„Niech zstąpi Duch Twój…” ten cytat historycznej homilii Jana Pawła II z dnia 2 czerwca 1979 r. wygłoszonej w Warszawie na pl. Zwycięstwa, stał się tytułem twitterowego pokoju otwartego przez Klub Gazety Polskiej na Twitterze. W ten sposób chcieliśmy uczcić osiemnastą rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka.
Po zakończonych ogarniających całą Polskę Papieskich Marszach o godzinie 20.00 rozpoczęliśmy rozmowy z zaproszonymi gośćmi, którymi byli Tomasz Łysiak (pisarz, eseista, scenarzysta i dziennikarz związany ze Strefą Wolnego Słowa), Magdalena Wolińska-Riedi (polsko-watykańska dziennikarka, publicystka i pisarka, która w chwili odejścia Jana Pawła II żyła jako sąsiadka Papieża za Spiżową Bramą) oraz Piotr Dmitrowicz dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Na pokoju pierwszy zabrał głos, ku zdziwieniu słuchaczy ośmioletni Jasiu – wnuk prowadzącej pokój mówiąc „…wszystkie dzieci kochają Jana Pawła II…”, zabieg ten zastosowaliśmy celowo, aby przypomnieć słuchaczom, że większość z nas była w wieku dziecięcym kiedy Kolegium Kardynalskie w 1978 roku wybrało Karola Wojtyłę papieżem.
Tomasz Łysiak rozpoczął wspomnieniem odwiedzin swoich krewnych, którzy przyjeżdżali do jego rodzinnego domu bo odwiedza Polskę Papież. „…miałem wówczas osiem lat, nie da się tego opowiedzieć, to trzeba przeżyć… duch przemiany przenikał do nas…”. Kolejną wewnętrzną refleksją jaką się z nami podzielił to były doznania z momentu śmierci Jana Pawła II po 26 latach wspaniałego pontyfikatu „…był wśród nas znowu Ten Duch, modliliśmy się, zapaliliśmy znicze… byliśmy znowu wspólnotą, czuliśmy że dzieje się coś niebywałego miedzy nami… . Czujemy się pięknymi Polakami”. W swojej wypowiedzi odniósł się do obecnej sytuacji, mówiąc że odpowiedzią na ataki na tak wielki autorytet jest jedyna metoda pokazania, iż nie damy się rozbić.
Połączyliśmy się także z Watykanem, skąd relację przekazała nam Magdalena Wolińska-Riedi. Poinformowała, że o 21.00 rozpocznie się „Wielkie Polonijne Czuwanie” na Placu Św. Piotra zorganizowane przez Duszpasterstwo Polskie w Rzymie i Fundację Watykańską Jana Pawła II. Te spotkania odbywają się każdego roku ale obecne zaskoczyło bardzo wysoką frekwencją przybyłych Polaków. Pani Magdalena nakreśliła cały program obchodów 18 rocznicy śmierci naszego Ojca Św. Podzieliła się wrażeniami jakie towarzyszyły Jej i osobom zebranym na Placu Św. Piotra 18 lat temu, kiedy to nadzieja na powrót do zdrowia Papieża Polaka gasła z godziny na godzinę i wówczas pozostawała tylko modlitwa.
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zauważył, że dzisiejszy dzień ponownie nas Polaków połączył, co istotne podkreślił „…połączył nas Jan Paweł II”. Z historycznego punku widzenia przypomniał słowa naszego świętego o wolności „…jak trudna jest wolność, jak bardzo trzeba o nią dbać i jak bardzo związana jest z odpowiedzialnością…”. Opowiedział o instytucji którą kieruje od trzech lat tj. od momentu powstania.
Muzeum owe ma na celu przekazać „opowieść” o Ojcu Św. oraz Prymasie Wyszyńskim pokoleniu urodzonemu w XXI wieku, które nie miało szansy ich poznać.
Bardzo trudne słowa skierował do słuchaczy „…jest jakimś paradoksem, że kraj który w sposób najmocniejszy i najbardziej prymitywny atakuje Jana Pawła II to jest Polska… musimy to zmienić…”.
Podsumowując swoją wypowiedź, zauważył dwa istotne momenty, które udowodniły, że Polacy są jednością. Dwie daty 2 kwietnia 2005 r. (śmierć JP2) i 10 kwietnia 2010r. (katastrofa polskiej elity politycznej nad Smoleńskiem), niestety w obydwu przypadkach uderzono bardzo dotkliwie w pamięć tych wydarzeń.
W trakcie trwania spotkania jak zwykle skierowano kilka pytań do gości.
O godzinie 21.37 zabił Dzwon Zygmunta, którego ton w 1978 roku zwiastował Polakom wielką radość, natomiast w roku 2005 ogłosił „odejście Jana Pawła II do domu Ojca”.
Kończąc pokój połączyliśmy się z Prezesem Klubów Gazety Polskiej Ryszardem Kapuścińskim, który złożył życzenia z okazji zbliżających się Świat Wielkiej Nocy słuchaczom oraz Klubom Gazety Polskiej.
Twitterowy space na którym się spotkaliśmy za sprawą naszych gości pozostawił nam wiele do przemyślenia a nastrój jaki panował wskazywał, że byliśmy pod dobrą opieką Świętego Jana Pawła II.
Cały pokój można odsłuchać pod linkiem: https://twitter.com/ oraz na Time-line użytkownika @KlubyGP.
Spotkanie twitterowe zredagowali i prowadzili członkowie Klubu Gazety Polskiej na Twitterze pod nickami @adorata70, @PoloniaCH przy wsparciu @malbojko.
Autor: Małgorzata Bojko
KLUB „GAZETY POLSKIEJ” NA TWITTERZE