Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Zjazdy Klubów „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 25.03.2015 r.

Zjazdy Klubów „GP”

W dniach 24-26 kwietnia w Polonijnym Ośrodku Spotkań  „Haus Concordia“ w Niemczech odbędzie się I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” i Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej. Ośrodek „Concordia”  położony jest w malowniczej dolinie, otoczonej lasami, na skraju wielkiego terenu leśnego Westerwald, około 2 km od miejscowości Dermbach i 20 km od miasta Siegen. W zjeździe tym swój udział zapowiedzieli przedstawiciele prawie wszystkich z 27. klubów „GP” działających w Europie poza Polską; przybędą delegaci z polskich ośrodków emigracyjnych wielu krajów Europy Zachodniej. Organizatorzy zjazdu z przewodniczącym klubu „GP” w Essen – Wojciechem Kusym pragną nadać temu spotkaniu patriotyczny charakter, a tym samym dać wyraz swojemu zaangażowaniu w sprawy Ojczyzny i przywiązaniu do Polski. Podczas zjazdu odbędą się wykłady na tematy zarówno historyczne jak i społeczno-polityczne, a zaproszeni prelegenci to znane osobistości z życia politycznego i publicznego w Polsce: europoseł, pani Anna Fotyga, posłowie Antoni Macierewicz, Piotr Szubarczyk, Anna i Andrzej Kołakowscy, Andrzej Melak, Michał Kondrat, red. Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński. Swoje artystyczne recitale wykonają Andrzej Kołakowski i Paweł Piekarczyk. Podczas zjazdu zostanie odsłonięta Tablica Smoleńska, replika tej, która umieszczona została przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich na głazie pamięci nieopodal lotniska Smoleńsk/Seviernoje, w miejscu, gdzie zginęła elita Państwa Polskiego z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią oraz 94 towarzyszącymi mu osobami. Tablica usunięta przez władze rosyjskie, a potem zwrócona Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich, umieszczona została na Jasnej Górze, gdzie stała się częścią Epitafium Smoleńskiego. Tablica Smoleńska w Concordii będzie nosić podpis: Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich i Polacy na Obczyźnie, a umieszczona zostanie nieopodal sześciu Dębów Katyńskich, których uroczyste zasadzenie odbyło się 13. kwietnia 2013 roku. Nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie gitar Kołakowskiego i Piekarczyka, oraz nocnych rozmów przy grillu. Kontakt z organizatorem zjazdu: Wojciech Kusy, e-mail: klubgpessen@googlemail.com

Na początku maja (w dniach 1-3 maja) w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa już 18 klubów „GP”, grupujących Polaków, którzy z różnych względów nie mogli znaleźć swojego miejsca w licznych organizacjach polonijnych i całą swoją energię i chęć działania dla dobra Polski realizują w klubach „GP”. Jak mówili organizatorzy I Zjazdu: „Istnieje potrzeba integracji środowiska związanego z Gazetą Polską, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do Ojczyzny”. Po upływie roku można stwierdzić, że cele jakie przed sobą postawili uczestnicy I Zjazdu są konsekwentnie realizowane i środowisko Polaków skupione wokół klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane i ma niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie. W trzydniowym zjeździe swój udział zapowiedzieli przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski. Organizacją zjazdu kieruje Agata Mikolajczyk – koordynator działań klubów „GP” w USA i Kanadzie; kontakt: e-mail: klubgp.chicago2@gmail.com

W dniach 29-31 maja (ZMIANA DATY) w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się jubileuszowy X Zjazd Klubów  „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2015. Miejscem zjazdu będzie tak jak w ubiegłym roku ośrodek „Dresso”. Podczas zjazdu będzie okazja do podsumowania dziesięciu lat działalności klubów „GP” i zastanowieniu się nad przyszłością klubów, które od 10 lat ciężką pracą, zaangażowaniem swoich członków, w trudzie, budują Społeczeństwo Obywatelskie. Wszelkie informacje będzie można uzyskać u przewodniczących klubów „GP”.

W 59. miesięcznicę tragedii smoleńskiej w  Archikatedrze Wawelskiej odprawiona została msza święta w intencji Ofiar tragedii nad Smoleńskiem. Po mszy odbyło się przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci – Krzyż Katyński; modlono się za Ofiary i odczytano apel klubów. Następnie odbył się marsz ulicami Krakowa pod hasłem: „W obronie demokracji i wolności mediów”, w którym wzięło udział setki krakowian, wśród nich posłowie: Andrzej Adamczyk, prof. Ryszard Terlecki, Barbara Bubula, Jacek Osuch, Piotr Ćwik, senator Bogdan Pęk, radni klubu PiS w Krakowie, przedstawiciele klubów „GP”, między innymi z Krakowa, Nowej Huty, Myślenic, Katowic-Koszutka, Wieliczki. Uczestnicy marszu przeszli spod Wawelu, Drogą Królewską przed Barbakan, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił między innymi przewodniczący krakowskiego klubu „GP” – Marek Michno.

Tomaszowie Lubelskim w 5. rocznicę ustanowienia Dnia Żołnierzy Wyklętych, na wniosek klubu „GP” Rada Miasta Tomaszów oraz Burmistrz Wojciech Żukowski podjęli uchwałę aby nowo powstałe Rondo u zbiegu ulic M. J. Piłsudskiego, Lipowej oraz Wojska Polskiego otrzymało nazwę Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Z inicjatywy klubu „GP” w łochowskim Domu Kultury zostało zorganizowane spotkanie pt. „Prawda, a Mity – POS Jerzyki w Polskim Państwie Podziemnym” z udziałem historyków: Leszka Żebrowskiego i Jarosława Stryjka. W dyskusji udział wzięli również: członek Prezydium Światowego Związku Żołnierzy AK – Mirosław Widlicki oraz Paweł Abramski – autor książki: „W Imieniu Polskiego Państwa Podziemnego”, którego ojciec dowodził plutonem specjalnym AK w Bitwie pod Jerzyskami w 1944 r. Wśród publiczności spotkanie obserwowali – senator RP Maria Koc i burmistrz Łochowa, Marian Dzięcioł.

W Toronto GTA zaprezentowana została druga już w tym miesiącu wystawa „Wilczym Tropem” upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych. Była ona połączona z projekcja filmu  „Klamra”.

Na zaproszenie klubu „GP” w Paryżu przebywał red. Tomasz Terlikowski ze swoimi wykładami pt. „Media między informacją a kreacją rzeczywistości z telewizję, to wygląd i emocje”.

Na spotkaniu w Hamburgu gośćmi byli Tadeusz Płużański i syn Józefa Franczaka, Pan Marek Franczak. Spotkanie zorganizował klub „GP” w Hamburgu i Księgarnia „GP” w Hamburgu.

Ryszard Kapuściński