24.01.2018. Na co tygodniowym spotkaniu Gliwicki Klub Gazety Polskiej razem z jednostkami Gliwicko-Zabrzańską i Katowicką Strzelców Rzeczypospolitej, zorganizował wieczornicę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Postanowiono wspólnie uczcić 155 rocznicę żywiołowego zrywu narodu domagającego się poszanowania godności i prawa do wolności.
Na spotkaniu przed tygodniem, jeden z kolegów przedstawił genezę wybuchu Powstania, rolę czerwonych i Komitetu Centralnego Narodowego oraz tradycje rodzinne, to jest swojego pradziadka i pradziadków jednej z klubowiczek. Obecne spotkanie poświęcone było syntezie przebiegu i skutków Powstania w wymiarze międzynarodowym i krajowym, istotnym dla zachowania świadomości narodowej. Następne pokolenie, pokolenie Józefa Piłsudskiego, wywalczyło niepodległość. Po latach i po wielu większych ofiarach, pozostała tradycja polskiego państwa podziemnego z Rządem Narodowym. Pamięta się nazwiska kolejnych dyktatorów – wodzów Powstania: Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza i Romualda Traugutta. Chodzimy też po ulicach imienia Ludwika Narbuta, Zygmunta Sierakowskiego, Zygmunta Padlewskiego, Marcina Borelowskiego, Leona Czachowskiego, nie zawsze zdając sobie sprawę, że te nazwy to pamiątka po bohaterach Powstania Styczniowego.
Po zakończeniu wieczornicy, zebrani udali się pod kaplicę „Golgota Polska” aby zapalić znicze przy tablicy Powstania Styczniowego i pomniku „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej”. Złożono hołd powstańcom i zaznaczono więź pokoleniową oraz tradycję polskiego państwa podziemnego: pradziadek cichociemnego ppor. Antoniego Żychiewicza Leonard i jego syn Józef Żychiewicz walczyli w Powstaniu Styczniowym. Odprawa wart w porządku wojskowym, w wykonaniu Strzelców Rzeczypospolitej, dodała blasku capsztykowi zakończonemu modlitwą za Ojczyznę.
Klub Gazety Polskiej Gliwice
Fot. Marek Kordylewicz