W piątek 26 czerwca 2015 roku obyło się spotkanie z porucznikiem Wacławem Szaconiem oraz kapitanem Stanisławem Szuro zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Wieliczce.
Kapitan Stanisław Szuro opowiedział nam o swoim udziale w kampanii wrześniowej w północnej Polsce, perypetiach związanych z powrotem do Krakowa włącznie z pobytem w okupowanym Wilnie i w sowieckiej strefie okupacyjnej, zaprzysiężeniu do Związku Walki Zbrojnej, zadaniach związanych z obsługą podziemnej drukarni, aresztowaniu przez Niemców w 1942 roku, przesłuchaniach dokonywanych przez Gestapo oraz uwięzieniu w kolejnych obozach. Swoją opowieść kapitan Szuro wzbogacił licznymi i barwnymi anegdotami.
Porucznik Wacław Szacoń przedstawił nam historię swojego zaprzysiężenia do NLOW (Narodowa Ludowa Organizacja Wojskowa, następnie znalazł się w Armii Krajowej), rodzaje i charakter zadań wykonywanych przez żołnierzy podziemia na terenie Lubelszczyzny. Nasz gość po roku 1944 wraz z wieloma kolegami nie zdecydował się na dekonspirację i skorzystanie z dwóch kolejnych amnestii. W podziemiu antykomunistycznym oprócz walki zbrojnej prowadzili oni akcje prewencyjne przeciwko bandom rabunkowym, zajmowali się ochroną ludności oraz śledzeniem osób podejrzanych o kontakty z władzą ludową. Na koniec porucznik Szacoń opowiedział również o swoim ostatnim spotkaniu z Józefem Franczakiem „Lalusiem”, kilka miesięcy przed jego śmiercią w 1963 roku.
Po zakończeniu spotkania publiczność podziękowała naszym gościom długimi brawami oraz okrzykiem: „Cześć i chwała bohaterom”.