Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach] Święto Klubów „GP” z USA i Kanady

Tydzień w Klubach „Gazety Polskiej” – 25.02.2014 r.

Święto Klubów „GP” z USA i Kanady 

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown odbył się I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. Pomimo skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych, olbrzymich odległości jakie dzieliły uczestników zjazdu od Doylestown na zjazd przyjechała większość z 18. klubów działających w obu krajach. Pierwszy dzień który rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego, poświęcony został sprawom organizacyjnym i omówieniu problemów z jakimi spotykają się kluby działające w innym od polskiego systemie prawnym jaki obowiązuje w USA i Kanadzie. Nie zabrakło wystąpień przedstawicieli poszczególnych klubów, którzy mieli okazję podzielić się swoimi dokonaniami, doświadczeniami i poznać się nawzajem. Redaktor Tomasz Sakiewicz przedstawił sytuację tygodnika „Gazeta Polska” w kontekście załamania się rynku dystrybucji gazet w Polsce, a Ryszard Kapuściński omówił dotychczasową działalność 374. Klubów „Gazety Polskiej” działających na całym świecie i podzielił się wiedzą na temat organizacji pracy klubów i sposobów działania.

Najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia zjazdu były wystąpienia znakomitych gości: mec. Marii Szonert-Biniendy, która omówiła polityczną i historyczną genezę manipulacji medialnej dotyczącej tragedii nad Smoleńskiem. Następni znakomici goście to: prof. Wiesław Binienda, prof. Kazimierz Nowaczyk i dr inż. Wacław Berczyński którzy odnieśli się do ostatnich badań wskazujących, że w ostatniej fazie lotu Tu-154M nie mógł lecieć według trajektorii podanej w oficjalnych raportach. Naukowcy komentowali również informację podawaną przez niektóre media w Polsce, że ogromne rozdrobnienie fragmentów samolotu wynikało z pracy buldożerów po katastrofie. Zdaniem prof. Biniendy wyniki badań oraz wiedza na temat materiałów wyklucza tego typu uszkodzenia. Drugi dzień zjazdu zakończył się wspaniałym koncertem Pawła Piekarczyka na którym obecna była pani Deborah Majka Konsul Honorowy RP w Filadelfii. Bard wystąpił z repertuarem z nowej płyty: „Żołnierze Niezłomni. Podziemna Armia powraca”.

Trzeci dzień zjazdu rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną przez przeora Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown ojca Rafała Walczyka w intencji Ojczyzny, śp. senatora Zbigniewa Romaszewskiego i śp. Zenona Torza.

Gościem tego dnia był prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na New Jersey pan Stanisław Śliwkowski, który omówił rolę Polonii w życiu politycznym w USA. Mec. Maria Szonert-Binienda w swoim wystąpieniu opisując tragedię nad Smoleńskiem nawiązała do mordu polskich oficerów w Katyniu, a Ryszard Kapuściński  przedstawił projekt budowy pomnika ofiar katyńskich realizowany przez Fundację Pomnik Ofiar Katynia. Zestawienie tych dwóch polskich tragedii wywołało dyskusję o szansach wyjaśnienia tragedii nad Smoleńskiem w najbliższym czasie.

I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady był przedsięwzięciem niezwykłym. Następne lata działalności Klubów „Gazety Polskiej” w tych dwóch wielkich krajach z pewnością pozwolą ocenić go jako wydarzenie historyczne dla integracji Polonii w USA i Kanadzie.

Wielkie podziękowania należą się gospodarzom – ojcom Paulinom, z ojcem Rafałem Walczykiem na czele. Organizatorom zjazdu: pani Agacie Mikołajczyk przewodniczącej Klubu „GP” w Chicago, panu Romualdowi Milkowskiemu przewodniczącemu Klubu „GP” w Filadelfii, członkom tych klubów, Bogdanowi Kowalskiemu, Wiktorowi Kowalczykowi i wszystkim tym, którzy zadbali o wspaniałą atmosferę przyjaźni jaka panowała podczas tych trzech dni spędzonych w gronie ludzi zatroskanych o losy Polski. Relacja wideo: www.klubygazetypolskiej.pl

Wstępne informacje dotyczące III Wielkiego Wyjazdu na Węgry:

Wyjazd z Warszawy z Dworca Wschodniego, 14 marca, godz.12.00; jedziemy przez:  Kielce, godz. 17.00, Kraków, godz. 19.00, Bielsko Białą, godz. 22.20 i Żywiec, godz. 23.00 – w tych miastach pociąg się zatrzyma. Do Budapesztu przyjedziemy o godz. 6.00. Wyjazd z Budapesztu 16 marca – Dworzec BudapestNyugati, godz. 19.45

Po przyjeździe do Budapesztu specjalnymi autobusami zostaniemy przewiezieni do hoteli; po zakwaterowaniu nastąpi przejazd na uroczystości państwowe. Rozpoczną się  przed Muzeum Narodowym z udziałem Viktora Orbána o godz. 10.00. Kolejny punkt to uroczysty przemarsz na Wzgórze Zamkowe, gdzie kontynuowane będą oficjalne uroczystości (występy artystyczne, obiad dla Polaków). Później złożymy wieńce pod pomnikiem gen. Józefa Bema, przemówienia wygłoszą przedstawiciele CET i „Gazety Polskiej”. Około godziny 17-18 czas wolny. Drugi dzień pobytu w Budapeszcie rozpoczniemy wspólną mszą świętą, po mszy złożymy wieńce pod Pomnikiem Katyńskim, później gospodarze zapraszają nas na koncerty i wieczory literackie.

Koszty wyjazdu to:  miejsca siedzące 330 zł,  kuszetki 410 zł. Prosimy o wpłaty na specjalne konto które w ramach Fundacji Klubów Gazety Polskiej utworzyliśmy na tę okazję:ALIOR BANK: 96 2490 0005 0000 4600 2802 2968. Proszę na przelewie dokładnie napisać swoje imię, nazwisko, adres i datę urodzenia (informacje potrzebne do ubezpieczenia i do wystawienia faktury) oraz dodatkowo: WIELKI WYJAZD NA WĘGRY. Adresy hoteli w których się zatrzymamy podamy w terminie późniejszym. Kontakt telefoniczny tylko w sprawach WWnW: 506 938 677. Pytania i oferty pomocy: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas. Proszę powiadomić swoich znajomych i przyjaciół. JEDŹCIE Z NAMI!

Poznań – przewodniczącą Klubu „GP” została Maria Zawadzka, tel.:  663 700 053, e-mail: poznanskiklubgp@gmail.com

Wiedeń IIzmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym Klubu „GP” został Tomasz Pawłowski, tel.  +43 680 2385787, e-mail: kgp_wieden_2@hotmail.com. Panu Tadeuszowi Jaskulskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

                                                                                                                Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk