Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Dary dla rodaków z Białorusi

Tydzień w Klubach „GP” – 18.01.2017 r.

Dary dla rodaków z Białorusi

bydgoszcz_2016_12_28_10Jak co roku Klub „GP” z Bydgoszczy, Solidarni2010, Idee Solidarności 1908-89, Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości i Stowarzyszenie Osób represjonowanych w PRL „Przymierze”  zorganizowały zbiórkę darów dla dzieci z Białorusi. Cała akcja odbyła się pod hasłem „Przywróćmy polskim dzieciom z Białorusi Świętego Mikołaja”. Rodzaj zbieranych upominków zgodny był ze wskazówkami proboszczów z Pińska i Narowli. Zebrano między innymi w pełni wyposażone piórniki, bogato ilustrowane bajki, powieści historyczne, płyty z polskimi pieśniami, gigantyczne „Kinder-jajka” z niespodzianką, łakocie, środki czystości, konserwy, płyty z polskim filmami. Dary zawieźli: Maciej Różycki, Marcin Pieńkowski, Jan Perejczuk, Mikołaj Gładykowski, Tomasz Jasiński, Daria Filinger, Jarosław Janczewski.

Głównym celem wyprawy była Narowla. Miejscowość i jej mieszkańcy zostali dotkliwie doświadczeni przez los. W wyniku pierwszego rozbioru Polski została wcielona do Rosji, samo miasto los ten podzieliło w 1793r. To tutaj schroniła się część Polaków, ocalałych z rzezi wołyńskiej. Wraz z nastaniem Rosji sowieckiej zamknięto tam kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, a w czasie jednej nocy zaginęli wszyscy nauczyciele języka polskiego. Kultywowanie katolickich obyczajów np. dnia Świętego Mikołaja groziło łagrem. Dzisiaj Kościół na tych terenach z mozołem odbudowuje się. Dzień Świętego Mikołaja jednak dotąd nie powrócił. Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu zapadła decyzja o wysiedleniu Narowli. Cześć mieszkańców opuściła miasto by powrócić do niego po kilku latach, inni zlekceważyli polecenie władz i pozostali tu na własne ryzyko. Wizyta w Narowli rozpoczęła się od spotkania z niepełnosprawnymi dziećmi w ośrodku prowadzonym przez Kościół katolicki. Niepełnosprawni oraz wolontariusze otrzymali od Mikołaja łakocie, przedtem musieli jedna coś zaśpiewać lub wyrecytować wierszyk. W ośrodku pozostawiono też materiały papiernicze służące do terapii zajęciowej. Spotkanie z pozostałymi młodymi parafianami odbyło się w kościele. Wśród obdarowanych nie zabrakło dzieci, które gościły już w Polsce w czasie wakacji w 2014 i 2015r. Radość była podwójna, ponieważ oprócz upominków ponownie spotkali Marcina Pieńkowskiego z młodzieżowego Klubu „GP”, który opiekował się nimi podczas ich pobytu w Polsce. O radości jaką im sprawił ten dzień najlepiej świadczą maile wysłane pozostałemu w Polsce organizatorowi całej akcji Krystianowi Frelichowskiemu, przewodniczącemu Klubu „GP” w Bydgoszczy. Obdarowani pytani o marzenia odpowiadali jednym głosem „wakacje w Polsce”. Organizatorzy zbiórki dziękują wszystkim darczyńcom!

Red. nacz. „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, europoseł PiS-u Ryszard Czarnecki oraz rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli ks. prałat Ryszard Sztylka spotkali się z brukselskim Klubem „GP”. Jak mówi „Codziennej” Sakiewicz, było to jedno z pierwszych spotkań klubu „GP” w Brukseli. – Klub założył Zenon Lupina, szef Centrum Polskiego im. Ignacego J. Paderewskiego, które funkcjonuje od wielu lat, ale od czasu tragedii smoleńskiej stało się miejscem niezwykle ważnym. To właśnie tam głośno i odważnie mówiono o tym, co się stało w Smoleńsku. Zenon Lupina został za to mocno ukarany, ponieważ większość instytucji rządowych, która wynajmowała u niego pokoje hotelowe, po prostu się wycofała – zaznaczył redaktor naczelny „GP”. – Stąd też chciałem zaapelować, by państwo polskie przypomniało sobie, że ma Centrum Polskie w Brukseli i postanowiło je wesprzeć, chociażby poprzez zamawianie tam noclegów – dodał. Polacy poruszali przede wszystkim aktualne tematy dotyczące polityki. Sakiewicz podkreśla, że w wielu wypowiedziach słychać było troskę o Media Strefy Wolnego Słowa i o telewizję Republika. – Stacja ta cieszy się dużą oglądalnością wśród Polaków za granicą. Uczestnicy spotkania jednogłośnie powtarzali, że bez naszych mediów nie byłoby zmian – relacjonował redaktor naczelny. Źródło: Gazeta Polska Codziennie.

gliwice-odznaczeniePod koniec 2016 roku, Kazimierz Porąbka, aktywny członek gliwickiego Klubu „GP” górniczy emeryt, działacz NSZZ „Solidarność” od początku jej założenia, został odznaczony przez Związek Solidarności Polskich Kombatantów Krzyżem Semper Fidelis. Krzyż otrzymał za wieloletnią aktywną działalność związkową w KWK „Sośnica”, udział we wszystkich strajkach oraz protestach i manifestacjach Klubu „GP”. Człowiek gorącego serca, społecznik, honorowy krwiodawca – od 18 roku życia oddał już 92 litry krwi. Zawsze chętny do pomocy, wzór dobrego, aktywnego klubowicza.

gorzyce_2016_12_27_06W Gorzycach odbyło się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, zorganizowane przez tamtejszy Klub „GP”. Szczelnie wypełniona sala Domu Parafialnego z trudem mieściła blisko dwieście osób przybyłych nie tylko ze wszystkich miejscowości  gminy, z sąsiednich miast i powiatów (Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko) ale także z odległych o sto kilometrów Dębicy, Pilzna, Jasła i okolic Krosna. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji o pracy gościa, jego walce o ujawnienie prawdy niewygodnej dla znanych osób, działaniach służb specjalnych i metodach niektórych mediów dyskredytujących jego osobę.

Również Klub „GP”  Krzywiniu gościł na spotkaniu red. Wojciecha Sumlińskiego. Przy wysokiej frekwencji  red. Wojciech Sumliński  przybliżył wydarzenia z najnowszej historii Polski m.in. mordu na ks. Jerzym Popiełuszce. Przedstawiał fakty, zupełnie inne niż znane z oficjalnych przekazów medialnych. Po wykładzie padło z sali mnóstwo pytań, a na koniec gość złożył autografy na swoich książkach.

Berlin-Mitte (Niemcy) – powstał 410. Klub „GP”, przewodniczącym został Andrzej Głowacki, tel.: 0049 30 394 64 78, e-mail: klubgp.BerlinMitte@web.de

Nakło – zmiana adresu e-mail: klubgp.naklo@gmail.com

Szczecinek – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został Mirosław Woronik, tel.:  507 899 352, e-mail: klubygpszczecinek@o2.pl

Września  – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Krzysztof Konieczka, tel. 667 924 715 , e-mail: wrzesnia.klubgp@gmail.com. Panu Włodzimierzowi Podzerekowi dziękuję  za dotychczasową współpracę.

Toronto (Kanada) – rozwiązanie Klubu „GP”. Pani Joannie Jaroszewskiej oraz Klubowiczom dziękuję za dotychczasową współpracę.

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small