Tekst alternatywny

Dzierżoniów II – Major Krzysztof Woźniak, poległ w obronie naszej wolności

Poległ w obronie naszej wolności

Major Krzysztof Woźniak, pochodzący z Dzierżoniowa oficer GROM-u, skończyłby w tym roku 42 lata. W 5. rocznicę jego śmierci, przed pamiątkowym obeliskiem spotkali się członkowie Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej i GRH 58 pułku piechoty (4 psw), harcerze, przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej , członkowie Klubu GP Dzierżoniów II, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, ORP oraz mieszkańcy miasta. W uroczystości wziął udział brat poległego wraz z rodziną. Spotkanie poprowadził Jarosław Kresa, inicjator budowy obelisku, który w swoim wystąpieniu przypomniał działalność majora w walce z terroryzmem w Afganistanie, aż do jego tragicznej śmierci. Brat poległego żołnierza podziękował za pamięć, za to, że ona trwa i wpisała się w historię Dzierżoniowa. Burmistrz Dariusz Kucharski podziękował za to, że w obelisku utrwalony został fragment dziejów miasta. To, że spotykamy się tutaj przy pomniku majora Krzysztofa Woźniaka to nasz obowiązek, ale jednocześnie zaszczyt bowiem możemy bohaterowi w rocznicę jego śmierci oddać hołd – powiedział.

Zapalono biało-czerwone znicze pamięci, złożono wiązanki kwiatów a w rozmowach wspominano poległego w Afganistanie oficera.

 Warto przypomnieć, że w uroczystej ceremonii odsłonięcia obelisku uczestniczyła delegacja jednostki „GROM”, na czele z jej dowódcą pułkownikiem Piotrem Gąstałem, przybyli też żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Obecni byli również parlamentarzyści i władze miasta oraz powiatu, a także najważniejsi tamtego dnia – członkowie rodziny majora. Obelisk zlokalizowany jest przy alei nazwanej imieniem Krzysztofa Woźniaka.

 Major Krzysztof Woźniak poległ w styczniu 2013 roku w Afganistanie, dowodząc grupą szturmową, w trakcie próby zatrzymania groźnego terrorysty. W ostatniej drodze mjr. Krzysztofowi Woźniakowi towarzyszyli rodzina poległego żołnierza, przedstawiciele MON, władz samorządowych, przyjaciele i koledzy z jednostki GROM oraz dowódcy jednostek wojsk specjalnych. Podczas homilii bp Guzdek powiedział: – Dziś zatrzymujemy się przy zamkniętej księdze życia śp. mjra Krzysztofa Woźniaka – męża i ojca, syna i sąsiada, kolegi z jednej drużyny bojowej – mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że życie żołnierza dzieli się na to spędzone w gronie rodziny oraz trudnej wojskowej służby. Biskup polowy przypomniał, że kpt. Woźniaka cechowały spokój, odpowiedzialność, umiejętność dowodzenia oraz empatia.- Nigdy nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Często czytał Pismo Święte. Był człowiekiem głębokiej wiary, która dodawała mu sił i pewności siebie. Wyznał jeden z kolegów, że przed akcją Krzysztof miał powiedzieć: „Pamiętajcie, że jakby co, Bóg formuje też oddział po tamtej stronie życia i potrzebuje najlepszych”.

Cześć Jego pamięci!

Kazimierz M. Janeczko
Rzecznik prasowy Klubu GP Dzierżoniów II