Tydzień w Klubach „GP” – 09.12.2020 r.
Uchwała VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „GP” 2020 – online
Na ostatnim Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” 2020 – online wiele uwagi poświęcono sprawom szkolnictwa. O edukacji mówili: prof. Przemysław Czarnek, kuratorzy: Barbara Nowak i Waldemar Flajszer. Minister Przemysław Czarnek odpowiadał m.in. na pytania klubowiczów, którzy obawiają się wysyłać na uniwersytety swoje dzieci, by nie zatraciły tam wartości, które im wpajano. – Nie możemy się bać. Też mam dziecko na uniwersytecie publicznym w dużym mieście i nie widzę po roku przebywania w innym mieście, by moje dziecko zatraciło jakiekolwiek wartości, które wynosi z domu. Jest miłym, grzecznym dzieckiem, pomagającym rodzicom i nie tylko, i bazującym na wartościach, które w swoim życiu ma od 20 lat. Nie bójmy się, to od nas w pierwszej kolejności zależy – nie od uniwersytetu – podkreślił minister edukacji i nauki. Mówił, że trwają obecnie prace nad przepisami, które uwolnią edukację z „bagażu biurokracji”, a także związane z kwestiami opisanymi w karcie nauczyciela, m.in. „pracy i płacy nauczyciela”. – Ja zacznę od biurokracji. Nie mam wątpliwości, że przepisy w tym względzie pojawią się już wiosną przyszłego roku najpóźniej, natomiast kompleksowo o tym jakie jest pensum, jakie jest wynagrodzenie nauczyciela, ile czasu poświęca pracy nauczyciel języka polskiego, matematyki, a ile np. nauczyciel wychowania fizycznego, czy nauczyciel plastyki. To są różne wymiary czasu pracy, rzeczywiście różne nakłady czasu pracy. Ja tu nie chcę w żaden sposób segregować nauczycieli na lepszych i gorszych, ale przecież wszyscy mamy świadomość tego, że jest jakaś część nauczycieli, którzy pracują więcej w szkole, bo oczywiście więcej trzeba poświęcić uwagi na nauczenie języka polskiego, matematyki, czy choćby historii, a są nauczyciele, którzy mają mniejszy nakład czasu pracy. – stwierdził minister. Również podczas rozmów na panelach klubowych wiele rozmawiano o problemach związanych z dzisiejszym szkolnictwem wynikiem czego była uchwała zjazdu opracowana przez Janusza Jabłońskiego z Klubu „GP” w Tychach.
Uchwała
VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” 2020 – online
13-15 listopada 2020 r.
W związku z sytuacją edukacyjną młodzieży w Polsce i poważnych braków w znajomości podstawowych pojęć w odniesieniu do:
1. roli i znaczenia tradycyjnej rodziny,
2. roli, obowiązkach i znaczeniu państw narodowych we współczesnym świecie
3. prawdziwej i rzetelnej wiedzy historycznej opartej na empirycznym doświadczeniu przez młodzież zagadnień związanych z totalitaryzmem i narodowym socjalizmem.
Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek
Szanowny Panie Ministrze, w ramach prowadzonego w szkołach przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie wnosimy o ujęcie w podstawie programowej następujących zagadnień :
1. rola i znaczenie tradycyjnej rodziny w rozwoju osobistym i społecznym młodego człowieka,
2. rola i znaczenie państwa narodowego dla społeczeństwa, jego obowiązków, wolności osobistej obywateli i działalności państwa jako podmiotu we współczesnym świecie,
3. osiągnięcia prawdziwej i rzetelnej wiedzy historycznej opartej na empirycznym doświadczeniu przez młodzież zagadnień związanych z totalitaryzmem i narodowym socjalizmem przez organizowanie wizyt w obozie Auschwitz lub innych muzeach oferujących prawdziwy obraz tych zjawisk.
Ujęcie tych zagadnień w programie nauczania wymaga przygotowania rzetelnej podstawy programowej, opracowanej przez specjalistów w zakresie rozumienia wartości chrześcijańskich, etyków oraz renomowanych i wiarygodnych historyków.
Uczestnicy VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” 2020 – online
26. listopada gliwicki Klub „GP” uczcił kolejną, 107. rocznicę urodzin pułkownika Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu Wolność i Niezawisłość, organizacji antykomunistycznego podziemia. Pod tablicą pomięci Łukasza Cieplińskiego w Zabrzu, w miejscu jego zdradzieckiego aresztowania w listopadzie 1947 r. delegacja klubu złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Gliwicka klubowiczka, Marta Piątek jest spokrewniona z płk. Łukaszem Cieplińskim, bohaterem wojny obronnej 1939 roku, żołnierzem ZWZ-AK i WiN. Oszukany obietnicą amnestii, został aresztowany i po 3 letnim brutalnym śledztwie, prowadzonym pod nadzorem NKWD, został 1 marca 1951 roku zamordowany wraz z 6 swoimi podwładnymi. Dzień ten stał się z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niech pamięć o płk. Łukaszu Cieplińskim, kawalerze Orderu Orła Białego i Orderu Wojennego Virtuti Militari, męczenniku komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, trwa przez pokolenia!
W dniu 27 listopada w kościele rzymsko-katolickim pw. Św. Rodziny (Heilige Familie) została odprawiona msza św. w intencji ofiar sztucznie wywołanego głodu na Ukrainie przez sowiecko-stalinowskie władze. Upamiętniono 87. rocznicę najstraszniejszej katastrofy na Ukrainie – Wielkiego Głodu-Hołodomoru z lat 1932-1933. Według szacunków historyków umarło z wycieńczenia i głodu w potwornych męczarniach przeszło 6 mln Ukraińców, głównie mieszkańców wsi. Chora, barbarzyńska, stalinowska polityka kolektywizacji na wsi doprowadziła do ludobójstwa ludności ukraińskiej znajdującej się w zbrodniczym ZSRR. Totalitaryzm bolszewicki przerwał historyczne więzy na Ukrainie – historyczne połączenia pokoleń, ducha, pamięci, mentalności, kultury i języka. Zbrodnie bolszewizmu-stalinizmu są podobne do zbrodni nazizmu-hitleryzmu. Ich natura była jedna: ludzka nienawiść. Do wszystkich obecnych apologetów stalinizmu trzeba powiedzieć wprost i stanowczo – wasze próby relatywizacji tego systemu są skazane na niepowodzenie. Ta niewyobrażalna tragedia Narodu Ukraińskiego jest ostrzeżeniem dla wszystkich narodów świata. Naród ukraiński aż trzy razy dotknięty został przez głód spowodowany przez siepaczy bolszewickich w latach 1921-1922;1932-1933;1946-1947, ale najwięcej ludzi od 6 do 10 milionów według różnych obliczeń zginęło wskutek Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. W opinii obecnych władz wolnej Ukrainy odpowiedzialność za Wielki Głód na Ukrainie ponoszą ówczesne władze Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na czele ze zbrodniarzem Józefem Stalinem. 26 państw w tym Polska uznaje Wielki Głód na Ukrainie jako ludobójstwo dokonane przez sowietów na ludności ukraińskiej. Eucharystię celebrowali ks. proboszcz dr Michael Höhle z niemieckiej rzymsko-katolickiej parafii i Ojciec Oleg z cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. We mszy św. uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w RFN, posłowie do Bundestagu, JE Pan Ambasador Ukrainy dr Andrij Melnyk z małżonką Svitłaną wraz pracownikami ambasady, wierni z diaspory ukraińskiej, parafianie i członkowie Klubu „GP” z Berlina.
Ostatnie spotkanie online gliwickiego Klubu „GP” poświęcone było rocznicy urodzin Ignacego Paderewskiego, oraz rozprowadzeniu książki Aleksandra Nalaskowskiego pt. „Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?”. 160. rocznica urodzin wielkiego patrioty, mistrza fortepianu, męża stanu, polityka i przyjaciela znamienitych postaci, była okazją do przypomnienia wycieczki klubowiczów do jego grobu w Archikatedrze Św. Jana w Warszawie. Paderewski zmarł na zapalenie płuc 29 czerwca 1941 roku, w pokoju hotelowym Hotelu Buckingham na Manhattanie. Następnego dnia premier Rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz nr 11, w którego ostatnich słowach napisał: „Naród polski okryty głęboką żałobą po pamięci I.J. Paderewskiego traci z Jego odejściem od nas na zawsze jednego z największych swych duchów przewodnich. Cześć Jego pamięci! Rozkaz niniejszy odczytać przed frontem oddziałów i na pokładach okrętów Rzeczypospolitej Polskiej.” Został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington, za sprawą Prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Zgodnie ze swoją wolą na grobie miał napis: „Jestem tutaj tylko tymczasowo. Zamierzam wrócić do Polski, kiedy znowu stanie się niepodległym krajem”. 29 czerwca 1992 roku trumnę z prochami Paderewskiego sprowadzono do Polski, gdzie spoczęła w krypcie archikatedry świętego Jana w Warszawie.
Sztokholm (Szwecja) – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została: Anna Różańska-Mazurkiewicz, tel.+46707 507 832 oraz e-mail: klubgp.stockholm@gmail.com Panu Adamowi Wesołowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę. .
Ryszard Kapuściński