Katowice-Koszutka: Potrafili pięknie żyć, a gdy było trzeba pięknie, godnie umierać. Pamiętamy o nich!
W miesiącu listopadzie odwiedzamy znajdujące się na katowickich cmentarzach groby mniej lub bardziej znanych Polaków – żołnierzy, powstańców, harcerzy, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury, sztuki – którzy zasłużyli się dla Polski.
Nie zapomnimy także o ofiarach niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, którzy często pochowani są setki czy tysiące kilometrów stąd, a w naszym mieście mają tylko swoje symboliczne groby czy pomniki.
Pomnik Sybiraka na cmentarzu ewangelickim, przy ul. Francuskiej:
Cmentarz garnizonowy przy ul. Meteorologów w Katowicach – Pomnik Nieznanego Żołnierza Polskiego i Powstańca Śląskiego, którzy oddali swe życie o niepodległą Polskę.
„Golgota Ojczyzny” przy kościele Mariackim w Katowicach – miejsce upamiętniające bohaterów, którzy zginęli walcząc o niepodległość.
Znajduje się tu krzyż ułożony z ponad dwudziestu tablic z inskrypcjami przypominającymi najważniejsze wydarzenia z polskiej historii – od konfederacji barskiej, przez m.in. powstanie styczniowe, Katyń, powstanie warszawskie, deportacje Górnoślązaków, Wybrzeże’70, po pacyfikację kopalni Wujek i katastrofę smoleńską.
Symboliczna mogiła zamordowanych w obozach koncentracyjnych na cmentarzu, przy ul. Francuskiej
Mogiła sześciu bezimiennych żołnierzy polskich poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 r na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach
Cmentarz Komunalny w Katowicach-Panewnikach – grób zbiorowy 105-ciu bohaterskich obrońców Katowic – Powstańców Śląskich, harcerzy i harcerek – zamordowanych przez Niemców w 1939 roku w więzieniach, w lasach oraz na ulicach Katowic, których szczątki po wojnie ekshumowano i przeniesiono na to miejsce.
„PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE ŻEŚMY POLEGLI WIERNI JEJ SPRAWIE”
Pomnik – symboliczna mogiła żołnierzy wojskowych organizacji niepodległościowych poległych w latach 1945-1956 znajdująca się na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach-Panewnikach – w jego części gdzie skrycie grzebano mordowanych żołnierzy Polski Podziemnej w latach 1946-1950.