Tekst alternatywny

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu

W Sandomierzu obchodzono uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rano m.in. poseł na Sejm RP Marek Kwitek i Prezes sandomierskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego  zapalili znicze na mogile Żołnierzy Wyklętych na sandomierskim cmentarzu na Krukowie. Później w kościele św. Józefa odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Po niej przy symbolicznej mogile płk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na sandomierskim Cmentarzu Katedralnym przypomniano sylwetkę tego niezłomnego żołnierza. Wśród zgromadzonej licznie młodzież, mieszkańców był m.in. wychowanek pułkownika Pan Zbigniew Kondracki.  Stara się on od 50 lat odszukać miejsce złożenia ciała zakatowanego żołnierza. Dopóki żyję, nie poprzestanę w wysiłkach, by ujawnić prawdę. Mam nadzieję, że doczekam pogrzebu tego żołnierza, który za walkę o wolną Polskę otrzymał Virtuti Militari i Krzyż Walecznych – powiedział Zbigniew Kondracki. Na płycie symbolicznego grobowca ”Kruka” złożono wieńce i zapalono znicze. Kwiaty złożono także przy tablicy upamiętniającej zamordowanych przez komunistyczne służby na Majdanku.

 Następnie po raz pierwszy w Sandomierzu odbył się bieg Tropem Wilczym, który towarzyszył obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowano go  w partnerstwie z Fundacją Wolność i Demokracja, przy szczególnym zaangażowaniu Przemysława Gołębiowskiego. W biegu na dystansie 1960 metrów wzięło udział 85 osób. Wyróżniono najmłodszych (3,5-miesięcznego Juliana Olesiejuka i Emilię Dąbek) i najstarszego uczestnika, którym był Janusz Aleksander Kozłowski.

Zakończenie sandomierskich uroczystości odbyło się na Zamku Królewskim. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Później wszyscy zgromadzeni mieli przyjemność wysłuchać program artystyczny przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.

Klub „Gazety Polskiej” w Sandomierzu

 Foto.  Andrzej Szmid
Cała fotorelacja: https://flic.kr/s/aHsk8ehqvD