Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach] Krótka historia mostu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Tydzień w Klubach „Gazety Polskiej” – 19.02.2014 r.

Krótka historia mostu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Kilka dni po tragedii nad Smoleńskiem Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę o nadaniu nowopowstającemu w tym mieście mostowi imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na  specjalnym obelisku planowano upamiętnić wszystkie ofiary tragedii.

W 2013 roku, tuż przed ukończeniem budowy mostu członkowie Solidarnej Polski, Klub Młodych Solidarnej Polski i Młodzież Wszechpolska skierowali do Rady Miasta wniosek o  zmianę nazwy mostu na gen. Aleksandra Karnickiego. W wydanym oświadczeniu napisali m.in.: „Naszym zdaniem, powiązania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Bydgoszczą są zbyt małe, aby upamiętniać go w tak podniosły sposób.(…)”. Podobne stanowisko zajęli radni SLD i PO. Radni PO zaproponowali zmienienie nazwy mostu na „Uniwersytecki”. Na wieść o tym Klub „GP” w Bydgoszczy zaapelował do wszystkich klubów „GP” i mieszkańców Bydgoszczy do przyłączenia się do protestów przeciwko zmianie nazwy mostu.

Pomimo protestów Rada Miasta Bydgoszczy zmieniła  nazwę mostu  im. Prezydenta L. Kaczyńskiego na „Uniwersytecki”.  Po głosowaniu rozległy się okrzyki, w których padały słowa „hańba” i „zdrada”. Wspólnie skandowano hasło: „Lech Kaczyński!” i odśpiewano Polski hymn – relacjonował przewodniczący bydgoskiego klubu „GP”, Krystian Frelichowski.

Ponieważ uchwała Rady Miasta zmieniająca  nazwę mostu  na „Uniwersytecki” nie weszła w życie – bowiem wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes nakazała zbadać ją od strony prawnej- 13 grudnia w godzinach porannych, działacz opozycji demokratycznej Bogdan Dzakanowski dokonał obywatelskiego wykonania zastępczego, opłacając wykonanie tablicy z nazwiskiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i umieszczając ją w przeznaczonym do tego miejscu. Jak tłumaczył: „Nie wystarczy mówić, trzeba działać”. Oświadczył też, że obowiązująca uchwała RM o nadaniu im. Prezydenta L. Kaczyńskiego nie precyzowała, kto winien umieścić odpowiednie oznakowanie, a skoro władze miasta nie wypełniły swojego obowiązku, on postanowił je wyręczyć. Jednak już wieczorem tablicę usunięto. Wówczas jej właściciel, Bogdan Dzakanowski,poinformował policję o popełnieniu przestępstwa i złożył  wniosek o zwrot zagrabionego mienia.

Kluby „GP”, Solidarni 2010, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Związek Solidarności Polskich Kombatantów oddział Bydgoszcz, Stowarzyszenie „Idee Solidarności 1980-89”, Narodowa Bydgoszcz zorganizowały pikietę pod Komisariatem Policji pod hasłem „Uwolnić Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Podczas jej trwania właściciel znaku z napisem „Most im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” Bogdan Dzakanowski odzyskał swoją własność. Stróże prawa odstąpili też od składania wniosku o ukaranie go za rzekomo nielegalne umieszczenie tablicy na moście. Krystian Frelichowski powiedział do zebranych: „Oto po raz kolejny nasza zdecydowana postawa kończy się sukcesem. Półtora roku temu odzyskaliśmy w podobny sposób z rąk władz baner z wizerunkiem błogosławionego Jana Pawła II, dziś „odbiliśmy” Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Jeśli dalej będziemy działać wspólnie i bezkompromisowo, odzyskamy także Polskę!”.

Jest nadzieja, że haniebna uchwała rady miasta zostanie zmieniona, ponieważ wojewoda kujawsko-pomorski, pani Ewa Mes, złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy przeciw uchwale Rady Miasta zmieniającej nazwę mostu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Most Uniwersytecki.

Wstępne informacje dotyczące III Wielkiego Wyjazdu na Węgry:

Wyjazd z Warszawy z Dworca Wschodniego, 14 marca, godz.12.00; jedziemy przez:  Kielce, godz. 17.00, Kraków, godz. 19.00, Bielsko Białą, godz. 22.20 i Żywiec, godz. 23.00 – w tych miastach pociąg się zatrzyma. Do Budapesztu przyjedziemy o godz. 6.00. Wyjazd z Budapesztu 16 marca- Dworzec BudapestNyugati, godz. 19.45

Po przyjeździe do Budapesztu specjalnym autobusami zostaniemy przewiezieni do hoteli; po zakwaterowaniu nastąpi przejazd na uroczystości państwowe. Oficjalne uroczystości państwowe przed Muzeum Narodowym z udziałem Viktora Orbána zaczną się o godz. 10.00. Po uroczystościach nastąpi uroczysty przemarsz na Wzgórze Zamkowe, gdzie kontynuowane będą oficjalne uroczystości (występy artystyczne, obiad dla Polaków). Później złożymy wieńce pod pomnikiem gen. Józefa Bema, przemówienia wygłoszą przedstawiciele CET i „Gazety Polskiej”. Około godziny 17-18 czas wolny. Drugi dzień pobytu w Budapeszcie rozpoczniemy wspólną mszą świętą, po mszy złożymy wieńce pod Pomnikiem Katyńskim, później gospodarze zapraszają nas na koncerty i wieczory literackie.

Krakowskim Klubie „GP” odbyło się spotkanie z historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzejem Nowakiem pt. „Polska i Ukraina z Rosją i Niemcami w tle” Relacja TV-Stefan Budziaszek na: www.klubygazetypolskiej.pl

Na zaproszenie Klubów „GP” Berlin-Brandenburg, Berlin2 i Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła”    odbyło się spotkanie z red. Dorotą Kanią.

W Bydgoszczy na spotkanie z  Pawłem Piekarczykiem oraz współautorką książki „Resortowe dzieci. Media” Dorotą Kanią przybyło ponad  250 osób. Paweł Piekarczyk rozpoczął swój występ od pieśni wyrażającej solidarność z walczącymi o wolność Ukraińcami.

Autor „Czasu próby” Krystian Frelichowski gościł w Więcborku. 

W Nowym Sączu i Suwałkach odbyły się obchody 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, krakowski Klub „GP” w Nowej Hucie  uczestniczył w Pielgrzymce Ludzi Pracy do klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej koło Krzeszowic.

W Ottawie odbył się protest, polityczny przeciwko brutalności rządu Janukowicza na Ukrainie.

Klub „GP” Gdańsk II zorganizował spotkanie z dr hab. Jerzym Głuchem – wykładowcą Politechniki Gdańskiej i pracownikiem Instytutu Maszyn Przepływowych PAN na temat „Naukowe Podstawy II Konferencji Smoleńskiej”.

Warka –reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym została Grażyna Kijuc, tel. 519 123 896, e-mail: klubgp.warka@gmail.com

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk