Tekst alternatywny

Sprawozdanie z działalności Klubu Gazety Polskiej w Elblągu od kwietnia 2015r.

Sprawozdanie z działalności Klubu Gazety Polskiej w Elblągu od kwietnia 2015r.

Rok 2015 obfitował w wiele bardzo ważnych dla naszego kraju, historycznych już wydarzeń.
Ten rok to przede wszystkim wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich i nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości z panią Beatą Szydło jako premierem, czyli dobra zmiana dla Polski po katastroficznych rządach PO. Mamy większość w Sejmie i Senacie. Tego oczekiwaliśmy, o to walczyliśmy. To dar, którego nie można zmanować.

Prowadzenie Klubu wraz z moimi zastępcami Kazimierzem, Hyryczem i Bogusławem Tadrowskim objąłem w kwietniu 2015r. po A. Ziembli głosami „za” 37 na 38 głosujących.

Liczba zapisanych członków naszego Klubu liczy ok. 70 osób. Liczba ta jest wyższa o kilkanaśnie osób w porównaniu z rokiem ubiegłym mimo odejścia z klubu kilku osób. Oznacza to, że Klub stopniowo rozwija się, co bardzo cieszy. Zwiększona frekwencja na zebraniach była zauważalna jeszcze bardziej każdorazowo przed wyborami. Na wspólne zebrania z członkami PiS przychodziło naogół ok. 40 osób. Z tej grupy wyłoniło się kilkanaście osób szczególnie oddanych i mocno zaangażowanych w naszą działalność na które zawsze można liczyć. Są to osoby najbardziej angażujące się w działalność Klubu i bardzo mocno pracujące przy różnych okazjach, w tym wyborów samorządowych, prezydenckich i do parlamentu: Kazimierz Hyrycz, Bogusław Tadrowski, Jerzy Binkowski. Ludwik Sowa, Janusz Dymiszkiewicz [senior], Paweł Bączkiewicz, Stanisława Adameczek, pani Ala Pachnik, Barbara Smolińska, Bożena Świderska i Aniela Krauze, Pomagali mocno i inni – Henryk Dakszewicz, Bogdan Ociesza, Roman Fijałkowski – wykonywano wtedy prace wymagające poświęcenia własnego czasu. Udostępniano przy tej okazji prywatne samochody (Janusz Bredziński, Edmund Siemieńczuk, Zbigniew Żbikowski). Odbyło się w tym okresie wiele spotkań roboczych.

W naszym klubie wyłaniają się osoby o różnych zdolnościach i predyspozycjach. Koordynatorem zaplecza akcji wyborczych jest Kazimierz Hyrycz. On też przeważnie pilotował wyjazdy do Warszawy na konwencje. Mamy w swym gronie koordynatora RKW Ewy Stankiewicz na okręg 34 Pawła Bączkiewicza. Stworzyliśmy pod kierunkiem pani Teresy Król – grupę różańcową w której są klubowicze, radni i modlimy się za nasz Klub, za miasto i radnych. Mamy osoby uzdolnione artystycznie. Można zaangażować się w inne akcje np.w ruch „Obrony Życia”. Na nasze zebrania przychodzą także osoby nie będące członkami klubu np. „mężowie zaufania” i sympatycy PiS.

Dziękuję za wszystkie kwoty darowane na działalność klubu. Obecnie na koncie mamy 707,54 gr. Są to pieniądze nie tylko zebrane podczas spotkań, ale i otrzymane od darczyńców. Już na styczeń kwiaty składane na miesięcznicy są opłacone. Dotychczas, oprócz wiązanek na miesięcznice i inne rocznice i uroczystości z naszych środków opłacono m.in. wyprodukowanie znaczków klubowych, nowy lżejszy baner klubowy, kijki teleskopowe do banera, baner przygotowany na przyjazd Jarosława Kaczyńskiego do Elbląga, spotkanie z prof. Dakowskim. Były i inne pomniejsze wydatki jak np. na teksty pieśni do wyświetlania podczas koncertów. Dziękuję moim zastępcom za zbiórkę i pilnowanie, by wiązanki kwiatów były na czas i za skrupulatne prowadzenie księgowości.

Strona internetowa EKGP. Interfejs strony został w kwietniu odświeżony, dostęp do informacji jest łatwiejszy, jest kalendarium i informacja o zebraniach, załączone są filmowe relacje i linki do artykułów Gazety Polskiej, strony o Smoleńsku, których wcześniej nie było. Strona ta, to chyba jedyne aktywne oficjalne medium prawicowe w Elblągu poza tymi, które powstawały na czas wyborów i podupadającą stroną „tuelblag.pl”.
W poprzednich latach oglądalność klubowej strony internetowej była niska. Odwiedzało ją dziennie zaledwie kilka, bo 5-6 osób. Od kwietnia 2015 roku liczba odwiedzin stopniowo rosła, co wskazuje, że strona intenetowa jest bardzo potrzebna jako medium pełniące rolę formacyjną dla członków klubu i informacyjną dla ogółu. Obecnie dzienna liczba odwiedzin na stronie to średnio ok 60 wejść, czyli 10krotnie więcej niż przed kwietniem 2015r. Całkowita liczba odwiedzin klubowej strony to 26320 wyświetleń.

Jako przewodniczący wprowadziłem nowy zwyczaj wysyłania wszelkich aktualności klubowych i otrzymanych newsów i apeli od prezesa Ryszarda Kapuścińskiego i koordynator – Ewy Wójcik na pocztę mailową członków Klubu. Dzięki temu członkowie w wygodny sposób są na bieżąco z wydarzeniami w Kraju i naszym środowisku. Poprosiłem też panią Małgorzatę, nasza radną o informowanie klubowiczów o terminach naszych zebrań i najbliższych wydarzeń. Z kolei co na pewno zauważyliście, w GP są zawsze aktualne wydarzenia z działalności naszego Klubu, które wysyłam pani Wójcik do centrali.

Jednym z głównym zadań w działalności KGP jest kontunuowanie pamięci o 96 Delegatach zabitych w związku z tzw. katastrofie smoleńskiej. W ostatnich 2 latach na miesięcznice przychodziły 3-4, a czasem 5 osób. Zawsze lub prawie zawsze Kazimierz Hyrycz, Ludwik Sowa, Paweł Bączkiewicz, Bogusław Tadrowski, Henryk Dakszewicz, Zbyszek Pąsik, Janusz Dymiszkiewicz [senior], panie Basie, p. Teresa, pani Ewa i inni. Z czasem zaczęło przychodzić coraz więcej osób, a na grudniowej miesięcznicy było nas 20 osób. Te skromne i ciche uroczystości – bo bez mediów i spektakularnych zdarzeń są niesłychanie ważne dla losów Polski. Proszę tu członków Klubu jak i PiS o większe zaangażowanie.

Ważniejsze wydarzenia 2015r.

Nie w sposób wymienić wszystkie uroczystości, rocznice w których braliśmy udział. O nich dokładniej można zapoznać się na stronie internetowej Klubu. Utrwalił się zwyczaj uczestniczenia w co miesięcznej mszy św w intencji za Ojczyznę w kościele MBKP u ojców Redemptorystów.
9 kwietnia, po Mszy św w kościele MBKP odbyła się spektakularna projekcja nigdy wcześniej nie emitowanego nigdzie filmu – ani potem do dziś – „O śledztwie blogerskim nt. „Smoleńska” i nieznanych z mediów wątkach dotyczących tej zbrodni.
W Wielki Piątek, w kwietniu na podstawie zaadoptowanego przez Jerzego Gawryołka tekstu księdza Andrzeja Chmury „Golgota Wschodu,” w kościele NMP Królowej Polski, u oo. Redemptorystów została odprawiona „Droga Krzyżowa Martyrologii i Męczeństwa Narodu Polskiego”. Było to niezwykle doniosłe i przejmujące wydarzenie religijno – patriotyczne dla uczestników obecnych w kościele prowadzone przez Ojca Proboszcza Piotra Wiśniewskiego. 10 kwietnia odbyły się oficjalne obchody V Rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Elblągu. Msza św. koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. biskupa Jacka Jezierskiego z udziałem przedstawicieli władz Elbląga, Rady Miasta, ugrupowań politycznych, wojska, NSZZ Solidarność, Ligi Obrony Suwerenności, wiernych i elbląskiego Klubu Gazety Polskiej.
Dalszy ciąg uroczystości tradycyjnie odbył się pod Krzyżem katyńskim. Nasi członkowie brali udział trzy dni później w obchodach „katyńskich”. Była to już 75 rocznica tej nie osądzonej zbrodni.

Do zbliżających się wyborów prezydenckich (10 maj) do komisji wyborczych dostało się 9 członków elbląskiego Klubu GP. Nasi członkowie mocno zaangażowali się w kampanię wyborczą – zwycięską na rzecz kandydata PiS – Andrzeja Dudy.
W maju braliśmy udział w obchodach 3 Maja, i w „Marszu dla Życia”, który zgromadził rzesze elblążan, ponadto zorganizowane zostało spotkanie z prof Dakowskim w kawiarence przy ul. Robotniczej w którym wzięło udział ok. 100 osób. Poza wykładem o zwycięskich krucjatach różańcowych poruszone zostały tematy związane ze zbrodnią smoleńską – jak czas pokazuje – są one aktualne i dziś.

24 maja po drugiej turze przede wszystkim świętowaliśmy zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Ogromna radość i nadzieja na kolejne wybory do Sejmu i Senatu.
W czerwcu pierwszy raz w Elblągu i w ramach naszej działalności odbył się koncert – „Z pieśnią przez dzieje Polski” wpierw w sali konferencyjnej PiS przy Pl. Słowiańskim, a niedługo potem w kawiarence u ojców Redemptorystów. Program artystyczny przygotowali Bogusław Tadrowski, Aniela Krauze, Stanisława Adameczek i Bożena Świderska. Program dostarczył uczestnikom wiele wzruszeń. Były i inne spotkania – bardziej „rozrywkowe” – jak piknik na działce u Jacka.

20 czerwca grupa ok. 40 naszych członków wzięła udział w ogólnopolskiej konwencji „europejkich Konserwatystów i reformatorów”, na którym prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował kandydatkę na premiera – Beatę Szydło. Na X Zjazd Klubów Gazety Polskiej pojechał zastępca, Bogusław Tadrowski.

Lipiec był czasem kolejnej Miesięcznicy (13 osób), 72 rocznicy Rzezi na Wołyniu. Pamięć wymordowanej ludności Wołynia uczciliśmy wraz z przedstawicielem LOS, przy Tablicy pamiątkowej przy Szkole Muzycznej. W drugiej połowie lipca koło Kartuz odbył się „zlot młodzieży patriotycznej” pn. „Wataha” zorganizowany przez centralę Gazety Polskiej, na który pojechali na własny koszt Kazimierz Hyryczi Bogusław Tadrowski.
1 sierpnia pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej – ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego/Skwer Rotmistrza Pileckiego, wzięliśmy udział w obchodach rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasz nowy baner Klubu został zauważony i przypominał, że Klub elbląski jest aktywny i działa.

6 sierpnia zaingurowal rządy nasz prezydent Andrzej Duda. W jego intencjii zamówiliśmy Mszę św. A 6 września odbyło się za 83 mln zł na koszt podatnika Referendum zarządzone jeszcze przez B. Komorowskiego. Na 62 komisje w 49 komisjach były 63 osoby reprezentujące PIS, w tym członkowie naszego klubu.
21 sierpnia we Fromborku
na zaproszenie naszego klubowicza Jerzego Binkowskiego odbyło się spotkanie o charakterze patriotycznym z udziałem kilku naszych członków. Charakteru tego bardzo ciekawego spotkania dodał recital muzyczny z pieśniami o Polsce. Z okazji 35 Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych został wspomniany w krajowym wydaniu GP Memoriał Klubu Gazety Polskiej w Elblągu adresowany do wszystkich Klubów Gazety Polskiej, napisany przez przewodniczącego Jerzego Gawryołka. Memoriał zwracał uwagę na konieczność jednoczenia się ponad podziałami środowisk patriotycznych, przypominał zaniechania władzy odnośnie „ustaleń sierpniowych”, wzywał rządzących do „solidarności” ze zwykłym obywatelem.

Z okazji tych obchodów byliśmy w Gdańsku, przy Krzyżach wzniesionych ku czci robotników z Sierpnia 80′ iw Stoczni Gdańskiej wraz z delegacją Solidarności. Nasi koledzy byli także z Solidarnością w Warszawie na proteście pod Sejmem w sprawie referendum. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w Obchodach napaści hitlerwskich Niemiec i Sowietów na Polskę. Październik to oczywiście wybory do Sejmu, konwencja wyborcza, praca w terenie, w Elblągu – to wielkie zaangażowanie naszych klubowiczów i wygrana, z naszych szeregów do Sejmu dostał się Jerzy Wilk ilością 14904 głosów oraz 3 innych posłów PiS z naszego okręgu.

W listopadzie obchody Święta Niepodległości i znowu wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Program złożony z wierszy, deklamacji i pieśni został przygotowany przez naszych członków Klubu GP – Bogusława, Bożenkę, Anielę i Małgosię. Występ na który przyszło ok. 70 osób trwał około półtorej godziny. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni te dawne jak i „partyzanckie i współczesne oraz z okresu stanu wojennego. Na to wspólne śpiewanie przyjechali goście z Fromborka. W grudniu nie mogło nas zabraknąć na „Marszu Niepodległości i Solidarności” w Warszawie i na obchodach „Grudnia 70′” w Elblągu.

Niech nikt, kto w opisanych wydarzeniach uczestniczył i w jakikolwiek sposób się angażował nie czuje się pominięty. Wszystkim z serca dziękuję. Osobno dziękuję posłowi Jerzemu Wilkowi za życzliwość i możliwość spotykania się Klubu w nowej siedzibie, a także ojcu Piotrowi Wiśniewskiemu za duchową opiekę nad naszym Klubem.

Niemożliwe stało się możliweRoli niemal 400 klubów „Gazety Polskiej” nie da się przecenić. (prof Zyberowicz).
Przed nami kolejny rok, miejmy nadzieję, że dobry, wiele zadań. Już niedługo kolejna rocznica Powstania Styczniowego. Postarajmy się, by jej obchody wypadły godnie.
Będzie VI Rocznica 10.04.2010r. Tu też musimy postarać się godnie i w atrakcyjny sposób uczcić pamięć 96 Delegatów smoleńskich. Zadań jest więcej, gdyż rozwija się płatna anarchia mająca zdestabilizować państwo.

Przypomnę, że – „Członkowie Klubu GP zobligowani są do wspierania działalności partii prawicowych, a w szczególności Prawo i Sprawiedliwość. Troska o Ojczyznę i dawanie dobrego przykładu w swoim środowisku są tożsame z przynależnością do Klubu. Członkowie Klubu mają dbać o pamięć Ofiar Delegacji 96 osób, które poniosły śmierć w Drodze do Smoleńska 10.04.2010, oraz mają pielęgnować inne rocznice narodowe. Wykorzystywanie pracy innych członków Klubu dla własnych partykularnych interesów nie powinno mieć miejsca.”

Jak powiedział na obchodach 69 Rocznicy smoleńśkiej Ks. prof. Miazek – Spotykamy się w innej sytuacji, w innym nastroju ducha. Jesteśmy tym poruszeni i napełnieni radością. Pytamy się, jak to mogło się stać. Nie umiemy tego wytłumaczyć, ale odwołujemy się do teologicznego tłumaczenia. Może sprawiła to modlitwa tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem? Zapewne jest to też wstawiennicza modlitwa Jana Pawła II, który z wzgórza watykańskiego patrzył na to, co się dzieje. Wspierał nas duchowo, jesteśmy przekonani, że wspiera nas swoją modlitwą w Domu Ojca. Na pewno wspiera nas też kard. Stefan Wyszyński, sługa Boży, którego beatyfikacja się przybliżyła. Jesteśmy otoczeni modlitwą tych wielkich ludzi!

przew. elbląskiego Klubu Gazety Polskiej

Jerzy Gawryołek

Elblag_szyld2015 Elblag_szyld2015a