Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii i Polaków

Biało-czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa. Flaga ma łączyć wszystkich nas ponad podziałami i poglądami – podkreślił podczas obchodów Dnia Flagi RP w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.
Solidarność, wolność, walka o prawdę, stan ducha. Każdy, kto czuje się Polakiem – jest Polakiem – mówił szef rządu. Dzisiaj wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć tak, jak zdecydowałem, do końca jubileuszowego roku niepodległości – dodał premier.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w Wikipedii. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. W czasach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano wywieszane dzień wcześniej flagi państwowe, by nie były one eksponowane podczas Święta Konstytucji 3 Maja, które zostało zniesione przez władze komunistyczne. oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Od kilku już lat tradycją majówki w naszym mieście jest organizowany przez Obywatelski Ruch Patriotyczny – Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W dniu święta pogoda dopisała, więc więcej niż zwykle mieszkańców powiatu wzięło udział w uroczystości na dzierżoniowskim Rynku. W imprezie uczestniczyli dziadkowie z wnukami, dorośli wraz ze swoimi pociechami, daje to nadzieję na kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw patriotycznych oraz poznanie naszej pięknej a zarazem tragicznej historii.
Obok namiotu ORP, w którym obok narodowych chorągiewek i biało-czerwonych balonów rozdawaliśmy nowy numer „Głosu Wolnych Polaków”, słodycze i wodę mineralną, dostarczoną przez Uzdrowiska Kłodzkie. Niezawodnie stawił się pododdział z 22 KBPG z Kłodzka z pokazem sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Swa ekspozycję, cieszącą się wielkim zainteresowaniem, zaprezentowało również Nadleśnictwo Świdnica. Bardzo obleganymi były też stoisko z wojskową grochówką oraz kiełbasą i kaszanką z rożna, prezentowaną przez niemczańską firmę rodzinną „Galicja”. Wielka atrakcją stał się przejazd przez Rynek miejski grupy motocyklowej „Motosmoki”, która włączyła się w obchody wczorajszego święta. Oczywiście byli z nami koledzy z GRH 55 PP oraz Związku Strzeleckiego RP. Był konkurs rysunkowy dla dzieci i ciekawe nagrody dla wszystkich uczestników, było malowanie twarzy w barwach narodowych. Trzy godziny minęły bardzo szybko – Dzierżoniów po raz kolejny uczcił radosne święto. Na szczególne podziękowania prezesa ORP – Ireneusza Wagnerowskiego zasłużyli niezawodni zawsze przy organizacji naszych uroczystości – Adam Bąbol, Państwo Dawidziakowie, Państwo Sierajowie, Kazik Szabat, Irena Bukalska, Małgorzata Mamełka, Kazik Janeczko, Stefan Grefling, Janusz Balcerzak, Sławek Kryżar, Jan Gadzina, Piotr Pieszczoch, Wiesiek Owczarz, Piotr Chałoński, koledzy z Bielawy pod kierunkiem Pani Małgorzaty Greiner oraz (nieskromnie dodam)… piszący te słowa.
Janusz Maniecki

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II