Klub Gazety Polskiej zorganizował w Kołobrzegu obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Solidarność 80”. Sprawozdania z tej uroczystości zamieściły wszystkie portale prowadzone przez kołobrzeskich dziennikarzy, bogato ilustrując je zdjęciami. Korzystając z ich uprzejmości przesyłam niektóre z nich. (Proszę o dokonanie ewentualnego wyboru). Główne spotkanie patriotyczne odbyło się w malowniczej scenerii portu, przy pomniku kmdra St. Mieszkowskiego – pierwszego kapitana portu, obrońcy Helu w 1939r, zasłużonego dowódcy polskiej marynarki wojennej, zamordowanego przez bestie w togach sędziowskich i straconego w 1952r. przez ubeckich zdrajców wysługujących się sowietom. Na jednym z portali znajdujemy taki oto opis uroczystości:
„Ks. Ryszard Andruszko, Jadwiga Maj, Lech Kozera, Edward Stępień, poseł Czesław Hoc – w kościele i pod pomnikiem – oni wszyscy wspomnieli dziś Żołnierzy Wyklętych.
W swoim kazaniu podczas Mszy świętej proboszcz parafii p.w. św. Marcina Ryszard Andruszko mówił dużo o patriotach, ofiarach komunistycznych rządów z pierwszych lat powojennych. We fragmencie Starego Testamentu czytano o próbie zabicia Józefa przez braci, zakończonej uwięzieniem go w studni i sprzedażą kupcom do Egiptu. Od śmierci uratował go Juda, który powstrzymał pozostałych mówiąc, nie zabijajcie swego brata. Ksiądz R. Andruszko odniósł te słowa to losu Żołnierzy Wyklętych, wyliczył nazwiska zabitych jednego dnia w ciągu kilkudziesięciu minut od godziny 20.00 do 20.45. przez braci Polaków – utrwalaczy nowej władzy.
Pod pomnik kmdr Stanisława Mieszkowskiego przeszła kilkudziesięcioosobowa demonstracja z biało-czerwonymi flagami, transparentami i pochodniami. Tam zapalono znicze. Edward Stępień zaapelował do władz miasta, aby za rok o tej porze ulica Walki Młodych nosiła nazwę Żołnierzy Wyklętych. Powiedział też o potrzebie przywrócenia pamięci o latach stalinizmu w Kołobrzegu, między innymi uświadomieniu mieszkańcom, gdzie znajdowała się ubecka katownia.
Ostatnim akcentem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.”
Klub „Gazety Polskiej” w Kołobrzegu