Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | 158 rocznica Powstania Styczniowego


W 158 rocznicę Powstania Styczniowego w imieniu klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu, przewodniczący Tomasz Baliczek oddał hołd powstańcom, którzy w 1863r. podjęli walkę przeciwko zaborcy rosyjskiemu.

Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały Powstania Styczniowego przewinęło się około 200 000 osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa.

Ostatnim akordem Powstania Styczniowego było wykonanie 23 maja 1865 roku wyroku śmierci na ks. gen. Stanisławie Brzósce – Naczelniku Wojennym i jego adiutancie Franciszku Wilczyńskim.

Pamięć o Powstaniu ożywiała w kolejnych dziesięcioleciach nastroje patriotyczne, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości pół wieku później.
Józef Piłsudski w 1919r. jako Wódz Naczelny wydał specjalny rozkaz dotyczący weteranów tego zrywu niepodległościowego. Dokument nie tylko sławił powstańców, uznając ich za „niedościgniony ideał zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych, za ostatnich żołnierzy Polski, walczącej o swą swobodę i wzór wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy”. Naczelnik Państwa w swym rozkazie uznał także wszystkich weteranów zrywu niepodległościowego z 1863 r. za żołnierzy Wojska Polskiego z prawem noszenia munduru w dni uroczyste. Wszystkich żyjących weteranów Powstania (było ich wówczas 3 644) awansowano na stopień podporucznika, czyli najniższy oficerski, a dotychczasowych oficerów – na stopień wyższy. Przyznano im też stałą dożywotnią pensję, a rozkazem ministra spraw wojskowych nakazano wojskowym oddawać honory powstańcom równego i wyższego stopnia. Nadawano im także ordery – odnowiony Viruti Militari i nowo ustanowiony Krzyż Niepodległości. W przeddzień 70. rocznicy Powstania to ostatnie odznaczenie, w najwyższej klasie – z Mieczami, nadano wszystkim poległym i zmarłym powstańcom, symbolicznie dekorując nim Krzyż Traugutta w warszawskiej Cytadeli.
Wieczna chwała bohaterom.

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz