TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 25.01.2023 r.
Pod hasłem „#ObronimyStrefęWolnegoSłowa” odbyło się spotkanie użytkowników Twittera z redaktorami SWS, którzy zostali pozwani przez stację telewizyjną TVN próbującą wprowadzić cenzurę medialną w Polsce.
Spotkanie zorganizowała Małgorzata Bojko, członek Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii (USA), pod nickiem @malbojko, która tak opisuje to spotkanie: „Zaproszeni zostali m.in. red. Tomasz Sakiewicz, red. Marcin Tulicki oraz gościnnie red. Adrian Stankowski. Tematem debaty z uczestnikami spotkania była próba cenzurowania mediów w Polsce, która wzburzyła opinię publiczną.
Były premier z Platformy Obywatelskiej Donald Tusk pozwał »Gazetę Polską Codziennie« oraz jej redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza za wrześniową okładkę, na której przedstawiono go z literą »Z« na czole. Również stacja telewizyjna TVN pozwała spółkę Słowo Niezależne, tj. wydawcę portalu Niezalezna.pl, wraz z redaktorem naczelnym Grzegorzem Wierzchołowskim, oraz telewizję publiczną TVP Info i szefa portalu TVP Info Samuela Pereirę za zacytowanie słów Tomasza Sakiewicza, m.in.: »TVN kłamie w żywe oczy; TVN powiedział, że wykluczono eksplozje i zamach; TVN podaje informacje, które chronią Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku«. Właściciel stacji TVN domaga się zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł od każdego z pozwanych na cele Fundacji TVN oraz nakazanie zaniechania rozpowszechniania w jakikolwiek sposób informacji ze stwierdzeniami przytoczonymi powyżej przez okres 12 miesięcy.
Istotą tego pozwu jest łamanie reguły, iż każdy podmiot na medialnym rynku ma prawo krytykować konkurencję, bo na tym m.in. polega wolność słowa, jednak stacja TVN wchodząca w skład koncernu Warner Bros. Discovery chce to uniemożliwić przy pomocy sądów. Natomiast Donald Tusk pozwał telewizję publiczną TVP oraz dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego i red. Marcina Tulickiego za film »Nasz człowiek w Warszawie«. Autor dokumentu prezentował archiwalne wypowiedzi Tuska, gdy jako premier Polski odpowiadał za politykę zagraniczną. Tusk zarzucił red. Tulickiemu manipulację, ale wiemy przecież, że prezentował on wypowiedzi samego Donalda Tuska.
Spotkanie w twitterowym pokoju rozpoczął utwór Jana Pietrzaka »Żeby Polska była Polską«, który wprowadził wszystkich w poważny nastrój debaty. W trakcie rozmowy z użytkownikami TT padło wiele słów wsparcia kierowanych do pozwanych dziennikarzy. Między innymi użytkownik z nickiem @r-twarog powiedział: »Nie dajmy się zastraszyć przez Tuska i TVN. Jak dojdzie do rozpraw, to zorganizujemy manifestację poparcia dla niezależnych dziennikarzy pod sądami«. Głos zabrali również: @Zbyszek[1]Krak, @PiotrSiem300487, @Dama42968171, @paragrafizm.
Redaktor Tomasz Sakiewicz i Marcin Tulicki wyrazili swoją wdzięczność za akcję wsparcia pod hasłem #ObronimyStrefęWolnegoSłowa, rozpoczętą od środy ubiegłego tygodnia, a która następnie była impulsem dla telewizyjnej akcji TVP »W Obronie Wolności Słowa«. Twitterowicze zabierający głos w trakcie spotkania, doskonale pamiętali akcje przeciwko próbom cenzury lub ograniczania słowa przez Donalda Tuska w roku 2012, tj. »AKTA« oraz wyrywanie w siedzibie tygodnika WPROST laptopa redaktorowi Latkowskiemu przez agentów ABW. Redaktor Adrian Stankowski podkreślił, że zamknięcie ust największym mediom krajowym i niezależnym ma przybliżyć opozycję do odebrania władzy poprzez dostęp do informacji tylko w jednym ze »słusznych mediów« sprzyjającym opozycji. Obaj panowie Sakiewicz i Stankowski zaapelowali do użytkowników Twittera o rozpowszechnianie na skalę międzynarodową akcji informacyjnej o ograniczaniu debaty publicznej i próbach zakneblowania ust niezależnym mediom z pytaniem, czy są to nowe standardy w Unii Europejskiej bądź w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się właściciel stacji TVN.
Rozmowy w pokoju na Twitterze na bieżąco słuchało około 500 osób, natomiast późniejszego odsłuchu dokonało ponad 10 000 osób. Pokój na Twitterze został zainicjowany dużym sukcesem tego rodzaju spotkań i pokoi, które relacjonowały Zjazdy Klubów »Gazety Polskiej« w Savannah w USA oraz w Rzymie w ubiegłym roku.
Pokój twitterowy oraz akcje wsparcia dla pozwanych redaktorów pod hasłem #ObronimyStrefęWolnegoSłowa prowadziły osoby pod następującymi nickami: @adorata70, @ Mi[1]rAS27763933, @malbojko przy pomocy użytkowników: @ swiissstak (oprawa muzyczna i graficzna), @Marionka_dor (oprawa graficzna), @r_twarog (wsparcie merytoryczne i tematyczne) oraz powiadomienie i zaproszenie gości pokoju: @ MironaHolda @GPtygodnik @KlubyGP. Spotkanie jest dostępne do odsłuchu przez 30 dni pod linkiem twitter.com.
KRAKÓW | Nadal trwają spotkania opłatkowe klubowiczów. W Krakowie zebrali się członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. Janusza Kurtyki i zaproszeni goście. Na początku uroczystości wszystkich przybyłych serdecznie przywitali przewodniczący krakowskiego klubu Marek Michno oraz wiceprzewodnicząca Maria Machl. Oprócz licznej grupy klubowiczów w spotkaniu wzięli udział: wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, senator Bogdan Pęk, radny Bolesław Kosior, polski działacz opozycji antykomunistycznej i działacz Solidarności Ryszard Majdzik wraz z żoną Beatą, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz wraz z żoną Dagny, Prezes Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie” Beata Dróżdż wraz z mężem Waldemarem, bard Paweł Piekarczyk. Z uwagą wysłuchano wielu serdecznych słów i życzeń wypowiedzianych przez zaproszonych gości. Spotkaniu towarzyszyła niezwykle radosna, życzliwa, a przede wszystkim rodzinna atmosfera. Uczestnicy łamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, wszyscy śpiewali kolędy.
SŁUPSK | Na zaproszenie Civitas Christiana oddział Słupsk, Klub „Gazety Polskiej” Słupsk wziął udział w spotkaniu opłatkowym środowisk katolicko-patriotycznych z biskupem Krzysztofem Zadarko, przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, delegatem ds. imigracji, członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Ksiądz biskup podziękował za pracę na rzecz ojczyzny i krzewienia wartości chrześcijańskich.
NOWY SĄCZ | W corocznym śpiewaniu kolęd wzięli udział klubowicze Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. ks. W. Gurgacza. Spotkanie zostało zorganizowane przez Leszka Zakrzewskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu, a stronę muzyczną zabezpieczył Tomasz Wolak. Pomiędzy kolędami wysłuchano historii ich powstawania. Dodatkową atrakcją były zdjęcia kartek świątecznych z okresu PRL. Świadomość, że od kilku stuleci Polacy spotykają się przy tych samych pieśniach, zawsze wywołuje zadumę i dumę z naszej narodowej tradycji.
SKIERNIEWICE | Członkowie i sympatycy Klubu „Gazety Polskiej” w Skierniewicach spotkali się, by podzielić się opłatkiem i wzajemnie życzyć sobie szczęśliwego i błogosławionego nowego roku.
GLIWICE | Na spotkaniu gliwickiego klubu „Gazety Polskiej” Andrzej Zahorski opowiedział o swojej bohaterskiej cioci, która w wieku 24 lat została, jako jedna z pierwszych, oficjalnie rozstrzelana przez Niemców w Warszawie na początku okupacji, 2 listopada 1939 roku. Ukazała się o niej książka Tomasza Szaroty: „Prekursorka małego sabotażu Elżbieta Zahorska 1915–1939”. Na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ona wyróżniona specjalną gablotą.
RZYM | Na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie do Wiecznego Miasta przybyła delegacja Polskiej Platformy Ekologicznej: Knot Adam, Kordeczka Bartłomiej, Tylka Marcin, Szkandak Paweł, Lesznar Andrzej oraz muzyk Sebastian Zys z zespołu Mr Sebii. Członkowie PPE uczestniczyli we Mszy świętej w Bazylice Watykańskiej przy grobie papieża Polaka św. Jana Pawła II, po której oddali mu hołd, składając okolicznościową wiązankę kwiatów. Była kurtuazyjna wizyta w Fundacji Jana Pawła II i zwiedzanie Rzymu.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
ROPCZYCE – powstał 496. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Stanisław Wójciak, tel. 507 864 020, e-mail klubgp.ropczyce@gmail.com
KATOWICE II – powstał 497. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącą została Małgorzata Kawalec, tel. 519 066 619, e-mail klubgp.katowice2@gmail.com
Ryszard Kapuściński