WRZUTKA
PODCHORĄŻY STACH
Historia Polski to również tysiące drobnych opowieści przechowywanych w pamięci rodzinnej. Przykładem nieżyjący od ponad stu lat mój stryj Stanisław Wolski, licealista, harcerz, legionista, peowiak. Jak opisywał mój ojciec: niski, krępy, ciemnowłosy krótkowidz z potężną siłą woli.
Jako czternastolatek włączył się w organizację skautingu w Łodzi i wkrótce został drużynowym. W sierpniu 1915 roku jako siedemnastolatek dołączył do Batalionu Warszawskiego POW i znalazł się w Legionach. Po kryzysie przysięgowym wrócił do Łodzi, gdzie ukrywał się i jednocześnie pracował w sierocińcu „Sienkiewiczówka”, rozbudowując konspiracyjną POW. Zarazem był faktyczną głową rodziny Wolskich, opiekunem i wychowawcą młodszych braci. 10 listopada 1918 roku mianowano go komendantem Oddziału Bojowego łódzkich harcerzy. Dowodził rozbrajaniem Niemców i szturmem na koszary przy ul. Konstantynowskiej. Od grudnia 1918 roku służył w Wojsku Polskim, gdzie ze względu na wzrok pełnił służbę wartowniczą. Nie odpowiadało mu to. Chciał walczyć i zwrócił się z prośbą do samego Józefa Piłsudskiego. Od maja 1919 roku służył ponownie w 5. pułku Piechoty Legionów. Dowodził plutonem karabinów maszynowych. 3 stycznia 1920 roku, podczas natarcia na wieś Mozuli na południe od Viski na Łotwie, „piękny dwudziestodwuletni” padł, walcząc o oswobodzenie Litwy, Łotwy, Estonii. Za naszą i waszą wolność.
Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a w 1923 roku także czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Nie założył rodziny, choć jego dziennik przepaja płomienna, a zarazem platoniczna miłość do druhny Jadwigi Wocalewskiej. Pozostała ona wierna wspólnej pasji, w latach 20. została komendantką Chorągwi Łódzkiej ZHP i żoną harcmistrza Stefana Szletyńskiego zamordowanego w Katyniu. Dochowali się piątki dzieci. Ona sama zginęła na Ochocie pędzona wśród żywych tarcz przed hitlerowskimi czołgami w trakcie Powstania.
Ot, okruch polskiej historii!
Marcin Wolski
albicla.com/MarcinWolski
źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl