Tydzień w Klubach „GP” – 19.11.2014 r.
Niepodlegli w Krakowie
Główne uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada organizowane przez Kluby „Gazety Polskiej” odbyły się w Krakowie. Wiec Patriotyczny pod Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego połączony z koncertem zgromadził kilkadziesiąt klubów z całej Polski, przedstawicieli klubów z całego świata m.in. z Essen, Toronto, Budapesztu. Przybyli nasi przyjaciele z Węgier i Ukrainy, nie zabrakło organizacji patriotycznych, oraz rzesz krakowian.
Po uroczystym złożeniu wieńców pod Krzyżem Katyńskim przez delegacje Klubów „GP”, gości z zagranicy i mieszkańców Krakowa, modlitwą za Ojczyznę i piękną homilią rozpoczął uroczystości ksiądz Ignacy Piwowarski, emerytowany duchowny, jedna z legend stanu wojennego, po raz pierwszy aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w połowie lat 50. XX wieku; duchowny, którego „Solidarność” nazwała „beskidzkim Popiełuszką”.
– Pomyślmy dzisiaj o wszystkich tych którzy polegli za Ojczyznę. Polećmy Bogu nasze dzieje i prośmy o opiekę. Niech Piotr Skarga będzie dla nas wzorem, który tak jak kardynał Wyszyński, potrafił nam wytknąć błędy, tak abyśmy mogli je naprawić – powiedział ks. Piwowarski.
Jako pierwsi głos zabrali Andrzej Grabow – Wiceszef Samoobrony Majdanu, oraz Przemysław Miśkiewicz, szef Stowarzyszenia „Pokolenie”, który od początku wydarzeń na Majdanie organizuje pomoc dla Ukrainy. Tomasz Sakiewicz razem z Przemysławem Miśkiewiczem zostali uhonorowani medalem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
– To podziękowanie za zaangażowanie w walkę o wolność Ukraińców. Mam nadzieję, że następne Święto Niepodległości odbędzie się i w Polsce i na Ukrainie. Ukraińcy są wdzięczni za pomoc jaką okazaliście – powiedział Grabow.
– To pierwszy medal jaki dostałem w życiu. Znamienne że od Ukrainy. Widocznie tam już Rosjan przepędzili. Na serio mówiąc, to wyróżnienie dla wszystkich tych Polaków którzy rozumieją że silna Ukraina to silna Polska – powiedział, dziękując za wyróżnienie, Tomasz Sakiewicz.
– Kiedy jechałem na Majdan nie widziałem niepodległego narodu, ale widziałem walczących o godność. Widziałem tam dążenie do wolności. Dziękuję narodowi ukraińskiemu, że mogłem wrócić do pamiętnego sierpnia 1980 r., kiedy to miałem 18 lat – podkreślił Przemysław Miśkiewicz.
W imieniu Węgrów uczestniczących w uroczystości wystąpiły Annamaria Peto, przedstawicielka węgierskiej chrześcijańskiej organizacji obywatelskiej, wielki przyjaciel Polski, oraz Joanna Urbańska, przewodnicząca Klubu „GP” w Budapeszcie.
– Wasz naród dostał od Boga takiego duchowego przywódcę, którego osobowość wywarła wpływ i oddziaływa po dziś dzień nie tylko na Polskę, lecz również na Węgry oraz, rzec by można, wszystkie kraje świata. To nie kto inny jak święty Jan Paweł II, który swymi czynami i działalnością dał początek nowemu sposobowi myślenia, przez co już na wieki jest w stanie dobroczynnie wpływać nie tylko na kierunek działań hierarchów kościelnych, lecz również na przywódców piastujących władzę świecką. Fundamentem owego sposobu myślenia jest spuścizna, za głoszenie której na obu naszych narodach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. Brzmi ona następująco: Kiedy zapytano Ojca świętego, który werset by wybrał, gdyby mógł zostawić nam jako przesłanie zaledwie jedno zdanie z Ewangelii, odpowiedział bez wahania: Prawda was wyzwoli. Niech Bóg błogosławi Polskę! – powiedziała na zakończenie Annamaria Peto.
Kolejnym gościem który zabrał głos była Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN, śp. Januszu Kurtyce. Powiedziała m.in.: – 11 listopada to wyjątkowe święto, szczególne dla Polaków. Wyraża ponad 100-letnią walkę o suwerenne państwo. Podkreśliła, że niepodległość to efekt wysiłku wielu pokoleń Polaków i bohaterów ginących w powstaniach i wojnach. Nie byłoby Polski bez katolicyzmu.
Na zakończenie pierwszej części uroczystości głos zabrał red. Tomasz Sakiewicz, który powiedział:
– Pamiętajmy czym jest testament I RP. Są dwa przesłania. Pierwsze, że kiedy jesteśmy razem jesteśmy niepokonani, kiedy się dzielimy to przegrywamy i łatwo dajemy się podporządkować rosyjskiemu imperializmowi. Niech więc 11 Listopada będzie świętem republiki wolnych narodów – podkreślił Sakiewicz.
To może być wspaniała tradycja by 11 listopada czcić naszych królów i przywódców. Od świętej Jadwigi po prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kiedy potrafiliśmy być razem nigdy nikt nas pokona. Tak jak I Rzeczpospolitej – mówił Tomasz Sakiewicz.
Przypomniał, że rok temu apelowaliśmy by Święto Niepodległości stało się świętem niepodległych narodów. – To dobrze, że dzisiaj jesteśmy razem i chcemy być razem. Każdy kto próbuje skłócić Polskę i Ukrainę służy Moskwie – podkreślił Sakiewicz.
Po okolicznościowych przemówieniach znakomitych gości odbył się wspaniały koncert z udziałem Andrzeja Kołakowskiego, Pawła Piekarczyka i Stanisława Markowskiego, który odczytał również wiersz Leszka Długosza pt. „Pamięć”.
Uroczystości trwające prawie trzy godziny przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych, ponieważ część z uczestników przeniosła się do gościnnych progów księgarni „Gazety Polskiej”, a później do biura Klubów „GP”, gdzie w obecności red. Sakiewicza i Andrzeja Grabowa dyskutowano o dalszych losach Polski w kontekście wydarzeń na Ukrainie.
Niewielka grupa osób włożyła bardzo wiele pracy i serca w to, żeby uroczystości zorganizowane zostały profesjonalnie i by obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Kluby „GP” na długo zostały w pamięci jej uczestników.
Wielkie podziękowania składam Stanisławowi Markowskiemu, który swoim doświadczeniem, zaangażowaniem i pomocą przyczynił się do wielkiego sukcesu, jakim okazały się krakowskie uroczystości.
Dziękuję krakowskiemu Klubowi „GP” z przewodniczącym Markiem Michno na czele, który na swoje barki wziął wielką odpowiedzialność jakim była pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia. Dziękuję: Andrzejowi Buczkowskiemu, Zbigniewowi Drylowi, Andrzejowi Ossowskiemu, Jerzemu Zdebskiemu, Stanisławowi Juszczykowi, Kazimierzowi Krzywdzie, Jadwidze i Ryszardowi Arnoldom, Marii Machl, Krystynie Kostce, Magdzie Wilkoń, Stanisławowi Dyrkaczowi, Stefanowi Budziaszkowi, Katarzynie Schejbal-Dereń, Tomaszowi Kowalczykowi i Ewie i Ani Wójcik.
Relacja wideo Stefana Budziaszka: www.klubygp.pl
Ryszard Kapuściński
Foto. Anna Loch
Kluby „Gazety Polskiej” na Święcie Niepodległości w Krakowie – FOTORELACJA I WIDEO
http://www.klubygp.pl/11-listopada-2014-w-krakowie-fotorelacja/