Tekst alternatywny

Człowiek Roku Klubów „GP” – 27.11.2013 r.

Człowiek Roku Klubów „GP” – 27.11.2013 r.

Jak co roku Kluby „Gazety Polskiej” wybiorą swojego Człowieka Roku – za rok 2013. Przypomnę, że naszymi dotychczasowymi laureatami byli: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, były szef CBA poseł Mariusz Kamiński, Śp. Prezydent RP Prof. Lech Kaczyński, Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i poseł Antoni Macierewicz.

W ubiegłym roku powołana została Kapituła, której zadaniem będzie wybór Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” z osób nominowanych przez Kluby, oraz dochowanie szczególnej troski podczas liczenia głosów. W skład Kapituły weszli: Katarzyna Gójska-Hejke, Tomasz Sakiewicz, Ryszard Kapuściński i trzech z dotychczasowych laureatów: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poseł Mariusz Kamiński i minister Antoni Macierewicz.

Wybór Człowieka Roku dokonany zostanie na dotychczasowych zasadach, tzn. przewodniczący Klubów „Gazety Polskiej” proszeni będą o wysyłanie propozycji swoich klubów na adres biura klubów: klubygp@gazetapolska.pl

Co tydzień będziecie Państwo otrzymywać aktualną listę Waszych propozycji i ilość głosów oddanych na poszczególne osoby. Każdy Klub „Gazety Polskiej” ma jeden głos, dlatego proszę na najbliższych spotkaniach porozmawiać o Waszych kandydatach i po wspólnej przemyślanej decyzji wysłać nazwisko swojego kandydata na adres: klubygp@gazetapolska.pl. Można również wysłać krótką informację, która uzasadni Waszą decyzje; te informacje również będziemy publikować.

Respektować będziemy tylko głosy wysłane z adresu mailowego przewodniczącego klubu. Proszę nie głosować na osoby związane z redakcją „Gazety Polskiej”; nikt z redakcji nie może kandydować.

W swoich propozycjach proszę szczególnie zastanowić się nad osobami, które w szczególny sposób zasłużyły się w 2013 roku dla Polski i dla Strefy Wolnego Słowa.

Terminem ostatecznym na oddanie głosu jest 9 grudnia.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody Laureatowi Klubów „Gazety Polskiej” nastąpi na uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa, która jak co roku odbędzie się na początku roku w Warszawie.

Na zaproszenie Klubów „GP” w Chicago II, Toronto, Nowym Jorku, Filadelfii i London gościł poseł Antoni Macierewicz. W spotkaniach, które gromadziły setki osób (w Chicago podobno ponad tysiąc), uczestniczył prof. Kazimierz Nowaczyk.

Z inicjatywy Macieja Roszkowskiego przewodniczącego Klubu „GP” w Pruszkowie odbyło się spotkanie z red. nacz. „GP” Tomaszem Sakiewiczem.

Polonia w Aarhus spotkała się w Pindstrup, by uczcić Święto Niepodległości. Wzruszające chwile towarzyszyły odśpiewaniu polskiego hymnu i wciągnięciu polskiej flagi na maszt – nie jest to takie oczywiste, bo w Danii nie można wywieszać obcych barw na maszcie (Klub „GP” miał specjalne pozwolenie od policji wydane konkretny dany dzień).

W Klubach „GP” w Opolu, Gdańsk II i Olsztynie odbyło się spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Wałęsa – człowiek z teczki.”

Klub „GP” w Berlinie zorganizował spotkanie z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską, socjologiem, doktorem nauk humanistycznych. Temat spotkania związany był z promocją książki gościa pt.: „Przemyśleć Polskę”.

Klub „GP” Konin II razem z członkami PiS-u zbierał podpisy za nadaniem nowemu rondu w Koninie nazwy Ronda im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

W Rudzie Śląskiej odbyła się projekcja filmów o Katyniu: „Żona oficera” i ‚Święty ogień” oraz o strajku głodowym w obronie szkół „Nic się nie dzieje”. W projekcji uczestniczyło 230 młodzieży szkolnej. Po projekcji odbyło się spotkanie z historykiem Pawłem Zyzakiem, red. Jadwigą Chmielowską i komendantem Związku Strzeleckiego „Strzelec” Marcinem Waszczukiem.

W Wałbrzychu odbyła się projekcja filmu „W cieniu” zorganizowana przez tamtejszy Klub „GP”.

Ponad 200 bydgoszczan uczestniczyło w zorganizowanym przez Klub „GP” i Solidarnych 2010 spotkaniu z prof. Krystyną Pawłowicz.

W Rabce na zaproszenie Klubu „GP” odbyło się spotkanie z posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem.

Na spotkania zorganizowane przez Klub „GP” w Busku-Zdroju przybyła red. Dorota Kania, oraz Pawłem Piekarczyk i Tadeusz Płużański.

Na spotkaniu Klubu „GP” w Mysłowicach o historii powstania i działalności „Solidarności” od Małopolski po Śląsk, opowiadali: Ryszard Majdzik, Aleksander Boroń i Przemysław Miśkiewicz. Zakończenie spotkania zwieńczył wspaniały koncert Pawła Piekarczyka.

Gliwicki Klub „GP” zorganizował spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem nt. „Dokąd zmierza Polska, dokąd zmierzasz Ty?”; poprowadziła je Sabina Treffler.

Kielecki i Skarżyski Kluby „GP” wraz z Ruchem Narodowym zorganizowały kolejną (już czwartą z kolei) pikietę pokazującą haniebny sposób głosowania katolickich posłów nad zakazem aborcji eugenicznej. Tym razem przed kościołem w Skarżyskim osiedlu Bór, gdzie mieszka posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Rzeszowski Klub „GP” brał czynny udział w odsłonięciu Pomnika Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego.

Klub „GP” w Amsterdamie wziął udział w spotkaniu z red. Dorotą Kanią zorganizowanym przez Solidarnych 2010 w Brukseli.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk