Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Manifestacja i wzruszający koncert


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 14.09.2022 r.

Manifestacja i wzruszający koncert

Serwis-14.09.2022W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przed ambasadą Niemiec w Warszawie Kluby „Gazety Polskiej”  zorganizowały manifestuję pod hasłem #ReparacjeDlaPolski.

1 września, czyli w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939–1945. Na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych oszacowano straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Prezentację przedstawił  przewodniczący Parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej Arkadiusz Mularczyk, w obecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka. W przygotowywaniu raportu brały udział takie instytucje jak: Instytut Pamięci Narodowej, Główny Urząd Statystyczny,  Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Archiwa Państwowe, Archiwum Akt Nowych, 33 naukowców, a także dwie fundacje – Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Lux Veritatis. Arkadiusz Mularczyk powiedział, że Polska podczas II wojny światowej poniosła największe straty spośród wszystkich okupowanych państw europejskich, straciła około 11,2 mln obywateli, powierzchnia Polski po II wojnie światowej zmniejszyła się o 77 900 km2. Do niewolniczej pracy w ponad 200 tys. gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw wywieziono ponad 2 mln  Polaków. Skorzystały też m.in. takie przedsiębiorstwa jak: Bayer, Siemens, Allianz, Audi, BMW, Deutsche Bank, Dresdner Bank, Hugo Boss, Mercedes Benz, Opel, Porsche i Volskwagen. Zaprezentowany raport składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków.

Raport wzbudził duże zainteresowanie światowych mediów, dlatego warto właśnie teraz przypomnieć światu, jak zostaliśmy oszwabieni przez  naszych wojennych sojuszników. Najpierw podczas konferencji jałtańskiej, a później w Poczdamie, kiedy to odsunięto Polskę od  otrzymania reparacji, w zamian za to Sowieci mieli Polsce oddać 15 proc. tego, co otrzymają i ukradną. Czarę goryczy przelało porozumienia  paryskie z 1946 roku. To wówczas alianci podzielili reparacje na dwie kategorie: pieniądze i złoto oraz dobra. To wtedy ustalono, jaki odsetek  przejętych dóbr i pieniędzy otrzymają poszczególne państwa. Dostali wszyscy, nawet Unia Afryki Południowej, tylko nie Polska! Sensacyjną  informację ujawniła szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska, że największe odszkodowania za II wojnę  światową z niemieckiego budżetu otrzymali Niemcy, czyli wypędzeni i niemieccy obywatele ofiary NSDAP, do których trafi ło łącznie 89 mld  euro, a do pozostałych ofiar niemieckich zbrodni – 65 mld euro. Musimy świat o tym informować, bo będziemy wielkimi głupcami, jeżeli w  kontekście naszego wystąpienia o reparacje nie przypomnimy, jak zostaliśmy wcześniej oszukani przez sojuszników!

– W całej Europie sprawa została skomentowana i wystarczy, by to była zasadność. Zdecydowana większość mieszkańców Europy nawet nie  wie, co się stało 1 września 1939 roku. W Europie po prostu nie wiedzą, że Niemcy napadły na Polskę, nie zdają sobie sprawy ze skali strat,  jakie poniosła Polska – mówił red. Tomasz Sakiewicz dla portalu niezalezna.pl, dodając, że Niemcy „budowali swoją przyszłość na  mordowaniu, grabieży, gwałcie”. – To, że do myślenia politycznego w Europie wprowadzono możliwość zaprzeczenia istnieniu jednego  narodu przez drugi, sprawia, że dziś Putin zachowuje się podobnie. Trzeba przedstawić Niemcom rachunek, zażądać zapłaty, zaprosić do  negocjacji w sprawie sposobu spłaty, a jeśli odmówią, to użyć wszelkich możliwych nacisków. W głosowaniach, w których będzie występował  przedstawiciel Niemiec, trzeba być dla zasady przeciw, bo Niemcy są krajem najbardziej niepraworządnym w Europie – podsumował  redaktor Tomasz Sakiewicz.

Warszawa (6)

WARSZAWA

WARSZAWA | W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przed ambasadą Niemiec w Warszawie Kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały manifestuję pod hasłem #ReparacjeDlaPolski. – Chcę powiedzieć, że jeśli nie dojdziemy do porozumienia i jeśli Niemcy konsekwentnie będą odmawiać, to nigdy nie dojdzie do dobrosąsiedzkich stosunków – mówił przewodniczący warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Adam Borowski, główny  organizator manifestacji. – Nie mogę mieć sąsiada, który mnie okradł i zamordował moją rodzinę, a ja mam żyć obok niego za słowo „przepraszam”. Przepraszają, ale nie wszyscy, jak wiemy – powiedział Borowski i dodał: – My z żądzą niemieckich dominacji mierzymy się od  X wieku. Zmieniły się teraz wyłącznie narzędzia. Wcześniej były to miecz, armata, samolot, karabin, czołg. Przetrwaliśmy. Z powodu tego,  że od lat na ziemi niemieckiej są amerykańskie wojska, Niemcy wyrzekli się agresji zbrojnej. Stosują inne metody dominacji. Dzięki planowi  Marshalla ich gospodarka stoi dużo wyżej od naszej. Ale nie dlatego, że Niemcy lepiej gospodarują, wiemy, że tak nie jest.

Z kolei obecny na  manifestacji poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówił: – Każdy z nas ma w rodzinach te bolesne rany, które się nie  zagoiły. Bliskich, którzy zostali pomordowani przez Niemców. Panie ambasadorze, jeżeli pan nas słyszy, niech pan nie idzie tą niemiecką  bezczelnością i nie mówi, że zapłaciliście Polsce. Nie było wolnej Polski, nigdy Niemcy nie zapłaciły Polsce reparacji, ani złotówki za  zniszczoną Warszawę, spaloną II RP. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy my, naród polski, odpuścili. Mówicie tyle o praworządności. Jaka to  praworządność, kiedy za swoje zbrodnie nie zapłaciliście? – pytał niemieckiego ambasadora poseł Kowalski. – Zniszczyliście Rzeczpospolitą i  bezczelnie mówicie o praworządności? Nie ma praworządności bez zadośćuczynienia waszym zbrodniom. Nie interesują nas wasze puste  słowa wypowiadane każdego 1 września. Nie interesują nas wasze składane kwiaty. Nas interesują konkrety. Nas interesuje w końcu  zamknięcie kwestii reparacji. Nie odpuścimy tej kwestii – zakończył poseł Kowalski.

Głos zabrał red. Tomasz Sakiewicz. – Niemcy mają  genialny patent na to, jak nie zapłacić reparacji. Zamiast zapłacić wszystkim Polakom, płacą niektórym Polakom za to, żeby reparacji nie było,  płacą fundacjom, partiom politycznym. To jest jedna dziesiąta promila tego, co są Polsce winni – mówił red. Sakiewicz. I pytał: – Jak to  jest możliwe, że polski polityk, w kraju, w którym zamordowano 6 mln ludzi, który został zniszczony, w którym zabito połowę inteligencji,  może mówić, że się nic z tego powodu nie należy i dalej mieć szansę w wyborach? To świadczy o wielkiej skali problemu, jaki mamy. Musimy  zmienić naszą mentalność, bo jeżeli ją zmienimy, to te pieniądze dostaniemy. Ale póki część naszych rodaków będzie miała dusze  niewolników, nie będzie wierzyła w to, że wolno nam sięgać po pieniądze, które nam się należą, to tych pieniędzy nie zobaczymy. Wszystko  zaczyna się od nastawienia. Wszystko zaczyna się od chęci.

***

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Na zakończenie II edycji warsztatów historyczno-muzycznych w Piotrkowie Trybunalskim odbył się okolicznościowy koncert pt. „II wojna światowa w historii i piosence”. W koncercie zaśpiewały dzieci i młodzież pod okiem nauczycielki Jolanty Piekarskiej oraz zaproszeni wykonawcy: Anne Kafar z córkami Julią i Zuzanną, Paweł Piekarczyk i Bartłomiej Kurowski. Waga słów wyśpiewanych podczas tego koncertu była szczególna. Najmłodsi śpiewali: „Dnia 1 września”, „Czerwone maki na Monte Casino”, trochę starsi: „Za wolność”, „Orzeł Biały” „17  września” czy „Chłopcy silni jak stal”. Moc wzruszeń, piękna lekcja historii i patriotyzmu. Kościół podczas koncertu wypełniony został do  ostatniego miejsca, a wśród widzów można było zobaczyć zarówno rodziców najmłodszych wykonawców, jak i księdza proboszcza Krzysztofa Milczarka oraz marszałka seniora Antoniego Macierewicza. – Dla takich chwil warto realizować projekty budujące wiedzę i wrażliwość artystyczną – powiedziała pomysłodawczyni i organizator warsztatów Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „GP” w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorem wydarzenia były Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”. Partnerem Wydarzenia była Fundacja PGE oraz Fundacja PKO BP. Patronat nad wydarzeniem objęły „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, Niezalezna.pl, Telewizja Republika.


 

ZAPROSZENIA KLUBOWE

Gmina Bełchatów – powstał 492. Klub „GP”, przewodniczącym został Tomasz Piotrowski, tel. 501 713 336, e-mail: klubgp.gminabelchatow@gmail.com

Krośniewice – wydarzenie „Dzień Bohaterów” Niepokonani-Niezłomni 2022, 16 września, godz. 9.30, plac Wolności, skwer miejski.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl