Tydzień w Klubach „GP” | 30.03.2022 r.
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy. W kolejnych latach to wydarzenie zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH | 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – d o parku Skaryszewskiego. Pobiegło wtedy 1500 osób! Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2020 roku wzięło w nim udział ponad 75 tys. uczestników z 370 miast: około 300 miast- -partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, lecz także żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. Od początku w Biegu brali udział członkowie klubów „Gazety Polskiej”, tak samo było w tym roku.
NOWY SĄCZ IM. J. OLSZEWSKIEGO | Po raz kolejny klubowicze z Nowego Sącza wzięli udział w „Biegu Tropem Wilczym”. Jak opowiadał przewodniczący klubu „GP” im. Jana Olszewskiego Tomasz Baliczek: „Biegaliśmy w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych w Przyszowej koło Nowego Sącza. Po biegu udaliśmy się na pobliski cmentarz na grób Genowefy Kroczek ps. Lotte, nazywanej limanowską »Inką«. W latach 30. XX wieku była związana z ruchem ludowym. Należała do Związku Młodzieży Wiejskiej RP »Wici«. Jej marzenia o pracy pielęgniarki przerwał wybuch wojny. W 1941 roku zaczęła działać w konspiracyjnych strukturach Stronnictwa Ludowego »Roch«, przyjmując pseudonim »Lotte «. Została członkinią Powiatowego Kierownictwa Ludowego Związku Kobiet, stając na czele Zielonego Krzyża (służby sanitarnej ludowców) na terenie przedwojennego powiatu limanowskiego. Była sanitariuszką oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa, dowodzonego przez Wojciecha Dębskiego »Bicza«. Tak jak reszta oddziału, w styczniu 1945 roku ujawniła się przed nowymi władzami. Kilka miesięcy później została aresztowana przez UB. Bezpieka chciała w ten sposób dotrzeć do jej narzeczonego, Teofila Górki ps. Dywan, ukrywającego się dowódcy konspiracyjnego oddziału. 9 maja 1945 roku grupie »Dywana« udało się oswobodzić z limanowskiego aresztu PUBP kilkanaście osób związanych z podziemiem, w tym Genowefę Kroczek. 14 maja 1945 roku obława UB natrafiła na ukrywających się partyzantów. Podczas walki Kroczkówna została ranna. Strzałem w głowę dobił ją Tadeusz Lecyń, dawny towarzysz z oddziału »Bicza«, którego wcześniej pielęgnowała w konspiracyjnym szpitalu, a który przeszedł na stronę komunistów, działając w UB. Tego samego roku partyzanci poakowskiego podziemia wykonali na Lecyniu wyrok śmierci”.
TCZEW | Z kolei Sebastian Dadaczyński z klubu „GP” w Tczewie tak relacjonuje udział członków klubu w imprezie: „»Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tczew« za nami! Była to już 10. edycja tego wydarzenia, na której byliśmy. Całość rozpoczęła się Mszą święta za Ojczyznę w kościele NMP. Kolejno przy II LO nastąpiła modlitwa, a po niej złożenie kwiatów i zniczy pamięci przy Tczewskim Panteonie Katyńskim. Wśród delegacji obecni byli także członkowie klubu »GP« Tczew w osobach: Halina Cybulska, Tadeusz Bubka i Lech Rochon. Następnie uczestnicy biegu mieli do pokonania dystans mini – 196 m albo dystans koronny – 1963 m. Po zakończeniu biegu nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów i medali, w tym medal »Inki«. Dekoracji dokonał m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński. Nie zabrakło także wyróżnień dla najmłodszych. Dla jednej z takich uczestniczek, za jej piękną postawę – przekazanie zabawek dla dzieci z Ukrainy – Damy i Kawalerowie Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława przygotowali wyróżnienie specjalne. Bardzo cieszymy się, że wśród gości obecna była Dama Orderu, a zarazem przewodnicząca naszego klubu Anna Bubka, która wraz z posłem Kazimierzem Smolińskim wyróżniła dziewczynkę za podzielenie się swoimi zabawkami z rówieśnikami z Ukrainy”.
PABIANICE | Karol Jabłoński, przewodniczący klubu „GP” z Pabianic, tak opisuje to wydarzenie: „Po raz czwarty zorganizowaliśmy »Bieg Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych«. (Pomogła nam Solidarność i IPN). Bieg, tak jak w całej Polsce, odbył się 6 marca. Odśpiewano hymn, odczytano przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy, wyrażono poparcie dla dzielnego narodu ukraińskiego opierającego się nawałnicy Putina. Potem nastąpiły zmagania sportowe. Najpierw na trasę wyruszyli piechurzy, ludzie starsi, schorowani, niebędący w stanie przebiec dystansu 1963 metrów. Potem przyszedł czas na biegaczy, którzy zmierzyli się z dystansem 1963 i 5000 metrów. Wszyscy byli zwycięzcami, wszyscy otrzymali okolicznościowy medal, koszulkę z podobizną Żołnierza Wyklętego i inne gadżety. W imprezie czynnie uczestniczyło około 180 osób. Obecny był klub „Gazety Polskiej” II z Łodzi, byli żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku, byli ludzie z Sieradza, Zduńskiej Woli. Były szkoły z Ostrowa, z Łasku-Kolumny i Mogilna Dużego. Podczas imprezy zbieraliśmy do puszek pieniądze na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Relacje z naszego wydarzenia przeprowadziły Telewizja Republika i TVP3”.
TYCHY | W związku z obchodzonym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, klub „GP” w Tychach, we współpracy z radną Prawa i Sprawiedliwości miasta Tychy panią Aleksandrą Wysocką-Siembigą, zorganizował wystawę poświęconą 5. Brygadzie Wileńskiej AK na Pomorzu. Na 21 panelach wypożyczonych z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach ukazane zostały dzieje jednej z najbardziej znanych i bohaterskich brygad partyzanckich, której żołnierze zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Wystawa przedstawia dowódcę Brygady, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, jego podkomendnych, w tym pochodzącego z Zagłębia por. Zdzisława Badochę „Żelaznego”, ppor. Henryka Wieliczkę „Lufę”, ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, sanitariuszki i łączniczki oraz pozostających w cywilu pomocników Brygady. Spośród zaproszonych gości podczas otwarcia wystawy głos zabrali m.in. Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, oraz dr Andrzej Drogoń z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wśród głosów nie zabrakło nawiązań do obecnej sytuacji – agresji rosyjskiej na Ukrainę, w której dostrzegamy wiele analogii do sposobu działania Sowietów sprzed nieomal 70 lat. Mamy nadzieję, że wystawa pomoże w budzeniu historycznej świadomości mieszkańców Tychów.
KROŚNIEWICE | Klubowicze „GP” odwiedzili Miejskie Przedszkole w Krośniewicach w celu poszerzenia wiedzy historycznej oraz postaw patriotycznych od najmłodszych lat. Dzieci obejrzały film o Misiu Wojtku. Otrzymały grę planszową ufundowaną przez IPN oddział w Łodzi, która została przekazana przez członków klubu „GP” Krośniewice oraz Stowarzyszenie Patriotyczne im. gen. Władysława Andersa Krośniewice. Wkrótce klubowicze odwiedzą kolejne szkoły i przedszkola, zaszczepiając w młodych ludziach patriotyzm.