Tydzień w Klubach „GP” – 14.12.2016 r.
Krzyż Semper Fidelis dla Pawła Piekarczyka
Niepokorny bard Paweł Piekarczyk, który od wielu lat nie odmawiając żadnemu Klubowi „GP” niestrudzenie koncertuje w najdalszych miejscach w Polsce, Europie i obu Amerykach, został w sposób niezwykły doceniony. Z rąk Jerzego Kowalczyka, legendarnego działacza opozycji demokratycznej w PRL-u, organizatora strajku w Gdańsku w grudniu ’70, otrzymał Krzyż Semper Fidelis. Jest to odznaczenie Związku Solidarności Polskich Kombatantów, ustanowione w 1994 r dla uhonorowania aktywnych działaczy w okresie stanu wojennego oraz tych, którzy odegrali aktywną rolę w dobie odzyskania niepodległości w 1989 r. Po raz pierwszy Krzyż Semper Fidelis wręczono 15 grudnia 2002 na Jasnej Górze. Pawła Piekarczyka uhonorowano za niezłomną postawę i wieloletnią działalność. – Jestem zaszczycony, dumny, ale i zaskoczony, bo nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – powiedział „GPC”. – To dla mnie niezwykle cenna rzecz. Czuję jednak, że ten krzyż dostałem zaliczkowo, bo wcześniej otrzymywały go osoby bardzo zasłużone dla naszej ojczyzny, z wyrokami więzienia za działalność opozycyjną – dodał Piekarczyk.
Klub „GP” Gdańsk II zorganizował cykl koncertów Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Ludziom Solidarności – zapiski walki, zdrady i zwycięstwa” na Pomorzu Gdańskim. Przy wykonywania piosenek z ostatniej płyty bardowie nawiązywali świetny kontakt z publicznością, która żywo włączała się w dyskusję w trakcie komentarzy do utworów. Trasa koncertowa rozpoczęła się 2 grudnia od koncertu w historycznej sali BHP, wraz z bardami wystąpiła tam Magdalena Piekarczyk. Dodatkowo zaśpiewała ona piosenkę „Uwięziona” z płyty „Podziemna Armia Powraca”, aby uczcić ppor. Danutę Siedzikównę „Inkę”, której portret znajduje się w sali BHP. 3 grudnia to koncerty w Gołubiu i Kościerzynie. W Gołubiu nie obyło się bez dodatkowych atrakcji w postaci grupki członków KOD-u, którzy koniecznie chcieli zakłócić spotkanie. Oczywiście byli bez szans wobec zdecydowanej postawie uczestników koncertu. Patronat honorowy nad koncertami objęli: senator RP Waldemar Bonkowski, poseł na Sejm RP Aleksander Mikołaj Mrówczyński i burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. Współorganizatorzy: kluby „Gazety Polskiej” w Kartuzach-Gołubiu i w Wejherowie, Prawo i Sprawiedliwość oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Małgorzata Odyniec z Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II dziękuje wszystkim osobom, które pomogły w organizacji koncertów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Nie łatwo być Polakiem …. ale warto! O tym przekonali się mieszkańcy Pabianic podczas koncertu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Zapiski Walki, Zdrady i Zwycięstwa”.
Klub „GP” Wieliczka gościł Jacka Smagowicza, działacza opozycji antykomunistycznej oraz NSZZ ”Solidarność”. Uczestnik wydarzeń Marca 1968 w Krakowie. Założyciel Wolnych Związków Zawodowych w Polmozbycie Kraków w 1980. Od września 1980 jest członkiem i działaczem NSZZ ”Solidarność”. Od 1990 r. członek Zarządu Regionu NSZZ ”Solidarność” Małopolska, w latach 1992-2011 członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ ”Solidarność”. 17 grudnia 1981 za zorganizowanie strajku został zwolniony z pracy. Aresztowany 19 kwietnia 1982 i skazany za kontynuowanie działalności związkowej. Do 1 października 1982 internowany w ośrodkach odosobnienia. Postanowieniem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spotkanie z Jackiem Smagowiczem i jego wystąpienie wywarło na uczestnikach spotkania bardzo duże wrażenie.
Z Bydgoszczy wyruszył transport z darami dla polskich dzieci i ich rodzin z Białorusi. Zbiórka środków finansowych na koszty przewozu (około 4500zł) trwała półtora roku, zbiórka darów niespełna tydzień. Dary trafią do naszych rodaków z Narowli, Mozyrza, Puńska, czyli ziem odebranych Polsce podczas pierwszego rozbioru. Akcja odbywa się pod hasłem „Przywracamy polskim dzieciom z Białorusi Mikołaja”. Obyczaj składania podarków w dzień Św. Mikołaja został tam zakazany wraz z nastaniem sowieckiej okupacji, jego kultywowanie groziło łagrem, i dotąd nie powrócił. Zbiórkę darów zorganizowali Klub „GP”, Soliadrni2010, Idee Solidarności 1980-89, Fundacja Prawa Nauki i Przedsiębiorczości, a lokal do składania upominków udostępnił Poseł Tomasz Latos. Zebrane podarunki z trudem udało się załadować do wynajętego busa, ale na czas dotarły do Narowli. Wyjazdem kierowali Maciej Różycki – Solidarni 2010, Marcin Pieńkowski młodzieżowy Klub „GP”. Konto podane na stronie: www.klubygp.pl, pozostaje nadal aktywne. Zbierane będą pieniądze na wakacje letnie dla młodych Kresowiaków.
W Klubie „GP” w Sydney odbyło się spotkanie, na którym dyskutowano o planach klubu na kolejne miesiące.
,
,
Jak co roku grupa członków klubu „GP” z Nowego Sącza oddała hołd powstańcom listopadowym na cmentarzu komunalnym pod krzyżem powstańczym. Odmówiono modlitwę, zapalono znicze i odśpiewano Hymn Polski.
Gościem Klubu Wtorkowego był przewodniczący krakowskiego Klubu „GP” Marek Michno, który wziął udział w dyskusji na temat tragedii smoleńskiej obok Mirosława Boruty i Andrzeja Ossowskiego z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie. Relacja wideo: www.klubgp.pl.
Klub „GP” w Berlinie w ramach działalności Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego – zorganizował wykład i dyskusję zatytułowaną: „Polskie Grudnie – z dziejów propagandy komunistycznej”. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu profesora Tomasza Panfila. Całość transmitowana była na żywo przez platformę strem1. Wideo na www.klubygp.pl
W Berlinie odprawione zostało nabożeństwo w intencji ukraińskich ofiar sowieckiego ludobójstwa w którym wzięło udział kilku znanych niemieckich polityków m.in. pani poseł do Bundestagu Marieluise Beck, przedstawiciele Ambasady Ukrainy z Jego Ekscelencją Panem Ambasadorem dr Andrij Melnyk, członkowie KGP Berlin-Brandenburg oraz członkowie diaspory ukraińskiej w RFN. Po nabożeństwie odbyła się prelekcja i dyskusja ze znanym badaczem sowieckiej zbrodni ludobójstwa Ukraińców panem prof. Mykola Lazarovych.
Ryszard Kapuściński