Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: I Dzierżoniowskiego Dnia Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę śmierci

I Dzierżoniowski Dzień  Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę śmierci – 25.05.2018.

Nasz bohater Rotmistrz Witold Pilecki

Na jednym z ostatnich posiedzeń, gdy już było wiadomo, że zginie, Ojciec dał mamie mały metalowy grzebyk i powiedział, żeby koniecznie kupiła książkę Tomasza á Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”. Chciał, żeby mama codziennie czytała nam fragmenty tej cudownej książeczki. „To ci da siłę” – powiedział do niej. Bardzo sobie cenię tę książeczkę i przez cały czas ją czytam. Jest to także testament dla mnie – wspomina córka Rotmistrza.

 Rotmistrz Pilecki wyrósł w ostatnich latach na jednego z największych bohaterów polskiej historii najnowszej. Trudno się temu dziwić: to postać iście pomnikowa.

W 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego środowiska patriotyczne oraz mieszkańcy miasta spotkali się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd Naszemu Bohaterowi Rotmistrzowi. Krótką uroczystość prowadził przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II – Janusz Maniecki. Wspomniał o bohaterskim życiu Pana Rotmistrza (dziś już pułkownika), o Jego pobycie w Auschwitz i „Raporcie Witolda”. Następnie głos zabrał pan poseł Wojciech Murdzek, wskazując, że przesłanie Pileckiego jest nadal aktualne dla pokoleń Polaków. Odczytaliśmy także osiem fragmentów „Raportu”, ukazujące codzienność życia w KL Auschwitz. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

O jego patriotyzmie i bohaterskiej postawie w walce o wolną i suwerenną Polskę, mówił również Jarosław Kresa. Przypomniał też zdradę aliantów, którzy w Jałcie oddali Polskę i całą Europę środkowo-wschodnią nowemu okupantowi; ZSRR z jego wodzem Stalinem. Przypomniał, że: „Kazimierz Pużak nazwał postanowienia konferencji jałtańskiej zmorą nowego Świętego Przymierza. Komisja Główna Rady Jedności Narodowej na posiedzeniu w Podkowie Leśnej 21 lutego 1945 roku stwierdziła, że powzięte w Jałcie postanowienia, bez udziału i zgody przedstawicieli Państwa Polskiego, narzucają Polsce ciężkie i krzywdzące warunki. Protestując przeciwko jednostronności tych postanowień RJN zmuszona jest zastosować się do nich”.

O Witoldzie Pileckim powinniśmy pamiętać w sposób wyjątkowy i inspirować się jego postacią. Samo to, że przed śmiercią oddawał się lekturze „O naśladowaniu Chrystusa” jest bardzo znamienne – mówi  Ewa Millies-Lacroix, szefowa agencji kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

 Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Po przeprowadzonych w 2012 ekshumacjach i badaniach jednoznacznie ustalono, że został pochowany na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary UB. Prace archeologiczne prowadzi tam zespół IPN pod kierownictwem dr Krzysztofa Szwagrzyka. Jednak badacze do tej pory nie odnaleźli szczątków Witolda Pileckiego.

Cześć Jego pamięci! Chwała Bohaterowi!

Kazimierz M. Janeczko

Klub gazety Polskiej Dzierżoniów II