo, Lubin, Poznań, Radomsko i większość klubów. Przyjechali również przedstawiciele klubów z całego świata m.in. z Essen, Toronto i Budapesztu. Wśród polskich flag widać również flagi węgierskie i ukraińskie. – Szacunek dla wszystkich klubowiczów którzy przybyli z całej Polski i szczególnie z zagranicy – mówi nam Ryszard Kapuściński, szef klubów Gazety Polskiej.
15.12
Oficjalne uroczystości rozpoczną się za półtorej godziny, ale już tysiące osób zmierzają przed Krzyż Katyński.
Wieczorem odbędzie się koncert słowno-muzyczny, który rozpocznie się modlitwą za Ojczyznę.
—————
20.00
W Księgarni „Gazety Polskiej” odbyło się spotkanie z red. naczelnym Tomaszem Sakiewiczem oraz prezesem Klubów „Gazety Polskiej” Ryszardem Kapuścińskim.
http://niezalezna.pl/61311-swietujemy-niepodleglosc-w-krakowie-nasza-relacja
Ukraina dziękuje Tomaszowi Sakiewiczowi. Medal dla „Strefy Wolnego Słowa”
Dzisiaj Święto Niepodległości. Podczas uroczystości w Krakowie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz został uhonorowany medalem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. To podziękowanie za zaangażowanie w walkę o wolność Ukraińców.
Tomasz Sakiewicz został wyróżniony razem z Przemysławem Miśkiewiczem ze Stowarzyszenia Pokolenie. W imieniu Ukrainy medale wręczył Andrij Grabow Wiceszef Samoobrony Majdanu.
– Mam nadzieję że następne Święto Niepodległości będzie i w Polsce i na Ukrainie – zakończył Grabow. Grabow podziękował „Gazecie Polskiej”. – Ukraińcy są wdzięczni za pomoc jaką okazaliście – powiedział i wręczył medal redaktorowi naczelnemu Gazety Polskiej.
– To pierwszy medal jaki dostałem w życiu. Znamienne że od Ukrainy. Widocznie tam już Rosjan przepędzili. Na serio mówiąc to wyróżnienie dla wszystkich tych Polaków którzy rozumieją że silna Ukraina to silna Polska – powiedział dziękując za wyróżnienie Tomasz Sakiewicz.
– Kiedy jechałem na Majdan nie widziałem niepodległego narodu, ale widziałem walczących o godność. Widziałem tam dążenie do wolności. Dziękuje narodowi ukraińskiemu, że mogłem wrócić do pamiętnego sierpnia kiedy miałem 18 lat – podkreślił z kolei Przemysław Miśkiewicz.
http://niezalezna.pl/61317-ukraina-dziekuje-tomaszowi-sakiewiczowi-medal-dla-strefy-wolnego-slowa