Tekst alternatywny

Rypin – uroczystości Żołnierzy Niezłomnych, 1 marca

W Rypinie dnia 1 marca o godz. 17.oo odprawiona będzie w kościele Św. Trójcy masz Św w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych z inicjatywy Klubu „Gazety Polskiej” Rypin, po mszy złożone zostaną wiązanki kwiatów pod budynkiem UB oraz okolicznościowe przemówienia przy ul Św. Jana Pawła II. Na tę uroczystość zostały zaproszone szkoły z miasta i powiatu, Prawo i Sprawiedliwość, Solidarność i mieszkańcy miasta Rypin.
Rypin, odbędzie się III Rypiński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych w dniu 12. marca 2016 r. od godz. 15.oo do 18.oo , pokaz filmów odbędzie się w Rypińskim Domu Kultury w sali kina, organizatorem jest Klub Gazety Polskiej Rypin pod honorowym patronatem burmistrza miasta Rypin. Pokaz filmów zaprezentuje Stowarzyszenie ”Solidarność Walcząca – Oddział Warszawa” pan Paweł Kołkiewicz.
 Repertuar filmowy przedstawia się następująco;
My, Ogniowe dzieci
Film opowiada o najwybitniejszym partyzancie na Podhalu, nazywanym z szacunkiem przez górali „Królem Podhala”. Józef Kuraś ps.”Ogień” , pomimo czarnej legendy tworzonej przeciw niemu za czasów PRL i po 1989 roku przez środowiska poskomunistyczne jest uznawany za jednego z czołowych dowódców zbrojnego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Zginął w walce z UB 22 lutego 1947 r.

ROAK
ROAK – Ruch Oporu Armii Krajowej był lokalną organizacją, o korzeniach akowskich, działającą na północnym i zachodnim Mazowszu od 1945 do początków 1947 roku. Prowadził zarówno akcje propagandowe, jak i z zakresu samoobrony, polegające na zwalczaniu agentury oraz likwidowaniu informatorów NKWD i UB. Sztandarową akcją tej organizacji było rozbicie w listopadzie 1946 roku więzienia w Pułtusku.

Bracia Kmiołkowie
Gdy w 1944 r. zakończyła się okupacja niemiecka, wielu dotychczasowych konspiratorów uznało potrzebę kontynuowania oporu tym razem wobec komunistów. Wśród nich byli bracia Jan i Franciszek Kmiołkowie z powiatu pułtuskiego.
Głównym zadaniem stworzonego przez nich oddziału było rozpracowywanie agentury aparatu bezpieczeństwa oraz jej likwidacja.Rozbicie i aresztowania członków oddziału nastąpiły w 1951 roku. Proces pokazowy Jana Kmiołka i jego podkomendnego miał miejsce w Pułtusku. Jan Kmiołek został 29-krotnie skazany na karę śmierci, którą wykonano.

Wiarus
Film ten to zakończona tragicznym finałem historia członka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) z Białostocczyzny – Stanisława Grabowskiego o pseudonimie „Wiarus”. Jego przygoda z konspiracją zaczęła się w marcu 1943 roku, gdy został zaprzysiężony w szeregi NOW i trwała aż do śmierci w 1952 roku.  Ukrywał się z grupą partyzantów, prowadząc cały czas aktywne działania wymierzone we władze komunistyczne. ‚Wiarus” i jego partyzanci zginęli w walce w marcu 1952 roku.

Zwycięstwo
Pomimo zakończenia II wojny światowej i pokonania Niemiec, Polacy nie mieli poczucia zwycięstwa. Stara okupacja zastąpiona została nową, sowiecką. Musieliśmy znowu podjąć walkę o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Film ten jest hołdem dla tych, którzy nie złożyli wówczas broni i walczyli z komunistycznym terrorem. I to było ich zwycięstwo, które zaowocowało w ostatnim czasie przebudzeniem.

 Klub „GP” Rypin