Tydzień w Klubach „GP” – 20.07.2016 r.
Kluby „GP” pamiętają o ludobójstwie na Wołyniu
11 lipca 1943 oddziały UPA przy wsparciu ludności ukraińskiej dokonały ludobójstwa na Polakach zamieszkałych na terenach byłego województwa wołyńskiego II RP. Mordy trwały przez cały lipiec, ataku dokonano na około 530 polskich miejscowości pod hasłem Śmierć Lachom. Polacy ginęli w niewyobrażalnych męczarniach. Zabójstw dokonywano z niezwykłym okrucieństwem, nie oszczędzając ani kobiet, ani dzieci. W ten straszny sposób zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Po masakrach do wsi wjeżdżali chłopi z sąsiednich wsi ukraińskich, kradnąc całe mienie pozostałe po zamordowanych Polakach, a domostwa palili. W rocznicę „Krwawej niedzieli” na Wołyniu Kluby „GP” zorganizowały uroczystości upamiętniające tamte straszne dni.
Poznański Klub „GP” uczestniczył w uroczystej, koncelebrowanej mszy św. dla uczczenia pamięci Ofiar ludobójstwa. Msza św. odbyła się w kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu. W tym kościele, w ubiegłym roku, staraniem klubu, została umieszczona pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom tych mordów. W homilii kapelan poznańskiego Klubu „GP” ks. Krzysztof Biernat mówił o konieczności pełnego wyjaśnienia okoliczności tych wydarzeń, bo tylko prawda może doprowadzić do przebaczenia i pojednania. Po mszy św. pod tablicą złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze, między innymi w imieniu Wojewody Wielkopolskiego, posłów do Sejmu, poznańskiego Klubu „GP”, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, AKO-Poznań oraz świadków i potomków tych wydarzeń.
Klub „GP” w Tychach oraz Senator Czesław Ryszka zorganizowali po raz IV w Tychach Marsz Pamięci Wołyń 1943. Uczestnicy wymaszerowali spod pomnika smoleńskiego przy ul. Wyszyńskiego, a następnie ulicami miasta udali się na cmentarz Wartogłowie pod pomnik pomordowanych na Wołyniu i kresach południowo -wschodnich. Pod pomnikiem odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary Wołynia, a prelekcję wygłosił dr. Andrzej Drogoń. Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Radia Maryja w Tychach oraz tyskie środowiska prawicowe. Na Marsz Pamięci Wołyń 1943 zaproszono również redakcje Gazety Polskiej Codziennie oraz Gazety Polskiej.
Inicjatywa Historyczna wraz z organizacjami patriotycznymi, wolnościowymi i młodzieżowymi we Wrocławiu zorganizowała konferencję popularnonaukową, poświęconą najstraszliwszemu dramatowi w dziejach polskiego narodu. Wystąpili świadkowie historii 73. Rocznicy „Krwawej Niedzieli”. Podczas konferencji zaprezentowano materiały z filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego, opartego na książce Stanisława Srokowskiego “Nienawiść”. Obchody poświęcone tym tragicznym wydarzeniom rozpoczęły się od zbiórki krwi na placu Solnym we Wrocławiu. Po konferencji odbył się Marsz Pamięci pod pomnik poświęcony ofiarom zbrodni OUN i UPA oraz uroczyste złożenie kwiatów.
W Bydgoszczy odbyła się msza św. Requiem (żałobna) w intencjach ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Polakach.
W Elblągu odbył się wykład oraz dyskusja nt. „Ludobójstwo Wołyńskie w aspekcie prawnym, moralnym i politycznym” p. Piotra Szubarczyka z Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja połączona była z wystawą, pokazem zdjęć oraz dokumentów.
Klub „GP” Gdańsk II upamiętnił Ofiary Rzezi Wołyńskiej apelem pamięci, modlitwą i złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem Pamięci Polaków mieszkających na Wołyniu, koło kościoła św. Brygidy róg ulic Stolarskiej, Mniszki i Katarzynki.
Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy pomniku upamiętniającym Polaków zamordowanym w bestialski sposób przez Ukraińskich zbrodniarzy w latach 1943-44, odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Relacja wideo Stefana Budziaszka: www.klubygp.pl
Gliwicki Klub „GP” upamiętnił ofiary ludobójstwa na Wołyniu, składając wieniec przed tablicą “Ludobójstwo na Kresach”, umieszczoną w przykościelnej Kaplicy Golgota Polska. Następnie, wraz z mieszkańcami Gliwic, klubowicze wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji ofiar rzezi Wołyńskiej. Po nabożeństwie ponownie zgromadzili się przed Kaplicą. Tu Jan Święcicki w krótkich wspomnieniach przybliżył zebranym przebieg tych tragicznych wydarzeń. Zakończeniem uroczystości była wspólna modlitwa za ofiary i za sprawców tych krwawych aktów.
W Dzierżoniowie uroczystości 73. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II PR, których zamordowano za to tylko, że byli Polakami, rozpoczęła uroczysta msza św. W modlitwie wiernych, którą odczytał pan Antoni Zapotoczny, zgromadzeni prosili o spokój dusz pomordowanych, ale również modlili się za tych Ukraińców, którzy nie akceptowali ludobójstwa, ostrzegali Polaków, udzielali im schronienia i nie wykonywali zbrodniczych poleceń za co zapłacili swoim życiem. Po mszy św. pod obeliskiem Kresowian odczytany został Apel Pamięci i w ich intencji odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie delegacje samorządów, Stowarzyszenia Kresowiaków w Dzierżoniowie, Klub „GP” Dzierżoniów II, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, stowarzyszeń patriotycznych, PiS-u oraz w imieniu posła Michała Dworczyka i senatora Aleksandra Szweda, złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyły się przy Pomniku Kresowym na cmentarzu komunalnym.
W 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej, w Starych Bogaczowicach odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich. Eucharystię sprawował i kazanie wygłosił Proboszcz Parafii Św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach – ks. dr Jacek Biernacki, który w swoim kazaniu szczególną uwagę poświęcił pojednaniu w duchu prawdy. W mszy św. uczestniczyli między innymi: poseł Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, samorządowcy z Wałbrzycha i powiatu, przedstawiciele stowarzyszeń: Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II, Klub „GP” w Wałbrzychu, oraz mieszkańcy. Po zakończeniu liturgii, uczestnicy przeszli z kościoła pod pomnik upamiętniający przyjazd repatriantów z Kresów Wschodnich. W skierowanych do uczestników słowach Poseł Michał Dworczyk podkreślał potrzebę uczczenia ofiar zbrodni wołyńskiej i ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian. Głos zabrał również Wicewojewoda Kamil Zieliński. Następnie pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.
W rocznicę Rzezi Wołyńskiej Klub „GP” w Sulęcinie zorganizował wykład profesora Ryszarda Tomczyka z Uniwersytetu Szczecińskiego na temat genezy ukraińskiego nacjonalizmu, stosunków polsko – ukraińskich oraz ludobójstwa na Kresach. Następnie po mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa, którą odprawił i kazanie wygłosił ksiądz dziekan Piotr Mazurek kontynuowane było spotkanie i dyskusja z prof. Tomczykiem. W trakcie spotkania można było nabyć recenzowane przez profesora książki z serii „Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo Wschodnich” oraz album o Cmentarzu Janowskim we Lwowie, nad którym badania obecnie prowadzi profesor Tomczyk.
W Pabianicach w 73. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Kresach, klubowicze „GP” uczcili pamięć Rodaków, pomordowanych przez ukraińskie bandy OUN, UP, oraz zainspirowane masy chłopstwa ukraińskiego. Po przypomnieniu okoliczności i rozmiarów zbrodni, odmówiono modlitwę, oraz złożono kwiaty i znicze pod wmurowaną Tablicą Wołyńską na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach.
Legnicki Klub „GP” i Legnicka Grupa Patriotyczna wspólnie uczciły 73 rocznicę „Krwawej Niedzieli”. Odprawiona została msza św. w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa w katedrze legnickiej. Po mszy św. odbył się przemarsz przez centrum miasta z rozwiniętą dużą flagą narodową na miejsce pamięci narodowej. Tam odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Ryszard Kapuściński