Niepokój w Essen. Zburzą polski kościół, aby zbudować osiedle domów?
Wśród Polaków mieszkających w niemieckim Essen krąży niepokojąca informacja – o planach zburzenia ich kościoła, bo gruntem, na którym stoi świątynia, rzekomo zainteresowany jest developer chcący wybudować osiedle mieszkalne. Natychmiast ruszyła akcja protestacyjna.
Kościół pw. św. Klemensa jest doskonale znany Polakom mieszkającym w Essen, mieście na zachodzie Niemiec. Odprawiane w nim są msze św. w języku polskim, działa wiele organizacji, w które angażują się nasi rodacy. Chociażby Klub „Gazety Polskiej”. Proboszczem jest bardzo lubiany i szanowany ksiądz Jerzy Wieczorek. Wokół tego kościoła koncentruje się życie Polonii.
Tymczasem kilka dni temu zaczęła krążyć szokująca informacja, że są plany sprzedaży kościoła, a właściwie terenu, na którym stoi. I zburzenia świątyni, aby postawić tam osiedle domów. Nie byłby to pierwszy taki przypadek w Essen, czy w Niemczech.
„Dotyczyło to dotychczas kościołów, w których zbyt mała liczba wiernych uczestniczyła we Mszach świętych i nabożeństwach lub świątyń będących w złym stanie technicznym, wymagających ogromnych nakładów finansowych na ich renowację. Jednak żaden z tych argumentów nie może być użyty w stosunku do kościoła pw. św. Klemensa” – czytamy w specjalnym oświadczeniu Klubu „Gazety Polskiej” w Essen.
Skontaktowaliśmy się z Bożeną Wisłocką, która potwierdziła nam, że niepokój wśród Polonii jest ogromny.
– Sytuacja jest tym dziwniejsze, że w mieście stoi wiele pustych kościołów, w których nic się nie dzieje. Dlaczego więc nasz? – pyta.
Z tego powodu natychmiast pojawiły się rozmaite spekulacje. Jedną z nich wywołało bezpośrednie sąsiedztwo. W pobliżu kościoła przebiega ulica, która została zdominowana przez społeczność muzułmańską, a około kilometra od katolickiej świątyni budowany właśnie jest meczet.
Stąd uzasadnione podejrzenie, że w miejscu kościoła powstanie osiedle, na którym zamieszkają muzułmańscy imigranci – tłumaczą nasi rozmówcy.
Natychmiast ruszyła akcja sprzeciwu wobec planów zburzenia kościoła. Polacy w Essen składają podpisy pod listem protestacyjnym, podkreślane jest znaczenie kościoła pw. św. Klemensa nie tylko dla Polonii, ale całej społeczności miasta, bo prowadzona jest tam szeroko zakrojona działalność charytatywna.
„Żywimy głęboką nadzieję, że nasze argumenty wpłyną na decyzję o zaniechaniu planów sprzedaży kościoła” – napisał w oświadczeniu Klub „Gazety Polskiej” w Essen, który ma nadzieję, że biskup Essen dr Franz-Joseph Overbeck nie dopuści do: „do likwidacji (…) świątyni, która od wielu lat jest naszą ostoją duchową”
Niestety, nie udało nam się skontaktować z księdzem Jerzym Wieczorkiem. Nieoficjalnie uzyskaliśmy informację, że w poniedziałek odnieść się do sprawy powinien biskup Essen.
TUTAJ MOŻNA PRZECZYTAĆ CAŁE OŚWIADCZENIE KLUBU GAZETY POLSKIEJ W ESSEN
Lista do podpisów ws. utrzymania kościoła. św. Klemensa w Essen: pobierz
OŚWIADCZENIE Klubu Gazety Polskiej i Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”
Szanowni Państwo,
dotarła do nas szokująca wiadomość, że planowana jest sprzedaż koscioła pw. św. Klemensa w Essen, przy którym działa polska parafia, jedyna na terenie miasta, w którym mieszka 20 tys. Polaków, polskich emigrantów czy Niemców pochodzenia polskiego, kultywujących wiarę ojców.
Od wielu lat reforma kościelna w Niemczech prowadzi do sprzedaży świątyń katolickich, co w efekcie prowadzi niejednokrotnie do ich wyburzenia. Dotyczyło to dotychczas kościołów, w których zbyt mała liczba wiernych uczestniczyła we Mszach świętych i nabożeństwach lub świątyń będących w złym stanie technicznym, wymagających ogromnych nakładów finansowych na ich renowację.
Jednak żaden z tych argumentów nie może być użyty w stosunku do kościoła pw. św. Klemensa w Essen.
Według naszych informacji, wspomniana świątynia nie jest zagrożona żadnymi usterkami natury technicznej. Kościół św. Klemensa nie wymaga więc kosztownych prac remontowych. Co do kwestii liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach, to w samą tylko niedzielę liczba uczestniczących we Mszy św. w znacznym stopniu przekracza 1.000. Tyle samo osób uczestniczy w nabożeństwach odprawianych w dniach powszednich tygodnia. Należy nadmienić, że liczby te dotyczą tylko diaspory polskiej, a przecież przy kościele św. Klemensa funkcjonuje także parafia niemiecka.
Niewątpliwie można więc uznać, że diaspora polska to jedna z większych grup narodowościowych praktykujących katolików – na terenie miasta Essen.
Oprócz funkcji związanych bezpośrednio z kultem religijnym, zarówno sam budynek kościoła pw. św. Klemensa, jak i sąsiadujące z nim pomieszczenia socjalne, służą działalności kulturalnej i społecznej, integrującej polską diasporę. Dzięki temu istnieje możliwość działalności wielu, prężnie działających grup społecznych o charakterze religijnym, edukacyjnych czy charytatywnym. Działa tam także Polska Lista Wyborcza „Polacy w Essen”, która jest oficjalnym ciałem magistratu, wybranym w demokratycznych wyborach przez mieszkańców Essen. Również nasz Klub ma tam swoje spotkania. Jest więc to miejsce, które tętni życiem religijnym, społecznym i kulturalnym przez każdy dzień w roku.
Należy pamiętać, że oprócz członków esseńskiej diaspory polskiej, w nabożeństwach religijnych w kościele pw. św. Klemensa biorą udział liczni polscy turyści oraz polscy pracownicy terminowi. Tak więc także dla tej grupy kościół pw. św. Klemensa stanowi bardzo ważne i znane miejsce. Oprócz posługi duszpasterskiej, znajdują oni w tym miejscu szeroką pomoc prawną czy charytatywną. O tej grupie też nie można zapomnieć.
Polska Parafia przy kościele pw. św. Klemensa w Essen to niezwykle sprawnie działający ośrodek polonijny w sferze kultu religii katolickiej, kultury, krzewienia języka polskiego oraz zachowania tradycji i pielęgnacji patriotyzmu. To także ośrodek bezpośredniej pomocy prawnej i charytatywnej.
Jako wierni Kościoła Katolickiego,
Jako demokratycznie wybrani przedstawiciele Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”,
jako członkowie Klubu Gazety Polskiej w Essen, żywimy głęboką nadzieję, że nasze argumenty wpłyną na decyzję o zaniechaniu planów sprzedaży kościoła pw. św. Klemensa w Essen.
Szczególną nadzieję pokładamy w Jego Eminencji Biskupie Essen Dr. Franzu-Josephie Overbecku, który jako duszpasterz esseńskich katolików, wpłynie na tę decyzję i odmieni przebieg tej historii – nie dopuści do likwidacji kościoła pw. św. Klemensa, świątyni która od wielu lat jest naszą ostoją duchową.
Dr. Zbigniew J. Kowalik / przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Essen
Wojciech Kusy / przewodniczący Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”
Bożena Wisłocka / sekretariat KGP Essen i Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen“
www.polacywessen.de
https://de-de.facebook.com/polacywessen.de/
Adres na który można wysyłać podpisane listy pod protestem przeciwko likwidacji Polskiego kościoła pw. Św. Klemensa w Essen.:
Polnische Katholische Mission
in der Kirche St. Clemens
Hirtsieferstr. 13
45143