W dniu 21 września w Instytucie Piłsudskiego odbyło się kameralne spotkanie z pracownikami, wolontariuszami oraz z przedstawicielami instytucji i organizacji polonijnych.
Parę prezydencka oraz ministrów prezydenckiej kancelarii przywitała prezes Instytutu pani dr. Iwona Korga, która podkreśliła, że goszczenie tak znamienitych gości w instytucie jest wielkim zaszczytem i honorem.Pan prezydent dziękując za zaproszenie podkreślił, że działalność Instytutu jest chlubą i wartością dla Polski podkreślając badawczą rolę. Powiedział też, że cieszy się ze współpracy Instytutu z IPN.Pani Prezydentowa podkreśliła rolę edukacyjną Instytutu i współpracę z polonijną Centralą Szkół Dokształcających.
W spotkaniu uczestniczył też Tadeusz Antoniak jako reprezentant Stowarzyszenie Armii Polskiej w Ameryce (najstarsza organizacja weterańska działająca poza granicami Polski – 102 lata). Pod koniec spotkania Tadeusz Antoniak zwrócił się do Pana Prezydenta, w tym przypadku jako przew. Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego i zastępca koordynatora Klubów Gazety Polskiej – USA z prośbą – zaproszeniem na przyszły rok, przybycia na uroczystość odsłonięcia pomnika w hołdzie Solidarności i walki o niepodległość po 1945 roku, który ma stanąć w Amerykańskiej Częstochowie. Tadeusz Antoniak powiedział, że to tam rozpoczęła się piękna współpraca pary prezydenckiej z Polonią, to właśnie tam w duchowej stolicy Polonii Pan Prezydent we wrześniu 2016 roku odsłonił Pomnik Żołnierzy Niezłomnych i tam można w sposób symboliczny zakończyć współpracę, innej okazji już nie będzie, a może to też być inspiracja dla przyszłej głowy Państwa Polskiego.
Pan Prezydent a także Pani Prezydentowa zareagowali z aprobatą i zaproszenie przyjęli, podkreślając, że pamiętają doskonale tamta wizytę.
Opracowanie: Jacek Szklarski
Zdjęcia: Zygmunt Bielski
Pomnik Solidarności stanie w Amerykańskiej Częstochowie
Ruszyły prace nad stworzeniem Pomnika Solidarności. Pomnik ten stanie w Amerykańskiej Częstochowie, duchowej stolicy Polonii, na tamtejszym cmentarzu, na przeciwko pomnika Husarza – Mściciela.
Inicjatorem budowy tego pomnika jest były działacz Solidarności – Janusz Kudelko. Jego opozycyjna historia zaczęła się od członkostwa w NSZZ Solidarność w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej. Z wykształcenia był mechanikiem samochodowym i pracował tam jako wiceszef działu kontroli jakości, a do ogłoszenia stanu wojennego był szeregowym członkiem w związku Solidarność. Janusz Kudelko był współtwórcą i wiceprzewodniczącym tzw. Trzeciego Szeregu NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie.
– Chodzi mi o budowanie polonijnej wspólnoty i frontu patriotycznego – powiedział Janusz Kudelko Nowemu Dziennikowi. – Bo Polonia Semper Fidelis, czyli jest zawsze wierna – podkreślił.
Nad stworzeniem Pomnika Solidarności pracuje Komitet Smoleńsko-Katyński (Smolensk Disaster Commemoration Committe) z siedzibą w Bensalem, PA, we współpracy z działaczami niepodległościowymi z okresu reżimu komunistycznego w Polsce, wśród których są byli działacze Solidarności. Pomnik ten stanie na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, obok monumentu Smoleńskiego, pomnika generała Władysława Andersa, pomnika Żołnierzy Niezłomnych, na przeciwko pomnika Husarza – Mściciela. Pomnik Mściciela – Husarza, poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej, odsłonięty 14 sierpnia 1988 roku. Jego autorem jest znakomity rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik ku czci Żołnierzy Niezłomnych jest autorstwa Bożeny i Andrzeja Praszczyków. Przedstawia „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pułkownika „Łupaszkę”, zamordowanych przez komunistów. Uroczystego aktu odsłonięcia tego pomnika dokonał prezydent RP Andrzej Duda 18 września 2016 roku.
Osoby zainteresowane mogą wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę. Więcej informacji o pomniku można uzyskać na stronie www.sdcc-usa.org. Można też wysłać email pod adresem info@sdcc-usa.org lub zadzwonić pod numer telefonu: 347-422-3850 (Janusz Kudelko) lub 732-947-2-95 (Adam Stępień) i 215-917-6875 (Tadeusz Antoniak).
Janusz M. Szlechta