Tekst alternatywny

Berlin – 70-rocznica wyzwolenia niemieckich obozów zagłady Ravensbrück i Sachsenhausen.

W dniach 14-19 kwietnia 2015 roku odbyły się uroczystości w dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym dla kobiet Ravensbrück oraz Sachsenhausen  z okazji 70 rocznicy wyzwolenia.

W uroczystościach w Rawensbrück wzięła udział duża grupa polskich więźniarek, którym szczęśliwie udało się przeżyć gehennę w tym niemieckim obozie zagłady. Od czasu wyzwolenia uczestniczą w corocznych obchodach upamiętniających ich wyzwolenie, chociaż w pierwszych powojennych latach jak powiedziała nam jedna z byłych więźniarek pani Hanna Walczuk,Warszawianka, słyszała od sowieckich żołnierzy ”nielzja” i nie zezwolono jej  na wejście do dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Polska Misja Katolicka z Berlina miała doniosły wkład w zorganizowanie uroczystości obchodów wyzwolenia obozu w niedzielę 19.04.15. Dwa pełne autobusy pielgrzymów wraz naszymi pasterzami księdzem proboszczem Markiem i księdzem Stanisławem odjechały o godz. 6:30 spod bazyliki do Rawensbrück. Szczególna atmosfera panowała na Mszy. św. celebrowanej w dawnym obozowym więzieniu „zellenbau” przez Jego Ekscelencję Księdza Acybiskupa Andrzeja Dzięgę.Poruszająca homilia szczególnie podkreślała heroizm Polek w czasie II wojny światowej i wybaczenie oprawcom Niemcom. Byłe więźniarki w podeszłym wieku cechuje niebywała pogoda ducha, uśmiech, serdeczność, wrażliwość. Nie przejawiają żadnej nienawiści do byłych oprawców Niemców, potrafią ze szczegółami opowiadać co ich spotkało, ich  przeżycia obozowe, sprzed 70 lat.

Centralne uroczystości rozpoczęły się  na dawnym placu apelowym w obecności przeszło 160 byłych więźniarek i więźniów tego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Przemawiały bohaterki byłe więźniarki  z Polski, Francji, Izraela i apelowały o zachowanie pamięci o tym szczególnym miejscu niemieckiego-nazistowskiego terroru wobec niewinnych ludzi.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz polskich, niemieckich, korpusu dyplomatycznego akredytowanego w RFN, delegacji z wielu państw Europy i Ameryki. Nie zabrakło członków Klubów Gazety Polskiej z Berlina także członków  Związku Polaków w Niemczech  spod znaku Rodła, Koła Przyjaciół Radia Maryja, potomków Mniejszości Polskiej z Babimostu.Szczególnym i podniosłym momentem uroczystości obchodów było wrzucanie róż przez żyjące bohaterki do malowniczego jeziora, gdzie spoczywają na dnie tegoż jeziora prochy ich zamordowanych koleżanek  przez oprawców Niemców.

W czasie rozmów z byłymi więźniarkami poruszano sprawę skandalicznych artykułów w zagranicznych, szczególnie niemieckich mediach używających oszczerczych sformułowań „polskie  obozy zagłady i polskie getta.”Wszystkie byłe więźniarki były zszokowane postawą polskich sądów i polskich prokuratorów nie ścigających przestępców, szkalujących Polskę i Polaków.

Na najbliższej rozprawie przeciwko „Rhein Zeitung” w dniu 22.04.15 w Sądzie Okręgowym w Warszawie ul.Solidarności 127 sala 145  obiecały zjawić się i wspomóc skarżących  ze Związku Polaków w Niemczech Oddziału Regionalnego Berlin-Brandenburg.

Klub „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg.

BerlinB-70 rocznica wyzwolenia niemieckich obozów

BerlinB – 70- rocznica wyzwolenia Ravensbrück

BerlinB – Kritik an Gedenkfeier zur KZ

BerlinB – Komorowskiej porcelana