Tekst alternatywny

Gliwice – odsłonięcie „Golgoty Ojczyzny” w Katowicach

Gliwice – odsłonięcie „Golgoty Ojczyzny” w Katowicach

12 czerwca w centrum Katowicach przy kościele Mariackim Gliwicki Klub Gazety Polskiej uczestniczył w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu odrestaurowanej kaplicy nazwanej „Golgotą Ojczyzny”. Zawiera ona 27 tablic, z których 24 odwzorowano z „naszej”, tj. „Golgoty Polskiej” przy kościele Garnizonowym w Gliwicach. Trzy nowe poświęcone są martyrologii księży, deportacji Górnoślązaków do Rosji 1945-48 oraz karnym Batalionom Żołnierzy Górników 1946- 1956 kierowanych do morderczej pracy między innymi w kopalniach uranu. Obie Golgoty obejmują okres od 1768 roku, od Konfederacji Barskiej, do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Gliwicki Klub Gazety Polskiej zafundował tablicę: „Ofiary NKWD, UB, SB Żołnierze Wyklęci”. Jedna tablica „symbolicznie” kosztuje 2500 zł.

W Gliwicach kaplica był projektem naszego Klubu zrealizowanym przez proboszcza ks. ppłk. Stefana Zdasieni. W Katowicach to zasługa proboszcza ks. Prałata Andrzeja Suchonia. W powstaniu obu kaplic bardzo aktywnie uczestniczył dr Andrzej Drogoń. W Katowicach Mszę św. w intencji „Wszystkich, którzy w imię wolności, niepodległego bytu, honoru i poszanowania godności oddawali swoje życie dla Matki – Ojczyzny”   prowadził ks. Prałat Andrzej Suchoń. W homilii wspomniał słowa Błogosławionego ks. dra Emila Szramka proboszcza tegoż Kościoła Mariackiego, który – przed śmiercią w obozie koncentracyjnym w Dachau – powiedział jakże i dzisiaj aktualne słowa: „ Każde odwrócenie się od Krzyża, od Boga, od Ewangelii kończy się odwróceniem się od człowieka, od miłości, od życia do nienawiści i śmierci.” Swastyka – połamanie krzyża – to połamanie człowieka, to Holokaust, to przemysł nienawiści i zagłady.

Gośćmi uroczystości byli między innymi ero posłanka Jadwiga Wiśniewska, red. Gazety Polskiej i GPC Joanna Lichocka oraz wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

J.Ś.

zdjęcia  ks. Ireneusza oraz Wiesław Wrona

[dop id=”1165″]