Tekst alternatywny

Gdańsk II: 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

W tym roku mija 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego członkowie i sympatycy klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II wraz z Kresowym Biurem Podróży „Jerek” udali się na Litwę. Podczas intensywnego zwiedzania Wilna jednym z obowiązkowych przystanków było mauzoleum Matka i serce Syna na wileńskiej Rossie a także modlitwa u stóp ostrobramskiej Pani. Nie zapomnieliśmy też o żołnierzach walk 1920 roku, pochowanych na cmentarzu antokolskim. Pojechaliśmy do Zułowa, miejsca narodzin marszałka. Tam zapaliliśmy znicze pod pamiątkową tablicą, stojącą niedaleko dębu, który prezydent Ignacy Mościcki zasadził tam, gdzie stała kołyska małego Ziuka. Zwiedziliśmy kościółek w Powiewiórce, w którym marszałek został ochrzczony.Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na stacji w Bezdanach, gdzie przyszły naczelnik państwa przeprowadził napad na pociąg. Punktem kulminacyjnym wyjazdu był udział w dożynkach rejonu wileńskiego w Pikieliszkach, dworku podarowanym marszałkowi przez rodaków. Niesamowita okazja by poczuć atmosferę polskich kresów i spotkać się z Polakami, których nasza ojczyzna opuściła po 1945 roku.
W Mejszagole zwiedziliśmy muzeum księdza Józefa Obremskiego (1906 – 2011), legendy miejscowych Polaków, nazywających go patriarchą Wileńszczyzny.
Od kilku lat żadna nasza wycieczka nie może się odbyć bez wizyty w wileńskim hospicjum. Jedynej tego typu placówce na Litwie, prowadzonej przez siostrę Michaelę Rak. Zawieźliśmy dary i wsparliśmy nowy projekt siostry, hospicjum dla dzieci. Na jego budowę potrzeba miliona euro. Do końca roku każdy może dołożyć swoją cegiełkę, wysyłając sms o treści Wilno na numer 72405.
Na szlaku naszej wędrówki po Wileńszczyźnie nie mogło zabraknąć podwileńskich Ponar, miejsca kaźni ponad 120 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej, Żydów i Polaków, zamordowanych przez niemieckiego okupanta rękoma litewskich ochotników, zrzeszonych w oddziałach strzelców ponarskich.
Z pewnością nie jest to nasza ostatnia wyprawa na Kresy. W marcu czekają nas Kaziuki, w lipcu wyprawa śladami św. Andrzeja Boboli po białoruskiej części Polesia, a we wrześniu dożynki.

Klub Gazety Polskiej Gdańsk II