Tekst alternatywny

Białystok II | Pomnik ofiar antypolskiej operacji NKWD


Fundacja „Piękno Życia” przyczyniła się do powstania na Podlasiu pierwszego pomnika ofiar antypolskiej operacji NKWD. Antypolska operacja ze strony NKWD w latach 1937-38 na terenach ZSRR została utrwalona wreszcie w naszej pamięci.

Wymowny pomnik według architekta Andrzeja Chwaliboga odsłonięty w ubiegły czwartek 8 grudnia w Sokołach stanie się znany w całym kraju, jako przywracający pamięć o tej zbrodni w polskim społeczeństwie. Celem operacji, wymazywanej przez dziesięciolecia z kart historii było wyniszczenie osób cywilnych polskiej narodowości mieszkających i zesłanych na tereny Związku Radzieckiego. W trakcie operacji zamordowano strzałem w tył głowy na rozkaz Stalina ponad 111tys. Polaków i drugie tyle deportowano w głąb ZSRR oraz skazano na więzienia i łagry.

W ramach uroczystości w dniu 8 grudnia po odsłonięciu pomnika odbyła się naukowa konferencja „Byliście – jesteśmy” – poświęcona pamięci ofiar. Autor pomnika arch. Andrzej Chwalibóg opowiedział o koncepcji i trudnym zadaniu nad którym pracował i profesorowie -między innymi Mikołaj Iwanow, Zdzisław Julian Winnicki, Andrzej Bialy opowiedzieli o tej historii i niewyobrażalnych zbrodniach bandziorów z NKWD. Były opowiedziane poruszające historie o Polakach zasługujących na swoje miejsce w historii, dlatego że nie zdradzili polskości, o tym, że jedyną nadzieją i natchnieniem Polaków w tych mrocznych czasach był Bóg.

W obliczu ostatnich wydarzeń wojny na Ukrainie, gdy spadkobiercy ZSRR mordują ludność i niszczą terytorium Ukrainy – wiedza ta ma nieprzerwanie trwać przez następne pokolenia. Pomnik jest przejawem patriotyzmu sokólskiej społeczności, bo tereny te były również dotknięte prześladowaniami ze strony najeźdźcy zza wschodniej granicy w 1939 roku.

Budowa pomnika w Sokołach doszło do skutku dzięki wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i zaangażowaniu pracowników kancelarii Rady Ministrów. Obecny, zaproszony na uroczystości Krzysztof Nowakowski przewodniczący KGP Białystok 2

Klub „Gazety Polskiej” Białystok II